Předvolební preference  napovídají pěkný průšvih

25. 06 2018

  www.inadhled.cz    Podzimní volby se blíží, dělí nás od nich prázdniny a poté se naplno rozběhne kampaň před komunálními volbami. Je třeba konstatovat, že Andrej Babiš už ji začal a cestuje po krajích celé České republiky, všude slibuje ,,hory i s horákama´´. Tu něco postaví, tam zbuduje a všem vyhoví. Je to od něj milé, jen nikdo netuší, kde na to vezme. Nedá se předpokládat, že by rozpustil svůj majetek do státního rozpočtu a vrátil tak to, co z něj po dvě desetiletí různými způsoby odčerpává.  

  Boj o moc na radnicích bude tvrdý. Naše politická scéna zažila při parlamentních volbách zemětřesení, z kterého se dosud nevzpamatovala, čemuž napovídají porodní bolesti projevující se při vzniku nové vlády. Zatímco Babiš si dosazuje lidi dle svých priorit, Hamáček z ČSSD si užívá svých pár týdnů slávy, Poche se snaží zviditelnit a usadit na dobře vyhřátém místečku na ministerstvu, Miloš Zeman trochu lapá po dechu, neboť si uvědomuje, že mu dochází ústavou dané možnosti, jak do složení vlády zasahovat. Roztříštěná opozice jen nevěřícně kouká a vzhledem ke své neschopnosti musí pouze doufat, že se Babiš s ČSSD a komunisty nakonec rozhádají. Takže tzv. Demokratický blok ústy Fialy reptá, Kalousek jen prská (ztráta vlivu je pro něj už dlouhá a nepřínosná, navíc se mu mění situace v Evropě a jeho milí migranti začínají být otravní už v mnoha zemích, kam dorazili), STAN je na tom stejně, jako TOP 09, lidovci se zaměřují především na spolupráci s Landsmanschaftem. Nu a České republice škodí poslanci Demokratického bloku především v orgánech Evropské unie, výjimkou je pár lidí z ODS, o to více je doplňují paradoxně ti zvolení za ANO. Taková Jourová přímo řádí. Je zvláštní, jak jsou si názorově blízcí Niedermayer právě s Jourovou a třeba Zdechovským.

  Komunální volby jsou neméně podstatné, než parlamentní. Jde o moc ve městech i na venkově. Všeobecně lze říct, že právě v těchto volbách  by se měli prosazovat více pracovití politici, jejichž vliv na životní prostředí každého z nás je vnímatelnější, než ten elitářů z Parlamentu. O to více alarmující jsou poslední výzkumy veřejného mínění. V kontextu s výše uvedeným je nepochopitelné, že by v Praze měli vyhrát Piráti. Kdo sleduje jejich amatérismus ve sněmovně, musel by se zděsit při představě, že by měli vést metropoli, hospodařit s obrovským rozpočtem a být součástí jejího rozkvětu. Stačilo vnímat vedení Krnáčové a Dolínka v koalici se Zelenými. Pokud jsme si mysleli, že něco tak nekoncepčního už se nemůže opakovat, Piráti by nás z tohoto omylu vyvedli. Ostatně. Když se nad tím zamyslíme, kolik stran a politických subjektů má dostatek zkušených lidí schopných a ochotných skutečně pracovat v komunální politice, museli bychom si poplakat. Vynechme hochštaplery, jejichž úkolem je co nejvíce ohlídat toky peněz a nasměrovat je do správných míst.

  Předvolební preference ukazují vzestup ODS, lehký pokles ANO. Stabilitu Pirátů a SPD a KSČM. A samozřejmě dle lokality může uspět jak STAN, tak KDU.-ČSL. TOP 09 nijak nevybočuje z tradice a zatím pokukuje zezadu. Je s podivem, kolika lidem pořád nedochází, jak Babiš manipuluje s veřejným míněním a zároveň vše přizpůsobuje vlastním zájmům. Jeho absolutistický přístup je do očí bijící, nicméně jím ovlivnění voliči mají nadále zavřená víčka. ODS je díky Petrovi Fialovi stále nečitelná, respektive nedostatečně pravicová. Daleko více je pozitivně vnímán Václav Klaus ml., bohužel však je jeho prostor pro prezentaci názorů poměrně dost úzký a v samotné ódesce nemá podporu. Je to vcelku logické, jeho rétorika je od oficiálních názorů předsedy Fialy a jeho blízkých naprosto odlišná. TOP 09 pokračuje ve svých řiťolezeckých eskapádách směrem k EU, jejich názorová odnož STAN je na tom stejně. Vůně eur spojených s migrací je pro ně obrovským lákadlem. KDU-ČSL i nadále pokračuje v tom, co započal dnes již zesnulý předseda Lux. Pamatujete si na hádanku? Slizký had na tři? Lux. Tak to platí i pro nynější vedení.

  Zní to možná smutně, ale SPD bojuje s větrnými mlýny. Nikdo je z ostatních politických stran nemá rád. Což je ale pravděpodobně ta nejlepší vizitka toho, že je jejich práce k něčemu. Škoda jen toho, že plno občanů má problém nikoli s tím, na co upozorňují, ale jen a pouze se samotným lídrem strany. Všimněte si, jaké ticho zůstalo po Realistech, je škoda, že intelektuálně vedená strana to po neúspěchu v parlamentních volbách víceméně zabalila. Podobně i řada dalších. Komunální volby tak budou opět doménou pěti šesti subjektů doplněných místními známými osobnostmi a lokálními sdruženími. Třeba takové Brno bude radost pozorovat. Pokud však budou mít předvolební průzkumy pravdu, bude se Babiš opět tetelit blahem. Jen v Praze to může být jinak a přiznejme si, že je na místě obava, jak to tentokrát zase dopadne.

J3.K