Pondělí, úterý, středa…

24. 10 2014

www.inadhlled.cz   Jak známo, týden má sedm dní. Což není zrovna novinka. Avšak pro lidi pracující v režimu pracovní dny a víkend má každý z dní v týdnu svá specifika. Pojďme se na ně podívat.

  Pondělí je prvním dnem po víkendu, znamená to vrátit se po většinou příjemném víkendu zpět do práce. Pro ty, kteří mají ve volných dnech pohodu, slouží následující den k startu do nového týdne, postupně se uvedou do provozní teploty. Pak jsou samozřejmě jiní, pro které jsou dva dni trávené v relativním klidu lehkým utrpením a do práce se docela těší. Trochu extrémem je nechuť trávit dva volné dny v rodinném kruhu, k tomuto stavu dochází tam, kde je často poměrně dusná atmosféra. Pro ty je pondělní ráno okamžikem osvobození a impulsem k zvýšené aktivitě. Důvody mohou být různé, většinou jde o ne zrovna dobrý vztah mezi partnery, dohady a spory, pravidelná návštěva tchýně…

  Úterý je dnem nejvyšší aktivity. Odpočinek daleko, je třeba usilovně pracovat. Práce, školy, kroužky, tréninky, vše, co si dokážete představit. Úkolů moc, síly ještě stačí, do konce týdne se dá stihnout mnohé. Navíc už jsou otevřené bary, které si v pondělí vzaly volno. Spektrum možností je široké.

  Středa je přelomový den se vším všudy. Tempo stále závratné, ale je čas na rychlou návštěvu kavárny, respektive chuť na to aspoň na chvilku posedět je třeba uspokojit. Večer znamená již blížící se konec pracovního týdne. Pomalu se utváří program na nedaleké se dny volna, je na co se těšit.

  Čtvrtek je příjemným dnem. Nejste li s pracovními povinnostmi v presu, netlačí Vás termíny, nálada se zlepšuje. Pokud tedy netrpíte tím, o čem jsme psali na začátku, to jste v lehce stresovém stavu, někdy se prostě není na co se chystat s úsměvem. Plány by sice byly, pravděpodobnost jejich uskutečnění je však diskutabilní. V tom případě doháníte to, o co budete ochuzeni o víkendu.

  Pátek přichází, hurá. Dopolední program je ještě ve znamení horečné činnosti, ale oběd je tak trochu pravým vyvrcholením pracovního týdne, poté zbývá uklidit psací stůl, zabalit posledních pár věcí a směřujeme k tomu, o co nechceme přijít. Mladí na diskotéku, starší do baru, střední věk na chalupu, nebo ke grilování na zahradě a starší klid u televize. Slamění vdovci a vdovy setkání s kamarády, případně nějaká neřest. U většiny takto naladěných to znamená objevit postel až dlouho po půlnoci.

  Sladká sobota. Čas na sport i odpočinek, výlet i lenošení. Pokud nevlastníte latifundie. To Vás čeká zase práce. Péče o zahradu, bazén, nemovitost zabere dost času, ale někdo to k životu potřebuje. Večer už není tak bujný, pátek je většinou pro veselí vhodnější, ale večerní klidné posezení není na škodu.

  Je tu neděle, ta většinou znamená klid pracovních nástrojů, v některých místech je dokonce zakotven v příslušné obecní vyhlášce. Přesto se již ve vzduchu vznáší blízkost pondělní cesty do zaměstnání. Jestliže v sobotu necháme v klidu na zahradě vše neuklizené, rozložená lehátka, slunečníky, v neděli se většinou vše stěhuje do uložiště a podvečer znamená návrat do reálu. Připravit děti do školy, věci do práce, opustit chalupu, uklidit lyže. A o den později znova do kolotoče.

  Nevím, jak to máte Vy, ale většina lidí Vám řekne, že páteční večer a sobotní dopoledne mají nejradši. Ale jak už jsme popsali výše, ne pro všechny to platí. Bohužel. Stejně ten život utíká…

J3.K