Okénko - Právo v kapse - Testování dětí

8. 02 2021

www.inadhled.cz   Návrat dětí do škol podmiňuje vláda testováním dětí před školní výukou. Přestože nejde o výtěr z hlubiny nosních dutin, zdá se to už jako skutečná šílenost. I přes snahu rodičů často nucených být doma dětem škola chybí. Nejde pouze o nenabyté vědomosti, ale především o sociální život. Místo kontaktu se spolužáky a pedagogy koukají denně několik hodin do monitoru a vynecháme li škodlivost pro oči a složitost soustředění, chybí jim prosté setkávání s ostatními dětmi, pohyb, řád a disciplína. Absence výuky a sportu je tak pro ně katastrofou, kterou si možná každý neuvědomuje.

  Netýká se to však jen žáků a studentů. Mateřské školky jsou sice otevřené, nicméně pokud se v některé z nich objeví pozitivně testovaný na covid, školka je uzavřena a všichny jsou přímo nuceni být testováni. Přitom na jaře to nebylo nutné, stačila 10tidenní karanténa. Nyní i po čtrnáctidenní a při nulových příznacích hygiena požaduje test dětí. Pokud jde o termín testování, záleží na tom, jak se který zaměstnanec hygieny vyspal. Z té samé třídy jdou jedni po 5ti dnech od odhalení infekce, jiní smí až po osmi dnech, to proto, že je má na starost jiný úředník. Je třeba upozornit, že jediná dospělá infikovaná osoba nemá žádné příznaky a všechny děti jsou též zdravé. 

  Hra na testování je nekonečná. Musí to být neskutečný byznys, když si uvědomíme, jak to celé funguje. Podobné je to při cestování do zahraničí, kdy ani dva testy v jeden den neznamenají vynechání karantény. Dalším cirkusovým číslem je nevpuštění profesionálních sportovců z některých států do naší země k předem naplánovaným akcím a zápasům. Rozum nad tím vším už dlouho zůstává stát a je s podivem, kolik lidí těmto opatřením tleská. Nežijeme v dobré době.

Jindřich Kulhavý