Právě se nacházíte:

O co tady jde?

19. 11 2019

www.inadhled.cz   Máme po hlučných oslavách významných listopadových událostí, které nám ukázaly mnohé. Pokud si historie pamatuje, většina protestů v minulosti byla vedeny zleva, případně byly namířeny proti diktatuře. Výjimkou byla možná revoluční vlna v období tzv. Sametové revoluce, kdy šlo o svržení komunistů a přeměnu socialistického zřízení na svobodnější kapitalismus, což je ale sporné. Mohlo by to být chápáno i jako odboj proti diktatuře proletariátu, jak se socialismus nazýval. Pravicové demonstrace nejsou tak nějak běžné. Z toho vyplývá, že se na Letné sešla převážně skupina levicově smýšlejících lidí, protože k diktatuře má nynější stav přeci jenom ještě hodně daleko. Zatím a určitě, pokud přijde, nebude v ní mít hlavní roli Babiš a ani Zeman. Jistě už čekáte reakci účastníků akce tvrdících, že tomu tak není.

  Amatérští politologové mohou kontrovat názorem, že Topka, STAN a ODS nejsou přeci levice, přestože se na Letenské pláni jejich předáci ukázali a osobně před ní jednali s hlavním oficiálním organizátorem akce Minářem. Tento argument však ztrácí váhu v kontextu s tím, co uvedené strany veřejně hlásají. Ač to voliči této trojhvězdy nechtějí slyšet, jisté je, že křečovité prosazování eurounijní politiky, na kterou mají vliv jak Zelení, tak liberálové napojení na různé socialisty, posouvá naše tři jmenované strany výrazně doleva. A přidáme li Piráty, kteří chtějí mimo prosazování legalizace marjánky a podpory škol bez maturit, a nejlépe i bez složitého studia, navíc názory často kopírují své pokrevní příbuzné evropské Zelené, nelze o pravicové demonstraci ani pomyslet.

  Je třeba si uvědomit, že Západní Evropa se se svým politickým systémem odklání od rozvinutého kapitalismu a nynější evropská a severoamerická mládež volá po takových sociálních jistotách, které bývaly normální za socialismu. Starší generace, která v něm žila, marně upozorňuje na to, že jisté výhody spatřované v minulém režimu byly vykoupené represí a otravováním ve zbytku náležitostí spojených s životem v Československé socialistické republice. Budiž, neexistovala nezaměstnanost, všichni měli kde bydlet, školní docházka byla nejen povinná, ale také bylo kam chodit. Neexistovalo, aby nebylo místo ve školce či škole, výjimkou byl nedostatek vysokých škol. Ovšem jen z dnešního pohledu, protože díky tomu se reguloval počet lidí s titulem, zatímco řadu funkcí bez problémů zastávali středoškoláci, a ještě zbylo dost mladých lidí studujících na učňácích. Hospodářství tak mělo zajištěno bohaté spektrum různě vzdělaných lidí. To teď momentálně neplatí, máme více vysokoškoláků a maturantů, kteří sice mají tituly, ale v podstatě nic praktického neumí.

  Vstání levice z prachu a demagogie v podání liberálů, Zelených, ekologických aktivistů a obrovské navýšení řad užitečných idiotů v mnoha sférách přicházející k nám z kdysi tak obdivovaného Západu jsou pro mnohé možná překvapením. Je však třeba si uvědomit, že bývalí outsideři v oblasti ekonomiky a životní úrovně nasadili nejdříve ke sprintu a později i k určitému trháku vůči klasickým velmocem. Tím přinutili Západ k pokusu o změnu. Zatímco Rusko má ještě všeobecně k západnímu blahobytu daleko, dokázalo splatit všechny zahraniční dluhy. Může tak nyní začít pracovat na rozvoji vlastní infrastruktury, vzmohlo se k mohutnému rozvoji zbrojního arzenálu, navíc má stále dostatečné zásoby potřebných surovin. Chová se rozvážně, nenechá se vyprovokovat. O silném postavení Ruska svědčí i zpětvzetí Krymu bez nijak dramatické světové reakce. Trocha toho brblání Rusku škody nepřineslo a následné sankce pouze nutí tamní hospodáře spoléhat se sami na sebe. Navíc je třeba si uvědomit, že s výjimkou nás a pár bývalých východoevropských zemí ty sankce nikdo nedodržuje. Ztráta ruského trhu je bolestivá především pro nás.

  Podobné je to s Čínou. Jestliže Praha pod vedením Piráta Hřiba vypověděla Pekingu smlouvu o spolupráci, její místo okamžitě rádi zaujmou jiní. Čínská komunistická vláda praktikuje tzv. socialistický kapitalismus a velmi tvrdě trestá hříšníky, kteří překročí jisté hranice. Bohatství čínských firem již dávno překročilo možnosti většiny amerických a západoevropských. A pokud se Číňané pustí ještě do výroby zbraní a přidají se k Rusům, mají americké světové četnictví a celé NATO zásadní problém. Západní svět si to uvědomuje a snaží se kontrovat. Bohužel v jeho čele stojí lidé, kteří buď neumí počítat, nebo se narodili se syndromem nižší mozkové produktivity. Svými rozhodnutími směřují nejen k snížení produktivity Západu, ale zároveň k jeho ekonomickému propadu, devastaci hodnot, které pomáhali udržet vysokou úroveň a schopnost být konkurenceschopný, když už ne technologicky na vedoucí pozici. Rusové svou vojenskou technikou šokují Američany a Číňané pro změnu moderními technologiemi, které už nemusí kopírovat, ale naučili se je i vyvíjet. Pokud si však západní politici a průmysloví magnáti myslí, že otočkou o 180° dokážou změnit rovnováhu světa a přiklonit ji opět na stranu Západu, je to neskutečná naivita. Číňané totiž ukazují světu, že umění učit se a přebírat jen to nejlepší, je dokázalo velmi rychle přivést na ekonomicko-technologickou špičku. A věřte tomu, že se s pokorou učí ve všech segmentech světového dění i nadále.

  Pokud nám tedy někdo chce tvrdit, že opozice vůči Babišovi scházející se pod hlavičkou Milion chvilek pro demokracii je pravicová, nechápou vůbec, jak velké změny se ve světě dějí. Všechny ty dotace, elektromobilita, migrace a gender mají změnit svět tak, aby Západ mohl znovu diktovat zbytku světa své podmínky. Jde o zoufalý pokus dát zapomenout na neschopnost liberálů získat nadvládu nad Severní Afrikou a Blízkým Východem. Přehodit zodpovědnost jinam a pozorovat výsledky svého experimentu. Ne každý toto dokáže pochopit. Postavení České republiky je momentálně nijaké. Obrovské rozdělení společnosti způsobuje nejednotnost, se kterou je nemožné vzepřít se diktátu Bruselu. Postupně bychom se měli přidat k Maďarům, Polákům, blízko k tomu má i Rakousko a po dalších italských volbách je pravděpodobné, že na tom bude Salvini opět lépe a vznikne silná protibruselská opozice. Naopak Francie, Španělsko, Benelux a Německo se Švédskem budou nadále tvořit tvrdé liberální jádro. Letná se svou podporou přidává na stranu ortodoxních zastánců migrace, genderu, indoktrinace ve školách a ekoterorismu, byť má vzniknout dojem, že jde o Babiše a Zemana. Není tomu tak.

  Jde o mnohem více a dav skandující na Letné, Národní a Václaváku to nepochopil. Nenapomohly k tomu ani agitace umělců a VIP hostů typu Halíka či Pánka, tendenční vysílání veřejnoprávních médií. Dav nenaslouchá, nemá schopnost analyzovat. Je pouze ukázkou síly. Hrubé a zneužitelné. Být součástí davu znamená neschopnost stát se skutečnou osobností. A právě ty nám zoufale chybí. I proto může nedostudovaný mladík diktovat podmínky šéfům parlamentních stran. Už chápete, kam jsme za těch 30 let údajné svobody došli? Převrat nemá vést k lepšímu životu u nás, ale k poslušnosti vůči EU. To je to, oč tu běží.

J3.K