Policie odvedla skutečně skvělou práci…

19. 10 2020

www.inadhled.cz   …ne nepodobnou té v lednových dnech roku 1989. Nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí byla předčasně násilně ukončena. Od počátku bylo jasné, že nejde o klasickou akci. Je zvláštní doba, kdy se téměř hovoří o vyhlášení stavu, kterému se za 2.světové války říkávalo Stanné právo. Ministrem zdravotnictví, který momentálně velí České republice, je bývalý voják z povolání. Z jeho kanceláře tak postupně vypadávají nařízení, o jejichž smyslu lze úspěšně pochybovat. Nelze očekávat nic dobrého.

  Nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí byla předurčena ke konfliktu. Byla namířena proti sporným opatřením týkajících se covidu 19. Omezování společenského a sportovního života dosahuje extrému. Přestože se ví, že spolehlivost veškerých testů na koronavir je mizerná, roušky více škodlivé než účinné a ekonomika v místech, ze kterých ji startovat bude těžší než roztlačit nefungující vysavač, Prymula nadále s požehnáním Hradu utahuje šrouby. Nemocnice jsou částečně skutečně zaplněné, většinou však bezpříznakovými pacienty, úmrtnost obyvatelstva nestoupá i přes ignoraci vážných případů jiných onemocnění a hysterie kolem smrtnosti těch covidových, což platí pro celý svět.

  Obchod se strachem však jede na plné obrátky, důkazem je momentální rozepře mezi Prymulou a odborníky odkazující na celoplošné testování. Ministr by rád prosadil testy, které nakoupil on, ovšem s tučným bakšišem pro minimálně dva členy vlády, odborníci však protestují, protože jsou ještě méně spolehlivé než ty jimi prosazované. A to jsou v záloze nákupy zbytečných vakcín. Takže situace musí být dostatečně dramatická na to, aby lidé sami v obavách o svůj život podvolili všemu, co plukovník vymyslí. Část občanů si uvědomuje neúnosnost situace s tragikomickým nádechem, kdy 10 milionů lidí poslouchá jednoho bezedného nýmanda se suitou ovlivněných přisluhovačů včetně médií a nechají se rozeštvat na dva nesmiřitelné tábory. Jedni odmítají uznat doktrínu o smrtelné infekci. Zbývající žijí v obavách o své zdraví a často se dostávají do stavu fanatismu a šílenství projevujícími se nenávistí ke každému, kdo nesdílí jejich obavy. Dokonce až tak, že končí stará přátelství a svazky. A i o to tady jde.

  Za této konstelace se zdá pořádání demonstrace nedomyšlené. Vystrašených rouškařů a vystresovaných občanů z šílených čísel cucaných z nekvalitních testů a doplněných často vymyšlenými úmrtími s covidem je momentálně dost na to, aby demonstranti vystupující proti opatřením vlády narazili na odpor i tam, kde by za jiné situace měli podporu. Rozeštvanost národa je natolik extrémní, že by i bez přispění policie mohlo docházet k fyzickému násilí mezi tolerantními popírači nebezpečnosti covidu a přímo fanaticky rozjitřenými obránci údernosti samotného koronaviru. Nelze tedy očekávat přílišnou solidaritu od těch, kteří demonstrovat prostě nepřišli. Což dává hamáčko-prymulovskému komandu daleko větší prostor při akci.

  Přestože se na Staroměstském náměstí sešlo dost slušných lidí, na straně policie byla využita taktika provokatérů v civilu. Rozpoutat vřavu už pak není problém, davová hysterie nikdy nezklame. Zvláště, když kordóny těžkooděnců zablokovaly východy z náměstí. Pořádat demonstraci v pasti nebyl dobrý nápad. Zvláště, když taktika známá z roku 1989 je pořád stejná. Včetně těch provokatérů instruovaných před zásahem. A protože se demonstrace zúčastnili i mladí, kteří jsou chytlaví a k taktice uličního boje postrádají zkušenosti a rozum, nemohlo to v neděli skončit jinak než zatýkáním a zraněnými. Vzhledem k načasování navíc přijdou dvojnásobné tresty. Takže už víme, proč byl vyhlášen tento výjimečný stav. Nicméně demonstrace není to, co si elity představují. Stát na místě, potichu, čekat na konec. Nikoliv, je od toho, aby lidé nahlas projevili svůj názor. I za cenu určité míry konfliktu. Protože jen tak získáte pozornost a až čas ukáže, bude li mít stoupající či klesající tendenci. To i přes tendenční informování v médiích, která z nespokojených udělala agresivní rowdies. 

  Vendetou Prymuly za nedělní protesty v Praze je nařízení od středy týkající se dalšího rozšíření nošení roušek. To má ještě více naštvat jedny odmítající vdechovat vlastním tělem vyloučené jedy a utvrdit druhé ve spásu jdoucí shora v podobě ochránce Prymuly, věštce Flégra a vizionáře Gatese. Současně vyrazí do ulic policisté s pokutovými bloky. Teď už jde do tuhého. Skončila diskuse, nastoupilo gestapo a budou tresty za projev odporu. Opravdu Vám prováděcí rozkazy nepřipomínají praktiky STB, udávání a socialismus? Chybí už jen Lidové milice, tentokrát složené třeba ze zarputilých vyznavačů roušek. Obloukem se i díky koexistenci s EU vracíme k socialismu a řádu, který už starší generace jednou zažila, ta nejstarší dokonce 2x. No, a paradoxem zůstává, že boj se zveličovaným  virem je stále tak neúspěšný, drahý a odstrašující. Úspěchy nikde, Romane a Andreji. Dokonce ani když Vašemu komandu a jeho práci tleská stále méně rozumný Miloš a obrovský dav vyděšených. Není už to moc nápadné?

Jindřich Kulhavý