Otočení se za Štědrým dnem a kousek dále...

25. 12 2018

www.inadhled.cz    Hlavní událost máme za sebou a dárky jsou rozdané. Někomu udělaly velkou radost, jiný je přijal s určitým rozčarováním, další se přímo podivil nápadu Ježíška. Nikdy se nezavděčíte všem, takže i když ta vše stíhající postavička, o které víme tak málo, nikdo ji totiž nikdy neviděl, byť ji vyhlížel z okna v jistém věku snad každý, není všemocná. Nicméně především dětem svítí oči ještě druhý den ráno. Dospělí to mají trochu jinak. Potěšit děti je jedna věc, ale u partnerů a partnerek je to složitější. Navíc se na vše musí vydělat a nakonec doufat, že se záměr vydařil.

  Druhý den poté připomíná v řadě rodin kutilskou dílnu. Složit všechny stavebnice není nic jednoduchého a občas Vás může i některá z nich ponížit, neboť ani netušíte, jaký byl záměr výrobce a návod Vám připadá zbytečný. To až do fáze, kdy místo finálního výtvoru z obrázku držíte v ruce torzo čehosi, s čím pokročit nelze a návrat zpět je téměř nemožný. Nakonec musíte zlikvidovat obaly, absolvovat návštěvy a sníst vše, co bylo připraveno a nevejde se do ledničky. Pravděpodobně nezhubnete. Ale co, Vánoce jsou jen jednou za rok a Nový rok je předurčen k novým předsevzetím. Ostatně…čím jsme starší, tím máme více omluv pro naši nadváhu. Úbytek správných hormonů, únavu vnitřních orgánů, špatné počasí, málo času. Bohužel jde z velké části o výmluvy a je třeba se začít hýbat. Takže ty dva dny po Štědrém si sice užijte, ale protože už jste všechny pohádky viděli stokrát, vyražte radši za nějakou aktivitou. Stejně se na tu placku na zdi (vnímáte ten pokrok, dříve to byla bedna na skříni) díváte ze setrvačnosti a jen si říkáte, kolik nás těch výborných herců již opustilo a místo nich se vyrojila hromada křiklounů, kteří nám kážou, co je dobré pro stát a co nikoliv. Škoda, že nám své mistroství už takové elity, jakými byli Hrušínský, Kemr, Jirásková, Nový, Růžek, Kopecký a plno dalších, nikdy znovu nepředvedou. Princové zestárnuli, někteří totálně zhloupnuli, takový Jan Hrušínský ml. úplně totálně, jiný zase radši moderuje vlastní show protknutou politikou, umělecká úroveň poklesla dolů. Herecký koncert z Pelíšků už těžko někdo zopakuje.

  Máme štěstí, že ještě dva dny zůstanou uzavřené supermarkety. Nával v nich byl šílený, parkoviště přeplněná a je otázkou, bude li tomu tak za rok. Dle všech náznaků se blíží skutečně radikální ekonomická krize a vypořádat se s ní bude složitější, než v roce 2008. Ekonomové tlučou na poplach a politici přikládají pod kotlem, aby byla ještě dramatičtější. Koho to však v dobách blahobytu zajímá? Klesající křivky produktivity světových ekonomik ale nelžou a prvních 400 lidí propuštěných ze Zetoru je varováním pro celou společnost u nás. Navíc změny v oblasti výroby vozidel a agresivní atak proti příznivcům spalovacích motorů může navždy změnit vše, co se osobní dopravy týká. Zkuste vyrazit elektromobilem na lyže do Savojských Alp. Čeká Vás 1100 km minimálně, takže 2 dny cesty a dobíjení té moderní kraksny, zatím co se starým dieselem jste tam byli za 8,5 hodiny. Takže na jeden zátah dojedete tak na úpatí rakouských Alp, to když pojedete z Budějovic na Hinterstoder. Nic moc představa.

  Dnes je ale ještě volno, takže si málokdo podobnou realitu připustí. Dobrá tedy. Udělejme si ještě krásné dny a užijme si to, co chceme. Zážitky jsou totiž to jediné, co nám nikdo s výjimkou pana Alzheimra a jeho sestry Sklerózy nikdy nevezme.  A doufejme, že lidstvo dostane rozum a přestane se chovat jako idioti. Respektive se jimi ukazují být ti, kteří nás chtějí různě míchat, stěhovat a převychovávat. Zopakujme si pár základních věcí. Černoch je černý, radikální muslim šílený, přičemž radikálním se může stát každý, kdo chce žít dle koránu a příkladu života Proroka Mohammeda. Evropa je naše a není nafukovací. Muž je tvor s penisem a žena s vagínou, vše ostatní je nesmysl. Penis s penisem dítě nezplodí, vagína s vagínou také ne. Česká televize je veřejnoprávní a přesto tendenční, takže prolhaná. Herec má mluvit na pódiu text, který vytvořil autor, a mimo něj jde o prostého občana sice s vlastním, ale jinak nijak upřednostněným názorem. Slovo politik není urážka, ale vyjadřuje určitý stupeň schopnosti být korumpován, přetahován a ovlivňován, takže jde o společensky potencionálně nebezpečného tvora. Stupnice má tři dosažitelné body. Idealista, pragmatik a svině. Kde se kdo pohybuje, to jistě víte. Kam zařadíte Kalouska, Babiše a třeba Štětinu, to je Vaše věc, kam až se dopracoval Havel, to necháme také na Vás.

 Tak, Štědrý den je za námi, obdarovaným lze blahopřát, stejně tak těm, kteří se trefili do jejich vkusu. No a my ostatní berme život s humorem a pojďme pře výběhem do lesa zpracovat misku vánočního cukroví. Tedy pokud nám to počasí nevezme chuť k pohybu.

J3.K