Okénko - Právo v kapse - Rychetský bezcenný?

11. 02 2021

  www.inadhled.cz  Nadpis článku je takový malý žert. Mělo by tam být - Rychetský bez ceny. Tou je myšleno státní vyznamenání, které chtěl původně Miloš Zeman udělit předsedovi Ústavního soudu Rychetskému. Po zásahu této instituce do volebního zákona se však prezident Zeman rozhodl státní vyznamenání Rychetskému neudělit. Možná se to zdá být zákeřné, nicméně otázkou je, za co by bývalý nomemklaturní právník  a člověk spojený těsně s několika režimy včetně komunistického měl dostávat státní vyznamenání. 

  Pavel Rychetský byl již za komunistů významnou osobou a kádrem připravovaným pro skvělou kariéru. Neztratil se ani po tzv. Sametové revoluci a přes několik ,,úkrytů", kdy byl i podnikovým právníkem, se dostal na nejvyšší možnou pozici v právnickém světě. Za umění využívat mimikry měl být odměněn vyznamenáním spojeným se jménem prezidenta Masaryka. Avšak po nedávném popření svých vlastních  cca 20 let starých úprav volebního zákona mu je tato odměna za ,,celoživotní dílo" Milošem Zemanem upřena. To i přesto, že se Rychetský snaží tímto manévrem zachránit ČSSD, tedy stranu, za níž seděl ve vládě, mimochodem vedené Milošem Zemanem.

  Měnit volební zákony v době, kdy se blíží parlamentní volby a stávající stav by mohl způsobit některým subjektům nemalé potíže, je zvláštní. Zvláště když na to měl Ústavní soud čas několik let. Zvýhodnění malých stran je zástupné téma, důležité bylo umožnit méně úspěšným koalicím proniknout do Parlamentu ČR, což se týká možného spojení ČSSD a Zelených. Obě tyto strany jsou pro ostatní asi nepřijatelné a dohromady by 10% nikdy nedostaly, přes 5% se přehoupnout dohromady mohou. A trojkoalice ODS, Top09 a KDU-ČSL by s těmi 15ti% možná také trochu bojovala. Takto je jisté, že se spektrum stran v Parlamentu ČR rozšíří a bude reálné, že nastane složitá patová situace, Což může způsobit dlouhou nestabilitu. A to je důvod, proč je možné na Rychetského počin nahlížet jako na kontraproduktivní.

Jindřich Kulhavý