Právě se nacházíte:

Piráti našli svůj poklad

20. 07 2020

  www.inadhled.cz   Všichni si jistě pamatujete předvolební sliby Pirátů. Mezi nimi měla nezastupitelnou pozici podpora pražské MHD a bydlení pro všechny. Přestože na absolutní vítězství to nestačilo, na holport s jinými stranami nazvaný koalice získali dostatečný počet hlasů a mohli se pustit do práce. Kapitánem pražské pirátské kocábky se stal naplavený Moravák absolutně nechápající chod velkoměsta Hřib, k ruce dostal pár noviců z vlastní strany a z těch dalších koaličních se přidali pro změnu různí idealisté. Z této směsky naprosto nekvalitního materiálu vzniklo vedení hlavního města.

  Praha je svým rozpočtem státem ve státě. Přeci jenom v ní bydlí více jak desetina obyvatel České republiky. Sídlí v nich velká část státních úřadů, firem, najdete v ní důležité kulturní zařízení, jde o výnosný evropský dopravní uzel a turistické centrum. Z toho vychází samozřejmě i vyšší poptávka po různých službách, které jsou podstatně rozšířenější na území metropole než v menších městech. S tím je zcela logicky spojená ekonomika města. Ovládnout Prahu byla z tohoto důvodu vždy prestižní politická záležitost. Dlouho se to dařilo ODS, vystřídalo ji ANO, aby se po posledních volbách dostali do čela koalice Piráti. A začaly se dít věci.

  V minulosti bylo panování ODS spojováno s relativně úspěšným tunelováním městské pokladny. Pravdou je, že se vyšetřovalo několik případů z této doby, kdy vzniklo podezření z nekalé činnosti, ovšem nic dramatického se nestalo. Dokonce ani v éře primátora Böhma, o němž samotném šly legendy. Drogy, alkohol, odklánění příjmů města… o tom všem se hovořilo. I přesto se dá říct, že po ODS sice zůstalo pár pomníčků, nicméně také část Pražského okruhu, tunelový komplex Blanka a jistě by se našlo mnohem více relativně zásadních a prospěšných staveb. S příchodem ANO si Pražané začali zvykat na mizernou činnost Magistrátu hlavního města Prahy a říkali si, že je nic horšího potkat nemůže. Nefungovalo oddělení odpovídající za výstavbu a její plánování, priority se odsouvaly do pozadí, což platilo především pro již zmiňovaná Pražský okruh znamenající obchvat Prahy a odlehčení Jižní spojce a Barrandovskému mostu. Zastavila se téměř bytová výstavba a privatizace bytů. To však neznamená, že množství peněz nemizelo kdesi v tajůplných projektech, případně v akcích typu Pride Prag.

  Do dalších voleb vtrhnuli Piráti jako bouře, ovšem na vítězství to nestačilo. Do koalice avšak přibrali ekošílence shromažďující se kolem bratrů Čižínských, tedy Prahu sobě a třetí koaliční partu Spojené síly pro Prahu, kde hlavní roli hraje Top09 a STAN. Už samotné toto složení mělo být varováním, byť třeba program Prahy sobě tak varující nebyl (https://prahasobe.cz/program/). Také Piráti slibovali další snížení cen jízdného v MHD, čímž by následovali opatření předešlého vedení města. Vše je jinak. Praha je postupnými opatřeními stále více zneprůjezdňována. Některá opatření berou svou idiocií dech, jiné poukazují na totální neschopnost úzkého vedení Prahy a na naprosté nepochopení života metropole.

   Nepovedlo se mnohem více věcí. Obchvat Prahy je ve stejném stavu, jako když před léty skončila vláda nad městem v oblasti ODS. Snižují se nejvyšší povolené rychlosti i tam, kde to naprosto nemá smysl a jde pouze o výběr peněz. Privatizace bytů stojí na stejném místě, přestože řada lidí do svých bytů investovala nemalé částky v domnění, že se uskuteční tolikrát slibovaná možnost vlastnit svůj byt. Padnuly všechny harmonogramy a nastala nespravedlnost v tom, že část bytů byla odprodána za ceny odpovídající stavu domů a tehdejším cenám, zatímco nyní nájemníci platí vysoké nájmy a výhled na možnost i třeba dražšího odkupu je v nedohlednu. Navíc přichází návrh na až dvojnásobné zvýšení již jednou o 20% zdraženého nájmu, což je přímo katastrofální rozhodnutí s drsnými následky na část obyvatestva, která nemá nárok na příspěvky na bydlení. To, které Vás před Piráty stálo 6000 Kč měsičně, bude stát po jejich odchodu 14400,- korun.  Samozřejmě půjdou nahoru nejen státní byty, ale v návaznosti na ně i nájmy v soukromně pronajímaných. A minulý týden ohlásilo pražské vedení plánované navýšení ceny  jízdného v MHD. Vzrůst ceny má postihnout i majitele vozidel, kteří parkují na modrých zónách a za svá místa platí.  Primátorovi a spol se zdá, že málo. Pokud tedy nemají elektromobil, případně nějaký pseudohybrid. U nich se zatím poskytuje sleva, otázkou zůstává, proč a jak dlouho?

   Kontraproduktivnost mnoha nápadů vycházejících z hlav nynějších zastupitelů je skutečně do očí bijící. Amatérismus a kariérismus se sloučil s arogancí. Dříve se možná kradlo, ale zároveň se budovalo. Nynější stav je jiný. Krade se stále, ale místo budování se prosazuje ideologie. Pochybná, často nevratná, investuje se do naprosto nepotřebných akcí. Opravdu potřebujeme znovu vracet tramvaje na Václavské náměstí a přestavovat jej k obrazu primátora? Uzavírat části ulic, aby na místě průjezdných pruhů stály stolky patřících blízké kavárně? Praha je velkoměsto, ve kterém má pulsovat život. Přináší to sice určité ústupky, ale práce jednotlivých primátorů a jejich týmů by měla na sebe navazovat, kontinuálně město rozvíjet a součástí jejich práce by mělo být i dodržování slibů jednou daných, byť i třeba jejich předchůdci. Mohli bychom též polemizovat o vměšování do zahraniční politiky státu, to ale nemá cenu, je to hodné odsouzení.

  Město má svou tvář i přes dynamický rozvoj.  Brzdit život v něm, nechat dopravně odumírat centrum a zaměřovat se na jiné problémy, než které jsou skutečně podstatné, je ztráta času a stojí to moc peněz. Piráti si Prahu přisvojili a podobně, jako v jiných oblastech, i do vedení hlavního města přinášejí nové prvky. Bohužel se zdá, že jejich prosazování legalizace marihuany má svůj dopad. Jako by řadu rozhodnutí dělali pod jejich vlivem. Snad si to Pražané při příštích volbách uvědomí.

 

Jindřich Kulhavý