Prázdná hlava a odpočinek

14. 05 2014

www.inadhled.cz  Jsou dny, kdy se člověk cítí skvěle a může vytvářet hodnoty, jako na běžícím pásu. Jindy má ale hlavu úplně vyčištěnou a myšlenky směřují do díry, ve které mizí bez náhrady.  

 Ty chvíle mohou být různě dlouhé, někdy jde o okamžiky, jindy se prázdnota rozprostře na delší dobu a tvůrčí energie je pryč. Je jedno, pracujete li fyzicky, duševně, jste li zaměření umělecky, nebo sportovně, o formu může přijít každý. Výkonost nemá podobu stoupající přímky, ale sinusoidy, tedy křivky s výkyvy nahoru dolů. Nevyhnou se tomu ani ti nejlepší, i když předpokladem k úspěchu je pokud možno co nejvíce eliminovat velikost výkyvů a mít co nejstabilnější výkonost, pokud možno se znatelným nárůstem.

  Jste li sebepopulárnější spisovatel, ne každá Vaše kniha je bestseler, vynikající zpěvák nenazpívá pouze hity, špičkový sportovec není po celou svou kariéru mistrem světa, případně držitelem zlaté kopačky. Přestože ti nejlepší jsou pod velkým tlakem a musí se s ním smířit, okolí a obecenstvo od nich očekává, že i přes náznak únavy a neúspěchu se dokáží postavit nepřízni a pozdvihnout své výkony na původní výši, je třeba jim někdy dopřát právo na odpočinek. Oni se pak vrátí a opět dokážou bavit, táhnout tým a třeba i zářit. Proto je třeba být k nim občas tolerantní. Nikdo nevydrží stoprocentní nasazení po celý život. Proto, chceme li předejít stavu vyhoření, naučme se odpočívat.

J3.K