Právě se nacházíte:

Řemeslníci jsou úkaz

6. 12 2018

www.inadhled.cz   Nedostatek odborníků pracujících rukama se stává problémem nejen našeho hospodářství, ale i každodenního života. Jestliže výrobní linky se postupně zaplňují roboty, ve stavebnictví a v domácnostech řemeslník prostě strojem nahradit nelze. Dostali jsme se do situace, kdy v případě potřeby topenáře či instalatéra doslova ukecáváte k tomu, aby pro Vás něco udělal. Řada staveb má zpoždění, zodpovědnost pracovníků je odpovídající zájmu o ně a dochvilnost se stala cizím neznámým pojmem.

  Nejste li schopní naučit se čekat a být extrémně trpělivými, většinou nepoužíváte služeb České pošty. Takový vánoční balíček dorazivší v březnu není tím pravým dárkem, který by potěšil. Nicméně jistota, že je někde na cestě a při troše štěstí se někdy objeví, v nás nechá nepatrný pocit blaženosti. To samé nelze říct o topenáři, který slíbí příchod v pondělí v 8 hodin a v lepším případu dorazí ve čtvrtek v deset. V tom horším nikoliv v březnu, ale až v prosinci, v klasickém se neukáže vůbec. A je li to třetí pokus se stejným výsledkem a Vy topíte pouze díky své prozřetelnosti, protože jste postavili i krb, pak můžete být na sebe pyšní. Daleko horší je to s instalatérem, jehož Váš vodotrysk prýštící zpoza sprchového koutu nijak nevzrušuje a volný termín pro Vás má za tři měsíce. Že se mezitím asi utopíte, to nikoho netrápí. Ale abychom nekřivdili pouze řemeslníkům, zkuste se objednat na kožní, k zubaři či k jiným specialistům. Pravděpodobnost toho, že Vás Váš zubní kaz potrápí ještě pár týdnů, je skoro jistotou. A na rakovinu rovnou umřete.

  Jsou však i obory, kde bude Váš požadavek okamžitě uspokojen. Zadejte si sociální studii nebo reklamní zakázku, prostě využijte služeb absolventů humanitních nepotřebných oborů a máte vyhráno. Zajímá Vás pohyb křečka? Počet bobrů? Žádný problém. Ale chcete li cosi opravit od automechanika, elektrikáře, zedníka či podobného odborníka, máte prostě smůlu. Naše školství ustoupilo od učňovských středisek, zahraniční majitelé našich společností nemají důvod zavádět učňovská střediska a vychovávat si vlastní kádry. Takové Tesco, Albert či Lidl by si při své rozsáhlosti jistě mohly dovolit učňák s oborem zabývajícím se obchodem, to by však moc nepomohlo. Ale co velké automobilky, ocelárny či společnosti prodávající a vyrábějící stavební materiál? Tam by si vychovávali své budoucí odběratele a skutečné odborníky.  Ani menší soukromé firmy už nepracují na principu, kdy umění přechází z otce na syna. Mít lepší školu, maturitu se stalo normou. Co na tom, že následné uplatnění je nulové a perspektiva bídná?  A aby se dařilo ještě více, jsou nároky na školách nastaveny tak, že projde většina uchazečů o vzdělání, přestože nakonec nic moc neumí.

  Až Vám tedy praskne voda, přestane fungovat vypínač či nepůjde topení, obrňte se trpělivostí a doufejte, že objednaný řemeslník dorazí. A pokud ne, naučte se základní údržbářské dovednosti a úplně se vykašlete na to, že jste absolvent sociologické fakulty, nebo že umíte spočítat brouky. Protože jinak Vám bude Vaše vzdělání na nic. A až vymře generace, která ještě uměla pracovat rukama, nikdo jí nenahradí. Ani řemeslníci odjinud. Mimochodem, kvalita odvedené práce, pokud jste se jí tedy dočkli, odpovídá tomu, jak málo řemeslníků je a v podstatě se za něj považuje každý, kdo má hasák. Takže až Vám bude řezník měnit zásuvku, nedivte se, že to pěkně zprasil.

J3.K