Píchnutí do vosího hnízda, aneb diskuze na sociálních sítích

5. 07 2019

www.inadhled.cz    Sociální sítě umožňují jednu fantastickou věc. Tou je možnost pozorovat různé komunity, které na nich vznikají. Jejich existence je zajímavým vzorkem toho, jak se lidé virtuálně srocují a vytváří spolky, které si uvnitř sebe náramně notují. Připomíná to to tak trochu vesmír, kdy v jednou prostoru vedle sebe fungují různé galaxie složené z menších soustav, jednotlivých planet a hvězd, čemuž všemu nakonec vévodí černé díry.

  Sociální sítě fungují podobně. V jejich vesmíru lze putovat rozsáhlým časoprostorem a při přeletech se zastavit v naprosto rozdílných místech. Můžete se tam zkusit dokonce zapojit do diskuze, jenže Vám nikdo nebude moc chtít rozumět, protože jen těžko budete hovořit jazykem jejich kmene. Nejde jen o rodný jazyk, ale především o obsahovou část Vašich příspěvků. Při záhy vnímané odlišnosti se stanete za chvilku středem pozornosti a vzápětí lovnou zvěří. A čím demokratičtěji se stránka, na kterou zavítáte, zdá, o to větší kapky Vás čekají. Je až zvláštní, kolik primitivů neuznávajících možnost, že se mýlí, se ve vesmíru tvořeném ze sociálních sítí pohybuje. Přitom žijí s vědomím nijak podloženým a v bludu, že právě oni a jejich pravda jsou tím, čím by se svět kolem nich měl řídit.

  Sociální sítě mohou být zdrojem zajímavých informací. Právě s nimi je však třeba pracovat opatrně. Většina lidí považuje za ověřené ty pouštěné velkými médii, což je naivní přístup. Největší hráči nejvíce ovlivňují veřejné mínění, takže jsou také nejmasověji zneužíváni. Příkladem není jen BBC a CNN, ale u nás také Česká televize pracující pečlivě na dobrém image EU a liberálně demokratického vývoje v ní, a  naopak vystupující proti současné vládě a prezidentovi. Obsazení vedení posthavlistickým managmentem pracujícícím v souladu s přáním části české politické scény spojené s Top09 a směrem jí prosazovaným je naprosto zjevným porušením principu činnosti nezávislých veřejnoprávních médií. Oproti tomu se na sociálních sítích pohybuje řada veřejných i skrytých inzerentů, jejichž informace jsou neméně zavádějící. Podobně je někdy složité se orientovat v politických aktualitách, které umí zkreslit jak profíci ze CNN, tak i daleko menší borci ze soukromých médií a serverů. Je tedy třeba pečlivě třídit to, z čeho informace chceme čerpat a ještě před jejich dalším používáním je třeba je zkusit ověřit. Platí to nejen o politické sféře, ale také o ekologii, zdravém jídle, módě a plno dalších oblastech.

  Rozháranost naší společnosti je obrovská a větší, než byla kdykoliv před tím. Mohou za to především naši politikové, kteří si dokázali vzít v jistém smyslu za rukojmí své voliče. Vzájemná nevraživost v boji o koryta byla postupně přenesena mezi lidi a jejich tábory rozděleny tak, že to připomíná nenávist mezi fanoušky Sparty, Slávie a Baníku. Fanatičtí příznivci Kalouska a Schwarzenberga si o sobě myslí, že patří ke kulturní elitě národa, Babišovci k té ekonomické a podporovatelé Pirátů se považují za novodobé husity. Jaká je pravda? Každá má svou, takže její definice neexistuje. Kalouskovci jsou skutečně v důsledku ochotní nejméně diskutovat, agresivita čišící z Kalouska samotného vůči Babišovi a Zemanovi jim obsadila mozky a Milion chvilek pro demokracii se pro ně stal prostředkem k šíření vlastní nenávisti. Pocit dvěstěpadesátitisícové většiny je umocněn vědomím, že v takovém množství na jednom místě jsou skutečně slyšet a kulturní průměrňáci vystupující na pódiu mají rázem postavení elit. Opět se ukazuje, že primitivní řev vítězí na hovorově sdělenou logikou. Ego spravedlivých nabývá i skutečností, že se ke Kalouskovi přiklání slabý Fiala a samozřejmě jakýsi okrajový politický materiál ze STAN, momentálně i lidovci. Jděte do diskuze u Kalouska a dostanete se do vosího hnízda.

  Babišovci jsou ochotni zapomenout na vše špatné, co je spojené s kariérou Andreje a opakují jím vytvořené fráze. Na Babišovi je patrná velká změna. Je unavený a otrávený z neustálého boje. Mimo politiku si kdysi vybral objekt či cíl, dosáhnul svého a mohl si chvilku odpočinout. Nyní je však terčem útoků  ze všech stran, často oprávněných, brání se mnoha atakům a ztrácí čas půtkami nejen s opozicí a Evropskou unií, ale i s vlastním koaličním partnerem. Při vší úctě k demagogovi Kalouskovi, jemuž stačí ke slávě (nikoliv k dostatku voličů, to se musí spojovat s jinými) pouze pár opakovaných frází namířeným proti Babišovi a Agrofertu, Babiš bojuje na více frontách. V zahraničí na něj podávají žaloby Piráti, u nás ho mimo Demokratického bloku podráží i Hamáček, v podnikání, byť skrytě, pracně drží při životě velké impérium.  To jej dělá v očích jeho voličů nadpozemsky silným a neovlivnitelným, zároveň mají pravdu, že je jednodušší kritizovat, než budovat. Otázkou zůstává způsob toho budování. Babišovci Vás v diskuzi také moc nepotěší, i když jejich agresivita nebude tak arogantní, jako u Kalouska.

  Chování pirátských fandů vychází z následnictví po Zelených. Takže obsahuje jistou dávku rebelství, protestu proti společnosti a systému. Je ideologicky na podobné úrovni, jakou měli svazáci v počátku 50tých let. Nadšení pro vše nové a kritizující vše starší. Bohužel úspěch Pirátů jde ruku v ruce s manipulací s mladými,  paradoxně organizovanou starými levicově smýšlejícími pardály. Ovladatelnost mladých vychází z jejich nezkušenosti a bohužel i nevědomosti, která je až trestuhodná a neodpovídá tradici kvalitního školství. Právě to se stalo semeništěm nových zvrhlých ideologií, jakými je multikulturismus, gender, emancipace, neomarxismus. Odbočíme. Může li přední komentátor České televize Moravec přednášet na ze zákona apolitickém gymnáziu Na Zatlance o tom, že nově vznikající politický subjekt Trikolóra je složen z trollů, pak je něco skutečně špatně. Zpět k Pirátům. Piráti přinesli do politického života novinky, jakými jsou mladí ,,politici´´ s visáží lumpů, snahu povolit měkké drogy a dát přednost pseudoekologii před snahou řešit životní prostředí logicky a s výhledem do dalších let. Rozkopaná Praha 2, kde se umísťují kabely potřebné k instalaci dobíječek pro elektromobily, jejichž budoucnost je nejistá místo prioritní dostavby Pražského okruhu, je toho důkazem. Jděte na stránky spojené s Piráty a dozvíte se, že jste staří, na obtíž, nemoderní a spojení s komunismem. Přitom právě pirátský způsob vedení politiky se komunistům blíží nejvíce. Jen si to neuvědomují, protože ho vlastně nezažili. Ale udávat už umí stejně.

   Nenávist vůči SPD paradoxně způsobila, že při návštěvě u nich uslyšíte nejvíce argumentů, případně otázek typu: nečetl jste, nevíte, že…., nedostala se k Vám informace. To i přes přímo agresivní útoky voličů jiných stran. Samozřejmě i tam však narazíte na tuhý odpor. Naopak existuje plno dalších oblastí na sociálních sítích, kde Vás obrazně svléknou z kůže, projevíte li jiný názor.. Může to být u pejskařů, LGBT komunit, módních stránek, fanoušků aut…. Jenže tam lze vše brát s úsměvem, nejde o nic zásadního. U politicky laděných stránek jde bohužel o realitu spojenou s naší přítomností a budoucností. Chcete li být v klidu, vypněte sociální sítě. Váš život dostane klidnější rozměr a budete mít mnohem více času. Zároveň přijdete o možnost zjistit, jak moc se lidé nesnáší.

J3.K