Právě se nacházíte:

Procházka Prahou…

9. 11 2014

  Teplé podzimní počasí přímo nahrává procházkám. Barvy podzimu ve svém širokém spektru dokážou pohladit vaše oči, sluneční paprsky společně s teplým prouděním od jihu vyháněly rtuť teploměru vysoko nad dlouhodobý průměr a stánky se svařeným vínem zatím nejsou aktuální.

  Pražská malebná zákoutí přímo vyzývají milence k vášnivým objetím doplněným něžným vyznáním lásky v mnoha jazycích. I na náměstích v turisticky rušném centru je čeština spíše výjimečnou a dlouhý had uniformovaných východoasijských studentíků naznačuje, že návštěvníci českého hlavního města pocházejí z různých dálek. Ruština, angličtina, němčina, italština, španělština, lidé mladí i v seniorském věku, stánky a obchůdky nabízející sortiment rozličné kvality, to vše dobarvuje kolorit blížícího se konce turistické sezóny.

  Trochu kaňkou jsou všudepřítomní prodejci lístků, vstupenek, naháněči do restaurací a barů, muzeí a různých galerií. Občas je třeba uskočit před tichým, ale relativně rychlým segwayem, zdaleka se vyhnout taxikářům. Občas kolem Vás projede koňské spřežení, pseudohistorický výletní automobil, u stánku s občerstvením se Vám protočí panenky, překvapí Vás shon a množství lidí pohybující se kolem Vás. Pouliční umělci baví turisty rozličně kvalitní produkcí, někdy jde o příjemné zpestření, jindy o téměř cirkusové vystoupení. Občas zakopnete o klečícího profesionálního žebráka.

  Přesto vše je příjemná procházka v těchto dnech jednou z variant, jak si ještě v klidu užít volné chvíle nezatížené předvánočním shonem. Stoupnout si někam na roh a pozorovat rozpustilé mládí v krátkých sukýnkách, střední věk ve snaze nezestárnout a seniory, jejichž radostí je hejno labutí čekajících na pár kousků rohlíku. Vnímat ten život a uvědomovat si, že může být i o něčem jiném, než bublající politické scéně, krimizprávách a dohadech s nadřízeným, hádkách s partnerem a rozčarováním z lidské blbosti a hamižnosti. Zkuste to také, třeba Vás těch pár kroků a chvil mezi lidmi potěší.

J3.K