Právě se nacházíte:

Návraty z dovolené

26. 07 2015

   www.inadhled.cz    Letní měsíce a prázdniny jsou předurčeny k užívání si volných dní. Jednotlivci i rodiny se vydávají na cesty, někteří si vyberou vzdálené destinace, jiní vyráží na chalupu, ti nejskromnější jen prostě nejdou do práce. Každý dle svých možností, představ a nálad.

  Přípravy na dovolenou často trvají i několik měsíců, letní zájezdy lze vybrat s velkým předstihem, k jejich nákupům vyzývají cestovní kanceláře již na podzim předešlého roku. Takto dopředu si však jsou schopni zajistit letní radovánky jen někteří z nás, většina to nechává na daleko později a ti nejodváženější a nejzaneprázdněnější dokonce spoléhají až na last minuty. Zodpovědní cestovatelé však vědí daleko dříve, kam se vydají a mají pár měsíců na to, aby se dobře připravili. Někteří začnou očkováním, další nakupují ošacení, plavky, sportovní doplňky, nějaká léčiva, potraviny. Pokud se jede po vlastní ose, přibydou starosti o dopravní prostředek, v opačném případu je zajistit co nejbezpečnější zavazadla.

  Přípravy zaberou tedy určitý čas, dovolená se přiblíží a v určitý den i začne. Je to v okamžiku, od kterého začne čas až na výjimky běžet zběsilým tempem. Kdyby se náš život skládal jen z dovolenek, zestárli bychom asi 10x rychleji, než ve skutečnosti. To ale nehrozí, tedy pokud jste nevyhráli první výhru v mezinárodní loterii Eurojackpot, nebo nezdědili pár ropných vrtů v Texasu. Předpokládám, že tento článek unikne i arabským šejkům, Billu Gatesovi a pár dalším lidem na žebříčku časopisu Forbes, kteří jsou v pořadí před Petrem Kellnerem. Všichni ostatní se stanou součástí zběsilého tempa, které odměřují hodinové ručičky připomínající sprintujícího atleta Bolta.

  Takže dovolená je za chvilku fuč a vysněné dny uplynou, jejich konec připomíná často zlý sen, tedy pokud nejde o protrpěnou dovolenou z povinnosti, nebo o omyl ve výběru spolucestujícího. Konec válení se, sezení na zahrádkách, večerních tanečků, koktejlů i případné dřiny při různých sportech. Návrat do pracovního procesu je tady. Co Vás čeká?  No přinejmenším u těch důležitých pro zaměstnavatele a zodpovědných za otáčení zeměkoule jde o dohánění dní někde proležených, o napravování škod způsobených nezodpovědnými kolegy. Už to je poměrně dost depresivní začátek, ne každý má to štěstí, že začne kafíčkem, pokračuje facebookem a do oběda stihne ještě pár telefonátů svým známým a příbuzným. Na palmy, horské tůry, plachtění, slanou vodu a hlavně odpočinek dle vlastní úvahy zůstanou už jen pomalu matnící vzpomínky.  Člověk se tak vrací ke každodennímu stereotypu, a ač nerad, musí si přiznat, že většinou nejde o vytoužený návrat.

  V našich zeměpisných šířkách se pracuje relativně o něco více a častěji, než v zemích dále od nás na jih. Jsou státy, ve kterých je siesta důležitější činností, než zaměstnání. Ekonomické výsledky těchto zemí nejsou většinou nijak vynikající, jedině snad tam, kde nerostné bohatství zajišťuje dostatečnou výši národního důchodu, není nechuť k práci překážkou ve spokojeném životě. U nás to však neplatí, makat se musí. Dovolená je tak časově omezená, s tím nic nenaděláte. Takže nevěšte hlavu, nespoléhejte na blížící se důchod, toho se dočkat ani nemusíte, nemějte depresi z nashromážděné práce, stejně ji udělat musíte. A pokud na Vás náhodou žádná nečeká, máte štěstí, že jste relativně nepotřební, a přesto za svou předstíranou činnost dostáváte výplatu. Každopádně se ve chvíli, kdy skončila stará dovolená, začala přibližovat ta nová.  Za pár měsíců se na ni začnete zase připravovat a je tedy na co se těšit. A to za to přeci stojí. Tak šup do práce, ať je hotovo.

J3.K