Praha konečně průjezdná, ale…

22. 02 2020

www.inadhled.cz    Uplynulý týden byl balzámem pro většinu pražských řidičů. Hlavní město bylo volně průjezdné a místy se dalo dokonce v pohodě parkovat. Tedy dalo by se, kdyby se stále neobjevovaly malé toyoty ověšené monitorovacím zařízením hlídajícím ty drzé řidiče, kteří si dovolují odstavit svá auta v jiné části města, než kam dle bydliště spadají. Ta malá autíčka připomínají plechové bonzáky a jednou by měla být láskyplně sešrotována i s těmi kamerami přilepenými na střeše.

  Nebuďme naivní, že by se mohlo konečně podařit Magistrátu hlavního města Prahy a jeho úředníkům vyřešit problémy s městkou dopravou. Lidé typu Hřib, Hlubuček či Marvanová rozhodně nic takového neplánují. Tedy…možná by to rádi zvládnuli, ale dle nich k úspěchu vede jediná cesta. Tou je totální likvidace automobilismu v Praze, potažmo i mimo ni. Destruktivnost pražské koalice překonala ve své kvalitě i předchozí pražskou vládu politiků z ANO a Zelených. Jestliže jsme si říkali, že Krnáčová se Stropnickým mladším nemohou být překonáni a řada Pražanů dala hlas Pirátům, Topce, STAN a Čížinskému, mýlili jsme se. Protože k hlavním úvahám obou koalic patří prioritně vrátit tramvaj na Václavák, to i za situace ať to stojí, co to stojí, místo aby dokončili dalších pár kilometrů Pražského okruhu, nově vymysleli zrušení zastávky na Praze 3 v místě, kde je koncentrace lidí skutečně veliká, tak si poklepáním na čelo můžeme jen ulevit. A doufat, že to nestihnou do dalších voleb. To i přes riziko, že se najdou šílenci, kteří jim znova věnují svou podporu. 

  V tomto místě je třeba se omluvit některým voličům stávajících koaličních stran, kteří by rádi znovu zopakovali výsledky minulých voleb. Naše zdravotnictví je bohužel ve stavu, kdy není schopno poskytnout dostatečnou péči psychicky narušeným jedincům, kteří nejsou, tedy mimo jiné, schopni analyzovat chování jimi volených politiků. Přestože existuje skutečně mnoho důvodů, proč v jakýchkoliv dalších volbách nevolit strany posedlé ekošílenstvím, vytvářením chimér a o jejich úmyslech je možné se snadno dozvědět a orientovat se v následcích dosavadních špatných rozhodnutí, máme tu stále dost lidí, kteří neberou v potaz základní příčiny stavu společnosti a jsou ochotní nadále přizvukovat skutečně pozoruhodným exemplářům vyskytujících se v současné pražské koalici. Bohužel prevence formou návštěvy psychologů není z důvodu jejich celorepublikového nedostatku možná a blížící se reforma psychiatrických zařízení neumožňuje naplno využít jejich kapacity.

  Vraťme se však k Praze. Primátor Hřib se svými partnery, čtěte noshledy, poškodili Českou republiku ve značné části světa svou zahraniční politikou. Samotnou Prahu devastuje Pirátská strana mnoha rozhodnutími, ať už se to týká dalších parkovacích zón, bytové politiky, několika zveřejněných návrhů, jak udávat své sousedy. Šplhání cen nájmů je způsobeno působením posledních dvou koalic na pražské radnici a jejich přístupem. Možná jste zaregistrovali až 20tiprocentní navýšení státních nájmů v Praze. To vyvolalo reakci v podobě návštěvy kanceláří bytových oddělení na všech pražských úřadech s žádostí o zvýšení příspěvků na bydlení. Kdo má trpělivost a čas na to si je vyběhat, toho se zdražení nedotknulo a stát nevydělal ani korunu. Zato lidé bez nároku se náležitě prohnuli a rozhodně v součtu s nárůstem platů, cen energií, potravin a všeho dalšího možného jejich životní úroveň nestoupnula. Navíc snaha zařídit, aby si Pražané nechávali maximálně jedno auto na rodinu, čemuž napomáhá navýšení poplatků za parkování dalšího rodinného vozidla, také zrovna o pochopení potřeb občanů moc nesvědčí. Neochota budovat parkovací domy v režii magistrátu je alarmující. Samozřejmě také víme, že důchody a mzdy  o 20% skokově nestoupnuly, a tak je vcelku jasné, kam se řítí stav našich domácností.

  Zlepšenou průjezdnost Prahy v minulém týdnu tak nezpůsobili Hřib, Hlubuček & spol. s r.o., ale mohou za to prázdniny. První polovina Prahy si je momentálně užívá a zítra končí, druhá naopak vyrazila na hory dnes a týden tam bude. Tedy pokud snad nejsou Pražané kdesi v teple u moře. A je dost možné, že si dny volna vybrali i někteří úředníci z městských radnic. U těch by bylo možná lepší, kdyby se z nich stali Robinsonové Crusoe a vzali si tak příklad z literárního hrdiny. Těch pár let trávených na jinak opuštěném ostrově by pro ně bylo přínosných a pro město též. Lze si být skoro jistými, že by se řada z nás složila na jednosměrné letenky, a kdyby náhodou letěli s 737 MAX a ztratili se z radarů, bylo by co oslavovat. Samozřejmě s patosem ve tváři, aby to nevypadalo blbě. Ostatně do toho letadla by mohlo přisednout i dalších pár vládních i opozičních politiků, nikomu by moc nechyběli.

  Vzhledem k tomu, že se nic podobného nestane, užívejme si ještě aspoň týden volnější metropole. Můžeme si být jisti, že se vše vrátí do starých kolejí a bude zase hůře. Ostatně kdy naposled jsme měli výhled, že se něco může posunout k lepšímu? Možná jsme ten pocit měli v roce 1968, poté 1989. Fajn se to zdálo být ještě pár let po tzv. ,,Sametové revoluci“, to než jsme přišli na to, že jedny šmejdy vystřídali druzí a neméně zkažení. Ztratili jsme iluze o dokonalém Německu a Západu jako takovém, zaznamenáváme návrat diktatury. Individuálně se máme možná v něčem lépe, ale stav společnosti je tragický a výhled je mizerný. V Praze, ale i všude jinde. Dobré je snad jen to, že je víkend. Tak si ho užijte.

Jindřich Kulhavý

 

 

.