Možná se zdá, že se nic neděje…

31. 03 2018

  www.inadhled.cz    …ale jsou Velikonoce, tak by si člověk chtěl zachovat klidnou hlavu. Udělat práci na zahradě, trávit čas s příbuznými, připravit chatu na sezonu, jet na výlety. Prostě zapomenout na chování politiků, agitaci neziskovek ve školách, vládní zvůli a spory o tom, je li Miloš Zeman muž na svém místě či nikoliv. Prostě si prožít sváteční chvíle jen tak bez potřeby něco řešit. Lze to však vůbec když…

…Vám člověk a kamarád pošle odkaz na článek, v němž nejvýše postavený český voják generál Pavel vypráví o tom, jak se Rusko vměšujeme do naší politiky a narušuje demokratické principy fungování českého státu, načež v dalším odstavci odsoudí použití bojového plynu novičok Ruskem ve Velké Británii a pochválí země NATO za semknutí vůči zvůli Ruska, aniž by zmínil skutečnost, kterou je zázračné vyléčení Skripalové z něčeho, co by nikdo jiný na světě nepřežil bez následků. Naprostá ignorace faktů a fráze vypouštěné generálem Pavlem, jehož mozek prošel dokonalým vymýváním, přivedou normálně uvažující lidi do varu. Zvláště po výrocích členky ODS Němcové a představitelů STAN o velezradě prezidenta Miloše Zemana  poté, co požádal BIS o prověření možnosti existence novičoku u nás a světe div se, naši armádní chemici ho k dispozici mají či měli, takže s nimi i Američané a Britové, neboť jsme jaksi součástí NATO. A to ještě nikdo neví, co  Skripalům vlastně stalo, evidentně šlo o snahu rozpoutat diplomatickou krizi.

  Dalším špatným vtipem byla návštěva třetího nejvyššího ústavního činitele USA v naší republice. Šéf sněmovny reprezentantů Paul Ryan tu zalobboval za prodej vojenských vrtulníků naší armádě, respektive našim zákonodárcům vysvětlil, že kupovat jiné by nebylo v našem společném zájmu, takže se dá očekávat, že i přes řadu důvodů, proč je nemít, tyto stroje dorazí. I on pochválil vládu za odsun tří ruských diplomatů spojený s prapodivnou aférou Skripal a jako odměnu za svou návštěvu si odvezl do Spojených států hackera Nikulina, o jehož vydání žádalo dlouho i Rusko. Je to zklamání, zní z Moskvy. Tiskový mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání. „Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu,” nechal se slyšet Kolmakov. Pokud se tedy někdo vměšuje do něčí politiky, jde především o USA. Navíc nesetkání se, byť neformální, Ryana se Zemanem je jasným znamením toho, že Američané si vybrali jistou skupinu našich politiků, se kterými budou jednat, zatímco oficiální hlavu státu, která neskáče dle jejich not, budou ignorovat. Na druhou stranu prezident se má setkávat s prezidentem a právě Ryan patřil v době volební kampaně k nejhlasitějším oponentům Donalda Trumpa. Naše vláda 2x za sebou strčila svou pomyslnou hlavu do řiti někoho jiného, což svědčí o jejím směřování. Nikulinova cesta do USA tak připomíná svým významem kritizované propuštění saudsko-arabského prince jedním z předešlých ministrů spravedlnosti, především okamžité rozhodnutí o vydání hackera při návštěvě amerického politika svědčí o vlivu cizího státu na dění u nás. Což je na rozdíl od výroků generála Pavla zjevné a prokazatelné.

  A ještě pár slov k vypovídání diplomatů. Rusové se rozhodli oprávněně vypovědět ze své země stejný počet zahraničních diplomatů, načež země evropské unie a USA se začaly divit, jak je toto možné. Správnou otázkou však je, čemu se diví? Rusko je hrdá země s největší rozlohou, bohatou historií, byť ne vždy zářivou. Nicméně zvítězilo ve dvou světových válkách, což je historický fakt, který se ve školách už začal zamlčovat, není zanedbatelné počtem obyvatel, a přestože pravděpodobně množstvím své výzbroje zaostává za světovým četníkem USA, dá se očekávat, že nespí na vavřínech a je připraveno odpovědět na jakýkoliv útok. Jisté je, že v jeho čele sedí znovuzvolený a rozvážný prezident Putin, kterého reakce jsou často více zdrženlivé, než by byly jeho předchůdců, nicméně tuto situaci už přehlédnout nešlo. Demokracie to má možná v Rusku těžší, nicméně ani Trump v USA nemůže tvrdit, že by se Spojené státy mohly tvářit jako její výspa. Vyhoštění diplomatů je tedy jedinou možnou odpovědí Ruska a rozčilování se postižených zemí je pouze štěkáním vzteklého a hladového psa. Tzv. solidarita mezi státy EU a NATO bez přímých důkazů předložených Brity a odmítnutí nabídky Ruska k spolupráci na vyšetření případu Skripal pouze ukazují na záměrný vznik problému bez ohledu na život člověka. Kdo za ním stojí, to už nikdy nezjistíme, tedy pokud na veřejnost nevyplavou skutečná fakta v rámci nějakého vyřizování si účtů mezi politiky.

 Velikonoce jsou křesťanské svátky největšího významu, měly by tedy patřit mezi klidné a pohodové dny. Doba, ve které se nacházíme, je předzvěstí obrovských změn, které svět čekají. Řízená migrace je paradoxně na začátku, přerozdělování sil ve světě v plném proudu, vrací se doba studené války. Tiché bublání pod hladinou se změní v gejzír, který bude znamenat pro mnohé vytržení z momentální letargie. Ač se to nezdá, vše spěje k válce. Přáním lidí, jako je generál Pavel není možná ani tak vznik válečných ohnisek, ale jde jim o podrobení se Ruska s následovným vyklizením pozic z oblastí amerických zájmů. Jenže to budou dříve růst melouny na smrcích. Bohužel politikům a elitním byznysmenům  Západu už nejde o rovnováhu, jejich megalomanské záměry způsobující vládu korporací přesáhly oblast ekonomiky a národních hospodářství. Rusko a Čína jim zůstávají zatím částečně nedostupné. I proto se děje to, co se děje. A účel světí prostředky, takže Skripal je jedním ze střípků mozaiky. Mohou být ty Velikonoce klidné, když nám nedají pokoj ani nyní?

J3.K