Nákupní horečka vrcholí...

19. 12 2015

www.inadhled.cz   Vánoce jsou za rohem a šílenství v obchodních centrech se blíží k vrcholu. Muži nakupují na poslední chvíli, často stejně neví co, a do poslední chvíle nápadně zjišťují, co by udělalo partnerkám radost. Ženy většinou tuší, takže to mají jednodušší, bohužel jejich výdělky nedosahují těch mužských, takže asi žádná manželka, případně milenka porsche pod stromečkem nezaparkuje. Opačně se to stát může, ale řekněme si upřímně, která by si to zasloužila? Pravděpodobnost, že by v něm někdy ujela za někým jiným, je více, než jen pravděpodobná. Výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo. Jen žádnou neznám.    

   Nejhorší to je však s potomky. Jejich náročnost úměrně stoupá s nabídkou a věkem. Tam, kde kdysi stačil plyšák a autíčko na dálkové ovládání, se přání přehouplo k mobilním telefonům a počítačům. A na trhu se objevili daleko horší strašáci. Patnáctiletí sní o autech použitelných pro tuto věkovou hranici, jejichž cena dokonce převyšuje nové stroje pro dospělé. A s blížící se dospělostí přijdou na řadu přání v podobě další pořádné káry. Zeptáte li se pubescentů na maličkosti, neví. Buď by chtěli polovinu obchodního centra, nebo se prkotinami nezabývají. Což je nejhorší. Pokud neví, co si přát, pak mají už vše a pěkně jsme je rozmazlili. Opačný protipól, tedy když chtějí vše, jsou na tom stejně špatně, navíc si dotyční neváží možnosti žít relativně dobře a trpí marnotratností. Pokoru nevidím nikde.

  Opakem je samozřejmě situace v sociálně slabších rodinách. Tam je pro změnu problém v tom, že by rodiče rádi poskytnuli svým potomkům cokoliv, tlak na ně je vzhledem k vlivu okolí veliký, ale nemohou.  Jen hazardéři si jdou půjčit na dárek, kterým sice udělají radost, ale jeho životnost může být podstatně kratší, než splácení dluhu. To platí především pro mobily. Jde většinou o prekérní situaci a otázkou je, stojí li za to zářící oči puberťáka pod stromečkem.

  Nesmíme zapomenout, že v této těžké době politici spoléhají na to, že národ jim nevěnuje pozornost a kují pikle, jejichž dopad budeme pociťovat celý příští rok. Rakouskému ministru zahraničí narostla křídla a hrozí nám sankcemi a právním postihem, nebudeme li chtít přijmout migranty dle kvót. Německý kolega se přidává a náš předseda vlády se klasicky kroutí a slibuje, že své slovo dodrží. Jenže celou tu bandu si pozvali Němci, tak ať se o ně postarají. Výjimkou by bylo asi 1500 jezídek, které prožívají opravdu horor. Jde o jedinou skupinu, kterou bychom přivítali asi většinou bez protestu a postarali se o ně rádi. A klidně jim připravili i krásné Vánoce a lepší budoucnost.

  Nechme však politiky, obávám se, že naše elita se bude držet zuby nehty svých postů a dokud se nenaštve celý národ, nehneme s nimi. Vánoce jsou však svátky klidu. I kdybychom pod stromečkem našli jen maličkosti a nesplnila se všechna přání, důležitější je prožít tyto dny v kruhu nám milých lidí a v bezpečí našich domovů. Nejsem si jistý, že nás čeká klidná doba, takže si aspoň nyní užívejme radosti a pohody. Jednou na to budeme rádi vzpomínat.

J3.K