Plesová sezóna v plném proudu

3. 03 2019

www.inadhled.cz   Plesy pořádané různými subjekty mají svou sezónu. Konec zimy je spojený s výskytem podezřelého množství zvláštně oděných dam a mužů v oblecích všech možných stylů. Taneční sály tak zvládají zvýšenou permanenci, hudební tělesa, či spíše tělístka, vydělávají na zbytek roku a na parketech se různým způsobem pohybují tanečníci. Ti starší většinou zvládají i pár klasických tanců, u těch mladších i přes jistou renesanci tanečních kursů jde často pouze o parodii na tanec. Nelze jim to úplně vyčítat, klasickou hudbu si v rádiu pustí jen minimum z nich a kluk holku vezmou spíše na fotbal, než na ples.

  Plesy byly vždy událostí především na venkově. V místních tělocvičnách patřily k oblíbeným hasičské, myslivecké, pořádaly je sportovní jednoty, zahrádkáři. Ono bylo v celku jedno, čí to byl ples, vždy byl podobný průběh završený tombolou o ceny, jejichž následná nezbytnost v domácnosti nebyla vždy jednoznačná. Plno bylo v nálevně, kde ceny moků byly vždy nižší, než kolik zaplatíte za sodovku v Lucerně, a ráno bývaly stopy po noční veselice patrné v blízkém okolí. Taneční parket se většinou plnil daleko rychleji než při plesu maturantů ve velkých městech, což je způsobeno menší zdrženlivostí místních ogarů a také vyšší hladinou alkoholu. Navíc polku zvládne každý hasič i myslivec. Spontánní zábava tak vítězí nad formou, což je v nynější době tak trochu zázrak.

  Plesy studentů, tedy ty maturitní, jsou přehlídkou mládí. Skutečnou plesovou róbu už nevidíte tak často, nicméně právě maturáky jsou krásným příkladem toho, jak se dívky mění v ženy a chlapci v muže. Zvýraznění ženskosti v podobě výstřihů, podpatků, účesů a líčení patří k tomu největšímu šoku, který mladí pánové zaznamenají. Jestliže v běžném životě plynoucím kolem školy jsou děvčata méně inspirativní, na plesu se z nich stávají dámy. No…u některých to trvá pouze do chvíle, než otevřou ústa, ale jistá prostořekost k pubertě patří. Nicméně vypadat jako princezna, po tom asi touží každá mladá slečna. To kluci obléknutí do obleků pro gentlemany jsou kapitola sama pro sebe. Někdy je pro ně jistá formy sladěnosti tak trochu něco, s čím se poprat nedokázali. Navíc nepochopení toho, že jít na ples znamená se také učesat, oholit či upravit rašící vousy, způsobuje někdy mrákoty přihlížejícím. Jde však o etapu života, kterou si musí projít každý. Půvabným dívkám jejich snaha být královnou plesu většinou vydrží do svatby či prvního potomka, mladí pánové pro změnu normy upravenosti začnou vyznávat až ve vyšší formě dospělosti. Ostatně vzpomeňte si na své mládí. Jste li muž, jistě jste prošel obdobím, kdy dlouhé vlasy, sem tam nějaký uhřík a u mnohých i ledabyle zavěšená cigareta v koutku byly normou správně vypadajícího pubescenta. Po dvaceti létech se nad tím usmějete, protože ve svém perfektně padnoucím kvádru a účesu zkráceném často do ztracena vypadáte lépe, než tehdy. Což ne vždy platí pro venkovské účastníky plesů, tam je elegance nahrazena místním koloritem a uměním se bavit tak trochu jinak.

  Trochu výjimečné postavení mají plesy určené celebritám, a také ty, které pořádají významné firmy či instituce. Na těch se vyskytují většinou lidé, pro které je reprezentace nade vše. Na ples se tedy dlouho připravují. Jsme svědky výstavních rób, luxusních šperků a hodinek, pije se vybrané víno a na parketu se tančí na úrovni. Nejde ani tak o zábavu, ale především o to být viděn. Krásné ženy jsou ještě krásnější, muži nesmírně elegantní a všichni si dávají pozor, aby se neztrapnili. Módní policie úřaduje. Přiznejme si. O co jednodušší a živelnější zábavu poskytuje kdekterý hasičský bál. Jste li vyznavači tanečních kreací, jistě si úroveň zábavy umíte nastavit sami. Jestliže o sobotním večeru vítá Lucerna stovky lidí ve společenském oděvu, pak nedaleko na Václaváku již dlouho fungující diskotéka Duplex zažívá u vstupu to, o čem jsme si mysleli, že už to neexistuje, tedy frontu. A protože jde o vyhlášené místo, vidíte mezi čekajícím také různé generace. Jen s tím rozdílem, že v Duplexu se snaží všichni vypadat tak mladě a in, i když ne každému se to daří.

  Plesy se ještě chvíli budou konat, můžete tedy oprášit polobotky, dámy botky na podpatcích a vyjít si zatančit. Pokud se bez toho obejdete, případně potřebujete mít impuls v podobě stužkování či šerpování Vašich potomků, jistě se dočkáte. Přehlídka tanečních úborů i výkony na parketu dokážou pobavit, potěšit a poskytují i další poznání. Muž a žena, dívka a chlapec tvoří krásné páry. Vyskytne li se však na plesu stvoření původu ženského navlečené do nevkusného pánského oblečení a vystupuje jako muž, v ochozech to moc příznivé reakce nevyvolá. Reálný svět je stále ve své podstatě tím, čím byl. Muži se dvoří ženám, navzájem se snaží zaujmout. Úchylnost podstrkovaná mainstreamem, diskuze a debaty o tom, co je normální, podlézání politiků homosexuálům, pedofilům a zástupcům 50ti dalším vymyšleným pohlavím jdou stranou. Tak, jako klasický taneční pár je tvořen mužem a ženou, tak i v běžném životě a při zakládání rodiny je tato konstanta neměnná. Půjdete li na maturitní ples, uvidíte mnoho otců a matek pozorujících sví dcery a syny. Vrátí Vás to tam, kde je svět v pořádku. Aspoň na chvíli.

J3.K