Opravdu věříte svým médiím?

6. 02 2022

www.inahled.cz   Pamatujete si na své mládí? Některé z nás každé ráno rodiče vyhnali pokaždé o víkendu pro noviny, aby mohli zasednout k snídani a měli co číst. Tedy především naši otcové. Když si uvědomíme, že první stránky patřily úspěchům komunistické vlády budující socialismus a de facto se mohly rovnou přeskočit, se můžeme zamyslet nad tím, co vlastně mimo sportu chtěli číst. Bylo vcelku jedno, co jste kupovali, byť Rudé právo mělo výhodu velkého formátu a dalo se do něj později mnohé zabalit, buřiči si kupovali Svobodné slovo a Mladou frontu, i když se obsah samozřejmě zase o tolik nelišil. Nejdůležitějšími zůstával sport a kulturní rubriky. Ani časopisy nebyla žádná hitparáda, tedy pokud se Vám nepodařil získat výtisk západního vydavatele s plakáty populárních sportovců, aut či umělců.

  Doba pokročila a po Sametové revoluci se objevilo plno tištěných médií, která zaplavila naše trafiky. Postupně jich mnoho zaniklo a s rozvojem těch elektronických se snižovaly počty vydávaných titulů. Na ranní tisk moc času nezbývá a internet a televize poskytují dostatečné množství informací. Otázkou zůstává, kdo jakých. Jisté je, že se média stala velmi mohutným a mocným politickým nástrojem propagandy a jsou masově zneužívána. Platí to i pro odborně zaměřená, například ta směřující na motoristy, kdy jsou prosazována elektroauta, na milovníky přírody, to vytvářením pocitu existující přírodní a klimatické katastrofy. Podobně to funguje i v dalších sférách včetně kulturních magazínů, týká se to i filmové tvorby. Snaha prosadit jedinou pravdu tak dělá z absolutní většiny médií naprosto prolhaná a jejich zaměstnanci a tvůrci jsou placeni nikoliv za pravdu, ale za veřejnou i podprahovou podporu názorů prosazovaných svými investory. A protože novináři měli vždy hlouběji do kapsy, plní příkazy poslušně a s ledovým klidem.

  Takže se od dob Rudého práva nic nezměnilo, tedy až na to, že místo velkoformátového vydání na nekvalitním novinovém papíru se přešlo na stejně velkoformátové obrazovky a na elektronická média, která máte stále k dispozici na svých compech a mobilech. Výhodou je, že aspoň u těchto na internetu se daří unikat cenzuře a aspoň částečně si držet nezávislost. Není to úplně snadné, protože musíte používat služby různých providerů a sociálních sítí, takže se můžete stát obětí jejich rozdílného názoru, což Vás omezuje, nicméně stále lze v tomto boji být úspěšnými. Tedy do doby, než jste příliš dobří a uznávaní, v ten okamžik na Vás cenzoři začnou pořádat hony. Vzpomeňte si, jak dopadnul Donald Trump, když byl při amerických prezidentských volbách odpojen od všech možností vlastní prezentace. Nemusíme však chodit tak daleko, trnem v oku pro moderátorku 168 hodin na ČT Noru Fridrichovou je Pravý prostor, kde jsou uváděny články mnoha pravicově smýšlejících autorů včetně těch našich z inadhledu, ovšem zmiňovala i mnoho jiných médií, která přináší informace a názory z našeho břehu. Mezi ně patří Parlamentní listy, Otevři svou mysl, Protiproud s Petrem Hájkem, existuje však mnohem více kvalitních zdrojů a lze jen poděkovat těm, kteří za nimi stojí.

  Dostat se však k více čtenářům či divákům (což platí pro lidi za kamerou snažící se natáčet autentická videa) je často složité a těžké, stojí to mnoho času, trochu peněz a v podstatě to znamená i podstoupení rizika, protože se vystavujete sledování různými státními složkami či soukromými aktivisty vnímajícími sami sebe jako strážce pořádku (Čeští elfové, Dezinformátoři cz, Manipulátoři cz) Navíc je náš éter plný samozvaných moudronosů, jmenujme Hrebenara, Cempera, Pribáně, Halíka, Jandu, Kartouse a plno dalších, kteří se často svou aktivitou dostávají i výše a jsou přizváni k honu na čarodějnice. Zvláště nyní, kdy ministr vnitra Rakušan chce začít hon na dezinformátory, za které budou prohlášeni všichni ti, kteří nemlčí a jdou proti proudu. Tedy tomu oficiálně prosazovanému. Bude se to týkat pandemie, očkování, také Evropské unie, liberalismu, konfliktu na Ukrajině, americké politiky, rasismu, genderu, ekonomiky, Green Dealu, osobností Schwaba, Sorose, Leyenové, Great Resetu a mnoha podobných ožehavých témat.

  Dnešní článek zakončíme otázkou. Proč neběží na našich televizích desetiminutové záběry z Kanady, kde pokračuje protest truckerů a dalších stovek tisíc Kanaďanů podporujících tuto akci? Proč se neuvádí krádež, kterou provedla kanadská vláda a odcizila 10 milionů dolarů, které občané vybrali mezi sebou a věnovali je na režii protestní akce, načež rozhodla, že tyto lidmi nahromaděné peníze věnují ,,prověřeným“ neziskovkám? U nás by skončily tedy v chřtánu Člověka v tísni a jemu podobných politických neziskových organizací. Lze očekávat to samé i v Kanadě. A nakonec se ptáme, kde mají Kanaďané svého statečného premiéra Trudeau, který z tajného místa povolává proti truckerům a vlastnímu lidu armádu? Proč se ptáme my, ale televizní stanice o tom mlčí stejně, jako o mnoha jiných demonstracích, akcích a protestech směřujících proti elitám? Opravdu lidé věříte prolhaným a bohatým médiím drženým ve vlastnictví těch, kteří pro nás připravují šedou budoucnost? Či snad falešným veřejnoprávním televizi a rozhlasu, které za naše peníze vyrábí dezinformace přednášené skutečnými placenými profesionály? Jen se tak ptáme….

Jindřich Kulhavý