Právě se nacházíte:

Poučili jsme se?

10. 10 2016

www.inadhled.cz    Angela Merkelová po dlouhé době přišla se zajímavou myšlenkou. Ne nebojte, nebyla převratná. Ale z jejích úst vyzněla velmi protichůdně. Země Střední Evropy se prý nepoučili z dob komunismu. Odpovědí by mohla být tato úvaha.  

  Především jde o to, že samotná Angela pochází z východoněmeckého bloku a jako poctivá svazačka agitátorka zažila výhody této pozice v bývalé NDR. Prošla si dokonalou výchovou tehdejšího školství a vzhledem k tomu, že absolvovala i vysokou školu, pravděpodobně pracovala velmi dobře a zapamatovala si tehdejší využívání vhodné ideologie i rétoriky a její následné propagace. Dá se tedy říct, že komunistická minulost ji velmi dobře připravila na politickou budoucnost. Nejsme tu však kvůli jejímu životopisu a ani se nezabývejme dobou, kdy běhala nahá po plážích Rujány.

  Jisté je, že komunistické režimy byly levicové a na této straně politického spektra zůstala Merkelová i nyní. Paradoxem je, si všichni myslí, že Západní Německo osvobodilo své blízké v tom Východním.  Zdá se však, že po čtvrtstoletí došlo spíše k importu východních zvyků do rozvinuté části našich sousedů a celé Evropy. Příčinou tohoto závěru je nejen příliv migrantů, ale především způsob, jakým vládne nynější kancléřka i celá Evropská unie. Můžeme v klidu porovnávat následující.

1)      Vláda kancléřky připomíná svou dominancí to, co se dělo vždy v Kremlu. Absolutní nezájem o názor ostatních politických subjektů, prosazování jen a pouze svých myšlenek a postupů.

2)      Zneužívání propagandy ve svůj prospěch a její zneužívání pro likvidaci opozice. AfD je označována jako krajně pravicová a nacionalistická organizace. Ptám se tedy, jaký je rozdíl mezi vlastenectvím a nacionalismem. Lze ho ještě vůbec vnímat?

3)      Ovládání médií se zadanou jednou tématikou řídící se ideologií kancléřky a jí blízkých. I to jsme tu už měli, navíc se ta doba vrací i u nás. Respektive…už je tu zpět.

4)      Kriminalizování představitelů opozice a oponentů z řad lidu. Všude přítomná kontrola internetu, mobilních telefonů, to vše připomíná praktiky STASI a STB, jen doba pokročila. Kontrolní mechanismy jsou dokonalejší a daleko efektivnější.

5)      Cenzura tam, kde se lidé chtějí a mohou svobodně vyjadřovat. Mizí příspěvky na sociálních sítích, zkuste vyvěsit nějaký odvážný billboard. Trest Vás nemine.

6)      Zkreslování skutečných faktů, upravování reportáží, policejní provokatéři. Zdá se Vám, že to znáte? Pokud jste byli dospělí před rokem 1989, není pro Vás rok 2016 nic nového.

7)      Podvody při volbách. Vzpomeňme si na 99,99% voličů volících komunisty a levárnu při volbě rakouského prezidenta. Je to srovnatelné? Není, za komunistů demokracie neexistovala, Rakousko však na tu svou bylo pyšné. Přesto tam volba prezidenta musela být zrušena.

8)      RVHP fungovalo na podobných principech, jako nyní EU. Kdysi funkční EHS bylo zatraceno. Evropská unie připomíná dobu Východního bloku více, než je zdravé. A neomezená moc jejích omezených vládců a elit je srovnatelná s dobou, kdy příkazy z Moskvy byly nadřazené i přírodě. Což je stejné, jako nařízení z Bruselu řídící chod v městech, na polích i v lesích celé Evropy.

9)      Hrozba armádou v případě neochotě se podřídit už z Bruselu zazněla. Rok 1968 si tu pamatuje každý, kdo ho zažil.

  Dá se tedy říct, že ten, kdo říká NE Evropské unii, kdo se nechce podřídit pravidlům Berlína a Bruselu, neschvaluje invazi lehkoživků z Afriky a Jihozápadní Asie, odmítá přejezdy konvojů americké armády a její rozmístění u nás, bojuje proti cenzuře, bojkotuje pohrobky STB, neupíná se k americké světové doktríně, ten se poučil z doby komunismu více, než samotná německá kancléřka Merkelová. Být svazován je prostě nepřípustné. Spolupracovat lze s kýmkoliv, ovšem na bázi svobody, dobrovolnosti a vzájemné prosperity. Lze to s Ruskem, Čínou, Německem, USA, prostě s každým, kdo nám nebude škodit a zároveň vnucovat své názory.  Zůstaňme svrchovaným státem se svobodným lidem a občanskou zodpovědností. Až toto dokážeme, nebude u nás místo pro lidi typu Babiše, Zaorálka, Sobotky, Dienstbiera a jim podobných. Dá se říct, že část z nás se poučila. Ty ostatní už buď zapomněli, nebo si pamatovat nechtějí. A to platí i pro Angelu Merkelovou.

J3.K