Právě se nacházíte:

Náročný víkend

1. 03 2020

  www.inadhled.cz   Tento víkend je skutečně bohatý na události, které hýbou naším okolím. Přestože sobota a neděle patří většinou k těm dnům, kdy si děláme to, co nás baví, občas je třeba se zabývat i úplně jinými věcmi. Takže co že se děje tak významného?

  V Čechách končí prázdniny druhé polovině Prahy, takže hory si na chvilku oddechnou. Záplava sněhu udělala mnohým radost a konečně se lyžuje i tam, kde dosud mohli na sjezdovky vyhnat akorát tak ovce. Možná tam i nějaké byly, protože akcí Milionu chvilek se jich zrovna moc neúčastnilo. Svolávání v Plzni a v Brně skončilo fiaskem, navíc se ukázalo, že Minář & spol neumí dost dobře počítat. Holt když nestudujete, někde se ten výpadek musí ukázat. Na řadě je pokus oživit hnutí v Praze, tématem je zvolení ombudsmana Křečka, samozřejmě přimíchají nějaké to eko a uslyšíme i antibabišovské proslovy. Bude zajímavé pozorovat, jak dlouho se po boku hnědokošilatého Mináře budou ukazovat známé tváře naší politické a herecké scény, bude li pokračovat klesající úroveň podpory stáda, a tím i možnost zviditelnit se. Takže si počkáme, jak dopadne další akce. Milionu chvilek neprospělo odhalení vlastnictví dalšího účtu, tentokrát netransparentního, přiznání se k profesionalizaci vlastního nadšení a podpora takových organizací, jakou je třeba již zprofanovaný Člověk v tísni, a také naší úžasnou naprosto kontraproduktivní opozicí. Nicméně se stále najdou občané, kteří nepochopili, že projekt Milion chvilek pro demokracii s tímto politickým atributem, tedy demokracií, nemá nic společného. Podobně, jako liberálové shromažďující se kolem nich.

  Koronavirus řádí v určitých zemích světa a my se k němu úplně vyjadřovat nechceme. Jistě, jde o virus podobný chřipkovému a mající za sebou ne úplně lichotivé statistiky. Ale mediální harašení a strašení způsobilo už dost škody, a dokonce znemožnilo několika našim spoluobčanům napéct na víkend buchty a bábovky. To proto, že ti rychlejší vzali obchody útokem a vykoupili měsíční zásoby základních a trvanlivých potravin za dva dny. Teď budou tláskat jídla z konzerv a přecpávat se rýží a těstovinami další dva měsíce, protože to přeci nevyhodí. Na chvilku zaplakala i ekologie, byly totiž přemístěny do domácností i všechny PET láhve s balenou vodou, která mimochodem funguje většinou úplně stejně, jako ta z vodovodního kohoutku. Je s podivem, že si lidé nezačali domů do zásoby kupovat rakve, protože až všichni na nový druh chřipky umřou, bude jich nedostatek. Lze se ještě zamyslet, co vše je třeba prodat a zkusit to napasovat na novou nemoc.

  Kuřákům podražily cigarety. Tentokrát skokově a je nejvyšší čas vykoupit staré zásoby, protože ty s novými kolky už budou až o 15 korun dražší na krabičku. Je sice vcelku nepochopitelné, kolik jsou i nemajetní lidé ochotni investovat do malých zabijáků, ale na argument, když ono nám to tak chutná, nelze nic říct. Snad jen to, že kuřáci nejen že si škodí, ale také zrovna nevoní. Je smutné, když se těšíte na sblížení s krásnou dívkou či ženou a zanoříte li tvář do jejích vlasů, ucítíte závan popelníku. Platí to různě i v opačném gardu. Nicméně je to každého věc a jen podle tohoto člověka soudit nelze. Každý má nějaké neřesti. Ovšem těch 15 korun navíc už je při stávajících cenách skutečně dost. Podobně děravou státní pokladnu odnesl alkohol. Pro občasné pijáky jde o relativně neškodnou záležitost, pivaři se již orientují v sazebnících DPH, a notoři si vždy nějakou tu flašku seženou. A když bude nejhůře, takový Alpa má mezi nimi svou historii. Možná také stoupne číslo nově nevidomých, ale ostatní to přežijí.

  Na Slovensku proběhly parlamentní volby. Česká televize si potrénovala masáž, kterou bude praktikovat časem i u nás a opět předvedla, jak lze manipulovat s občany. Její odborníci a moderátoři už jen těžko překvapí a možná by bylo dobré se poučit a po dobu voleb u nás prostě Českou televizi nechat povinně odstavit od vysílání. Byl by to krok vedoucí k vyšší míře skutečné demokracie. Hodnotit výsledky voleb den po sečtení výsledků by bylo unáhlené. Nicméně Slovensko projde změnami, které si samo zvolilo a nic horšího, než je Čaputová, snad být nemůže. I když historie nám už mnohokrát ukázala, že v tomto směru se lze snadno mýlit.

  Erdogan demonstrativně dává najevo, jakou moc má. Migrantům přistavuje autobusy a vozí je k řeckým hranicím. Zvyšuje tak tlak na prosazování vlastních zájmů a snaží se vzbudit paniku. Řekové tentokráte zkouší bránit své hranice. Buďme upřímní. Dokud se na nich nebude pálit ostrým a nezemře pár set narušitelů vnější schengenské hranice, příliv nepřestane. Jenže…Pašeráci lidí nespí a s podporou neziskových organizací naváží další davy přes Středozemní moře z Libye. Dá se očekávat, že při případných střetech na moři mezi Řeckem a Tureckem, při kterých by šlo pár člunů ke dnu, by se humanitární, čtěte pašerácké, lodě dostavily do inkriminované lokality a tvořily by jakýsi ochranný štít pro migranty. Podobně lze očekávat vlnu falešné liberální solidarity, kdyby Řekové pár set prvních migrantů usměrnili souvislou palbou. A jistě si dokážeme představit, co by Erdogan spustil, kdyby ty kulky dolétly až do Turecka. Řeky nemá žádný Turek rád, takže by byla na spadnutí nějaká ta lokální bitka. Každopádně koronavirus a volby na Slovensku jsou prkotinou před tím, co se na Evropu žene z Turecka. No moc klidný víkend to tedy není.

Jindřich Kulhavý