Právě se nacházíte:

Nároky stoupají

12. 05 2014

www.inadhled.cz  Pokud se právě nacházíte ve stavu rodičovském a Vaši potomci dosáhli věku, kdy se začali poměřovat se svým okolím, žijete pravděpodobně pod nějakým tlakem směřujícím na Vaši peněženku.

  Nejde pouze o nákladnost různých sportovních a kulturních aktivit, ale především o ztrátu kontroly nad výrokem…táto, mámo, já to nutně potřebuji, chci to. Podíváte li se kolem sebe, vidíte v rukách dětí i nevelkých luxusní tablety, mobily, na zápěstí hodinky, o kterých se nám ani nezdálo. Na nohách adidasky, jezdí na horských kolech, brusle na rok nesou kvalitní značku, lyže za pětset korun neuvidíte.

   Oblečení je samotnou kapitolou, lze koupit od hadrů až po dospěláckou kvalitu, samozřejmě se to týká jak materiálu, tak i provedení. Design díky schopnosti asiatů zkopírovat cokoliv bývá všeobecně podobný. Přesto se dá říct, že děti jsou velmi vnímavé a už v útlém věku si uvědomují rozdíly v tom, co je provází životem.

  Tátovo auto, mámin půvab, dům s bazénem, dovolená v atraktivní destinaci, to vše může být původem počátků pýchy. Tuto situaci si více uvědomují rodiče s menšími příjmy, ti druzí si vědomí toho, že na to mají a tím ovlivňují chování svých dětí, ani nepřipouští. To i přesto, že samotní vzešli ze skromnějších poměrů. Paměť často v tomto případě dostává trhliny.

   Naše děti jsou obrazem nás samotných. Možná by měly v určitém věku poznat spíše než luxus pokoru a tím získat úctu k vzdělání a svým rodičům. Ti, kteří něčeho dosáhli, ji zaslouží stejně, jako ti, kteří se z různých důvodů probíjí životem bez známek nadstandartů. Pokud není důvodem lenost a neochota na sobě pracovat.

   Právě tyto vlastnosti se stanou častým důsledkem u dětí, které mládím propluly bez potřeby snažit se a v dospělosti pouze těží ze schopností svých rodičů postarat se. Proto se občas zamysleme, potřebuje li Váš syn, nebo dospívající dcera něco tak nutně, že to musíte jít koupit….

J3.K