Právě se nacházíte:

Pěšky

10. 04 2014

  Je to už mnoho tisíc let,co evoluce zapříčinila změnu našeho životního prostředí a vyhnala prapředky člověka z vody na souš, změnila způsob jejich pohybování se a postupně naučila finální druh Homo sapiens chodit vzpřímeně.  

  Je to už mnoho tisíc let,co evoluce zapříčinila změnu našeho životního prostředí a vyhnala prapředky člověka z vody na souš, změnila způsob jejich pohybování se a postupně naučila finální druh Homo sapiens chodit vzpřímeně. Důsledkem tohoto vývoje se stala chůze. Ačkoliv se nám to nezdá, možná jsme se ještě nedostali na úplný vrchol, předpokládám, že budoucí generace se bez nohou obejdou a vůbec bych se nedivil, kdyby jim jednou místo nich narostla kolečka.

   Jsme však zatím pouze v 21.století našeho letopočtu a vnímáme naše přemísťování bez použití pomocných prostředků jako chůzi. Z té se dá o člověkovi mnohé vyčíst. Dokáže nám napovědět o jeho věku, fyzickém stavu a zdatnosti, o případných zraněních. Může být elegantní, rychlá, šmajdavá, energická, obsahuje různě dlouhé kroky. I držení zbytku těla při ní má svůj význam, zvláště modelky ví, jak těžké je naučit se chodit tak, aby oko mužů i žen neztratilo jiskru při pohledu na ně.

   Pro mne je chůze ženy velmi podstatná při posuzování půvabu a musím konstatovat, že elegantní a sebevědomou podobu tohoto pohybu, zvláště pak na podpatcích, považuji za velmi sexy. Bohužel, na ulicích se vyskytuje až příliš mnoho příbuzných lachtanů, tedy aspoň pokud jde o podobnost v kmitání končetinami. A krásně namalovaný obličej a vlasy v sebelepším účesu už to nezachrání. Ovšem pobídnutím k dnešnímu zamyšlení byla jiná událost.

   Po dlouhé době jsem se při plnění rodičovských povinností rozhodl nechat zaparkované auto a s náznakem osobního hrdinství koupil ve Vysočanech plnící pero pro mého syna a pěšky se vydal na Balabenku, kde jsem s ním měl sraz. Tramvají ze zásady nejezdím, a tak mne čekala cesta tam a zpět místy, kudy denně jezdím svým přibližovadlem. Najednou jsem vnímal vůni jednotlivých krámů, usmál se na pár lidí, na žádném přechodu mne nepřejeli, prostě fajn procházka, aniž bych byl nucen hledat místo na zaparkování. Zase jsem si jednou po dlouhé době vzpomněl, jaké to bylo kdysi, když jsem ještě neměl auto a nebýt toho vyčerpání po návratu do kanceláře, zopakoval bych si to zítra znovu.

  Takto jsem si aspoň slíbil, že letos ještě nějaké kilometry po Praze přidám, tentokráte v centru a třeba před Vánocemi. Těším se na tu romantiku, výzdobu a vůni z krámků a stánků. Někdy je příjemné jít pěšky. Vřele doporučuji to občas zkusit….

J3.K