Playstation – hra a realita….

29. 11 2014

www.inadhled.cz  Fenoménem posledních let v oblasti zábavy se staly různé herní konzole. Zasáhly nejen děti, ale i dospělé a stali se z nich jedni z největších zlodějů času a poskytují možnost úniku z reality. Zároveň jsou důvodem k závislosti.

  Kdysi populární ruční hry typu PS Vita od Sony poměrně razantně vytlačily nyní všudypřítomné tablety, jejichž technické parametry se výrazně posunuly vpřed a jejich větší displeje plně nahradily ty menší. Vývoj jde velmi dopředu, a co platilo před rokem, je nyní dávnou historií.

  Tím je myšlen i vývoj zábavních systémů do našich pokojů. Velké projekční plochy zajišťují pocit reality a desetiletí kluci zajíždějí na imaginárních závodních okruzích lepší časy, než jejich tátové ve skutečných podmínkách. Na simulátorech trénují přední hvězdy závodních týmů formule 1, tuto činnost považují za reálnou přípravu na samotné závody. Což svědčí o technických parametrech blížících se skutečnosti. To však u dětí může být kontraproduktivní. Je totiž otázkou, budou li schopné přepnout po absolvování autoškoly na normální provoz. V reálném silničním provozu totiž jedna chyba neznamená odečet bodů ze skóre, ale například také lidský život a veliké materiální škody.

  Podobné je to s jiným tématem her. Například ty bojové znamenají veliké riziko, kterým je přenos agresivity do běžného života. Mládež se poté snaží často řešit své problémy podobně jako přes ovladače konzole. Jenže krev v obličeji člověka napadeného na zastávce je skutečná, nelze ji překliknutím utřít a ránu zacelit. Také si všimněte, že ty obsahy, které podněcují tvořivost, se velmi brzy stanou pouze statickým doplňkem v přihrádce s ostatními CD a do přístrojů se vracejí akční tituly.

 Doba spěchá vpřed mílovými kroky a již dávno neplatí staré obměnné cykly. Tak, jako se u většiny automobilek zkrátila doba, po kterou se beze změn produkuje jeden model vozidla, i u elektroniky se vše urychlilo a rok stará věc už je opravdu stará. Lovci novinek netrpělivě čekají před prodejnami na nově uvedené produkty a jejich život tak získává novou podstatu. Ten skutečný však utíká ještě rychleji.  Jen uvědomit si to je třeba co nejdříve. To abyste už téměř neleželi na místě posledního určení…

J3.K