Právě se nacházíte:

Nesoudnost

13. 02 2014

www.inadhled.cz  Velmi často se mi stává, že narážím na jeden zásadní problém. Kolem nás se pohybuje velmi mnoho lidí, jejich uvažování postrádá soudnost. Nejde ovšem pouze o určité téma, ohraničenou oblast, ve kterých by někteří z nás nežili v realitě.  

   Rodiče a děti. Denně si všímám toho, jak moc přeceňují tátové i mámy schopnosti svých potomků. Často jsou to nesplněné sny těch starších, zklamání z vlastního života, touha zajistit ratolestem na pohled pohodový život, touha po slávě. Neuvědomují si, jak moc je třeba udělat proto, aby se z jedince běžného stal ten výjimečný. Snaží se často nahradit talent vlastní podporou, která občas hraničí s terorem. Rozčarování, které většinou přichází v době končící puberty, je velkým zklamáním, u sportu i umění na nejvyšší úrovni vydrží jen ti nejdisciplinovanější. Možná ne s největším talentem, ale s jasnou hlavou a vizí. Žádné rodičovské popostrkování nepomůže.

   Další skupinou jsou lidé myslící si, že jejich peníze jsou tím, co jim otevře všechny dveře. Neuvědomují si, že velikost člověka není úměrná nadistostí jeho peněženky. Navíc obliba pro rozmařilost může pominout okamžikem nečekané ztráty zdroje příjmů. A je také třeba si uvědomit, že skutečně bohatých lidí je velmi málo a u ostatních je to pouze přání patřit mezi ně. To se zjevně nepodaří jen tak, přesto se tolik lidí tváří jako mistři světa. Soudný člověk nemá potřebu se vyvyšovat, ví totiž, jaká maličkost jej dokáže zastavit v rozletu.

  Jistotou jsou též některé ženy. Všiměte si velmi časté nevhohné volby malování, pochybné účesy, minisukně odhalující stehna připomínající úplně jiný živočišný druh. Někdy mi připadá, že přirozená snaha zaujmout muže překračuje hranice schopnosti posoudit to, čím se to může podařit. Krátká sukénka patři k štíhlým a dlouhým nohám, doplněna elegantními podpatky se stává afrodisiakem. V opačném případu jde o alegorii a muž se jen ptá, proč? Podobné je to s dekoltem, vypasovanými šatičkami i přehnaným make upem a parfémováním. Je třeba dodat, že muži v tomto lehce zaostávají, nicméně upnutá tílka na vypracovaném těle rozhodně napovídají o tom, co je pro daného samečka prioritou.

   Mezi ty, kteří jsou mimo realitu, patří i naivní vizionáři. Příkladem jsou různí aktivisté. Může jít o ochránce přírody, jejichž původně správný záměr přešel v násilnou a otravnou schizofrenii. Představitelé různých sekt a často i politici prosazující nesmyslné nápady, které nic neřeší. Jistě bychom našli daleko více zástupců těch, pro které je nesoudnost jejich podstatnou vlastností. Je těžké s nimi žít, komunikovat, spolupracovat. Proto je nejlepší se jim vyhnout.

   Jisté je, že s nárustem osobní moci a vlivu se soudnost vytrácí. A s ní i opatrnost a ostražitost, schopnost vnímat. Přitom zůstat nohami na zemi je tak důležité…..

J3.K