Právě se nacházíte:

Proč chybí vůdci?

20. 05 2016

      www.inadhled.cz    Situace na naší politické scéně se vyostřuje. Mocipáni držící se vesla by jen neradi opouštěli své pozice, někteří stále nemají dost a jejich přáním je stoupat stále výše. Nejde o nic jiného, než o peníze a touhu být nepostižitelným, všemocným a kdyby to hodilo svatořečení, vůbec by se nebránili. Vzpomeňme si na Václava Havla, byli doby, kdy jsme ho měli za poloboha a až časem se zjistilo, že to byl také velmi dobře počítající spoluobčan, o jehož pochopení dosud bojuje mnoho příznivců i zvětšující se počet odpůrců....

 

  Všeobecně se zdá, že chybí dostatečně silné osobnosti v opozici. Pokud se ptáte proč, zkusíme odpovědět. Je to totiž poměrně složité. Nelze se ani domnívat, že by náš národ neprodukoval dostatečně inteligentní a myšlenkově potentní jedince. Naopak, proslulé české umění improvizovat nás posouvá hodně vysoko v žebříčku IQ mezi národy. Dosud jsem si myslel, že zaostáváme proti světu v oblasti morálky. Po vnímání událostí posledních pár let mohu konstatovat, že to není pravda, i v zahraničí jsou u moci naprostí ztroskotanci v této oblasti. A dokonce je jejich moc daleko větší, než ta našich politiků. Orgány EU jsou jimi přímo zavalené. A dle toho to tak vypadá.

  Nedostatek opozice má jiné důvody. Andrej Babiš se na svou cestu vzhůru připravoval velmi pečlivě a usilovně. V Americe by řekli..step by step. Postupně pronikal do různých mocenských center, takže mu nyní jdou na ruku policisté, státní zástupci, média, připokakaní politici, postupně ovládl finanční správu a úřady.  Dostal se do postavení, ze kterého drží v šachu politickou elitu jedním jedinečným způsobem. De facto na každého něco má a kdykoliv je ochoten a připraven to vytáhnout. Skoro to připomíná deník kmotra Františka Mrázka, který se kdysi ztratil a šušká se, že právě Babiš s tímto mužem byl ve sporu a….zatím se oficiálně neví, kdo finálního střelce objednal.

  Samozřejmě je tu ještě jedna možnost. Tou je pravděpodobnost, že by na nového soupeře nikdo nic neměl.  V naší vrcholné politice máme experta, který si klidně vymyslí fámu, kterou přes svá média vypustí do světa, zneužije rozruchu, který způsobil, a nakonec, když je oponent vyřízen, klidně prohlásí cosi o tom, že to tak ale možná klidně mohlo být. A tím jsme se dopracovali k tomu, proč se opozice rodí tak těžko.

  K tomu, aby vznikla nová silná strana je třeba pár základních atributů. Předně potřebujete mít osobu, která bude mít žaludek na tvrdý a nekompromisní boj v těžké váze. Ta kolem sebe musí vytvořit okruh velmi kvalitních a schopných lidí, utvořit tým pomocníků, rádců a dělníků politiky. Dalším předpokladem je velmi silný kapitál potřebný k rozjetí kvalitní reklamní kampaně a dalšímu vysoce progresivnímu PR. Zdaleka nestačí pár miliónů. Dále je třeba co největší bezúhonost po mnoho let zpět lidí z týmu i hlavní tváře. Je třeba si uvědomit, že zkušení vládní harcovníci se budou pídit po slabých místech oponentů, když je nenajdou, budou je vytvářet. V neposlední řadě je třeba úžasná pracovitost, uvědomění si rizika ztráty osobní svobody a balancování nad propastí, na jejíž dno lze kdykoliv spadnout.

  Jak sami vidíte, úspěšná opozice vzniká těžko. Navíc můžeme předem vyloučit plno těch, kteří by mohli stát v čele, ale rozhodně nemají zájem. Jde většinou o podnikatele, které může zlikvidovat tendenčně prováděná kontrolní činnost FÚ, také úspěšní vědci, profesoři, lékaři a bankéři se boje o vládní koryto radši nezúčastní, strach šířený některými úřady je větší, než touha po poctivosti a boji za ní. Pokud lidénetuší, proč by se poctivý soukromník měl bát, pak vězte, že i sebevětší poctivec je velmi snadno označitelný za podvodníka. Vrchní intrikáři mají své metody.

  Do boje o politické funkce se často zapojují osobnosti z kulturního života. Zde je třeba si uvědomit, že nejde o jednu z dalších rolí, nelze spoléhat na pravdoláskaře a kavárníky. Jejich život je odtržený od reality, sezení u kávy a v zákulisí divadel rozhodně nestačí k pochopení potřeb a života běžných lidí. Ztvárnit postavu prezidenta neznamená být dobrou hlavou státu, natož funkčním vládním úředníkem. Realita a hra na ni se velmi liší. Světla pódiových ramp jsou rozhodně méně agresivní, než ta na politickém hřišti.

  Souhrn potřebných základních kamenů k vybudování kvalitní strany je delší, nicméně podstatné věci jsme vyjmenovali. Bezúhonnost  a inteligence prostě nestačí. Porazit Babiše, Sobotku a jim podobné matadory lze pouze za využití jejich zbraní, ty jsou však těžko dostupné, nebo zbláznit dav a na jeho přední vlně se nechat vynést nahoru. Přiznejme si však, že manipulace s lidem na ulici není běžný a snadno opakovatelný jev, jako tomu bylo po roce 1989. Najít správnou osobnost také není snadné. Jisté ale je, že bez peněz do politiky nelez. Chceš li uspět rychle. Pro ostatní to znamená čekat na výtah do vyšších pater. Což často obnáší projít několika kurzy řiťolezectví. A to je kruté…..

J3.K