Právě se nacházíte:

Profily, lidé a net….

24. 01 2015

  www.inadhled.cz   Internet nám nabízí netušené možnosti. Aniž bychom se zvedli z postele, můžeme cestovat po světě, dočteme se o všech novinkách, získáváme informace.  Dozvíme se o nabídkách různých firem, napadnou nás vhodné destinace na dovolenou, nalezneme recept na přípravu oběda, najdeme různá řešení rozličných problémů.

  Můžete oponovat, že podobné možnosti nám poskytuje i televize. Možná ještě více, živý obraz je přeci jen lepší. Navíc obsahuje neuvěřitelné množství stanic zabývajících se naprosto všemi obory, na které si lze jen vzpomenout. Satelity nabízejí snad všechny možné řeči, nahlédnete do takových prostředí, o kterých jste dosud pouze četli, někdy pravděpodobně ani to ne.

  Přesto lze říct, že jedna věc televiznímu vysílání chybí. Je to osobní komunikace mezi lidmi. Tou je internet daleko dále. Umožňuje nejen psané slovo, ale nabízí již i přenosy videohovorů, přiložené fotografie také lecos napoví. Tím se dostáváme k sociálním sítím. Bylo o nich napsáno mnohé, i my jsme se jimi vícekrát zabývali, ale přesto jsou stále významnějším médiem, než se dalo při jejich vzniku předpokládat. Mají své výhody, přinášejí nebezpečí, zklamání, ale i zajímavá rozuzlení. Čím tak fascinují?

  Komunikace patří k lidstvu od jeho příchodu na svět. To po celou dobu posunuje tuto svou schopnost dále a dále, mluvené slovo nás rozlišuje od zbytku živočišné říše. Jeho převedení do písma nás posunulo ještě o kousek více a rozvíjení našich možností zdaleka neskončilo. Čím nás ale tolik fascinuje například Facebook?

  Neuvěřitelné množství lidí z celého světa na něm umožňuje představu jakéhosi univerzálního fóra. Chcete poznat Číňana, Rusa, láká Vás mít kamaráda v Austrálii, dívku na Slovensku, povídat si s vojákem sloužícím v Afganistánu? Jak snadné je to se sociální sítí. Ale je to pravda? Bohužel jak kdy. Síť uživatelů je totiž tvořena z velkého množství profilů. Ale kdo se za nimi skrývá? Kdo je ten někdo, kdo si Vámi píše? Odpovídá fotka realitě? Myslí tak, jak se prezentuje? Voní? Nelže? Je to vůbec muž, žena? Není to násilník, pedofil, zlatokopka, podvodník různě velkého kalibru. Jaké jsou jeho záměry?

  Jistě každý z vás má své zkušenosti. Někdo takto poznal svou životní lásku, jiný se zklamal, dalšího podvedl někdo, kdo sliboval pomoc, nejeden rádoby přítel pouze zneužíval Vaší naivitu. Profily lidí jsou vlastně něčím podobným, čím je vizitka. Bohužel je velmi snadné ji nechat vytisknout a prezentovat se jí, aniž by byla pravdivá. A toho zneužívá mnoho lidí, kteří se tak stávají někým jiným. Proč to dělají, to je velmi jasné. Někteří se pouze snaží být lepšími a vysněnými, vyměnit fotografii je tak jednoduché. Plno uživatelů vrací svůj věk o pár let zpět, vylepšuje vlastní image, také kriminalita a různé úchylky mají díky anonymitě svůj životní prostor na těchto sítí natolik široký, že se staly jejich součástí.

  Pokud se tedy na internetu někomu svěřujete se svými starostmi i radostmi, sdílíte své soukromí a myslíte si, že jste dostatečně obezřetní, jste naivní. Lidská zloba, hloupost, vychytralost, nenávist a nepoctivost nemají své hranice. A proti nim stojí jen náhoda, která může přinést štěstí a radost. A s touto vidinou plno lidí na internet chodí. Provozovatelé sociálních sítí mají s čím obchodovat. Touha po přátelství, štěstí a lásce jim bude ještě dlouho přivádět nové uživatele. To proto, že občas se prostě podaří, a ten někdo, koho poznáte, stojí za vaši pozornost. Ale s jistotou to budete vědět až tehdy, když ho poznáte osobně. Do té doby můžete pouze snít a představovat si. Tedy sněte, ale opatrně. Snění je totiž lidské návykové a procitnutí z něj může být příjemné, ale stejně tak i odstrašující. Na Vás je být na to připravený,

J3.K

 
.