Právě se nacházíte:

Rozdělen je i svět

16. 03 2020

www.inadhled.cz   Tak není rozdělená jen naše společnost, ale epidemie ukazuje, jak je na tom svět. Je až s podivem, kolik různých přístupů existuje a nejednotnost světových elit je skutečně obdivuhodná. Respektive těch, kteří se musí vyrovnávat s následky jejího spuštění. Nebudeme již polemizovat o počátku, ten vir prostě stále více ukazuje, že místem jeho vzniku byla laboratoř a jak se dostal ven, je už pro nás smrtelníky pouze ukrývané tajemství.

  Fascinujícím je přístup politiků k celé problematice. Začněme v Číně, kde se nákaza koronavirem spustila. Číňané jsou známí nejen svou nadprůměrnou inteligencí, se kterou společně s Japonci válcují údajně zbytek světa, ale i mírou zodpovědnosti, pracovitostí a jistou dávkou pokory. Přestože se epidemie ukázala být v prostředí lidnaté provincie skutečně problémem, neboť i načasování jejího spuštění spadalo do doby místního davového stěhování národů ve slavnostní dny čínského Nového roku, dokázali dostat nemoc pod kontrolu a po dvou měsících nabízejí pomoc všem, které infekce postihnula. Jsou schopni dokonce vyrábět ochranné pomůcky pro půl světa včetně nás. A aby tomu nebyl konec, dokonce nabídli pomoc Íránu, který je pod sankcemi Spojených států, a to i včetně zdravotnického materiálu. Kdo mohl zhlédnout video o situaci v této muslimské zemi, viděl umírání lidí přímo na ulicích v přímém přenosu. Solidarita Číny s národy, které se k ní dokážou chovat velmi nepřátelsky, je obdivuhodná. Asi to bude znít velmi tvrdě, ale kdo by teď neviděl rád kavárníky a kritiky Číny Hrušínského a Hřebejka s čínskou rouškou na puse? O Minářovi ani nemluvě.

  Na rozdíl od Číňanů chápajících svou roli v této situaci jako jistou zodpovědnost za roznesení záhadného viru po světě Američané zkouší uplatit prvotřídní farmaceutické a biologické laboratoře vyvíjející vakcínu a lék proti koronaviru tak, aby dostali přednostně výsledky výzkumu a potřebná léčiva k dispozici. Prioritně a možná jako jediní. Opět to jen ukazuje národní povahu a představu o své jedinečnosti. Neuvěřitelné americké sebevědomí, jejich drzost a pocit nenahraditelnosti už trvá poměrně dlouho a možná by stálo za to se více semknout a celou Ameriku poslat do háje. Přidejme si navíc připravované vojenské cvičení NATO a mohutnou eskalaci americké armády v Evropě a její přesun k ruským hranicím. Lze jen doufat, že jim je teď nikdo neotevře hranice. Rusové prozatím jsou v relativním klidu. Otázkou zůstává, jak je to možné. Je pravdou, že včas uzavřeli své přechody a snaží se koronaviru zabránit k nim proniknout, ale může se to podařit? Zatím se u nich hraje fotbal před diváky, pokračují i jiné sportovní soutěže. Zároveň se připravují na provokaci v podobě cizích armád u svých hranic, dělají pořádek v Sýrii a přivádí k šílenství tureckého sultána Erdogana. A zpovzdálí pozorují Evropu.

  Evropská unie je v rozkladu. První složitá situace, kdy se národní státy odmítly podřídit Bruselu bez výhrady, ukázala, že loutky v Evropské komisi a Evropském parlamentu vůbec nejsou spjaté s realitou. Jejich prioritou tak nejsou občané EU, ale volný pohyb bez kontroly hranic. Jestliže absolutně ignorují boj řeckých a nimi spřátelených policistů s turecko - migrantskou invazí, pak touha udržet průchodnost kontinentem ukazuje na snahu prostě nebránit dalšímu pohodlnému přesunu problematických muslimů dále od jihu do vnitrozemí. Jestliže Merkelová odmítla uzavřít italsko-německé hranice i ve chvíli, kdy se Itálie potýká s obrovským množstvím nakažených a zesnulých ve spojení s koronavirem, pak to svědčí o ztrátě smyslu pro sebezáchovu celého Německa. Stačí si jen představit, jak se nemoc bude šířit mezi migranty postrádajícími i ty nejzákladnější hygienické návyky a žijícími nejen v centrech pro ně určené, ale zároveň na ulicích a v parcích. Situace v Německu by poté mohla připomínat filmy o zombie. No a poslední perličkou je zabavování ochranných pomůcek cizím státům, které si potřebné zboží zajistili jinde a Německo je jen tranzitní zemí. Že by Germáni převzali namyšlenost od Američanů? Jisté je, že v EU se solidarita nenosí. A to je třeba si zapamatovat. Co jiného by nám mohlo více otevřít oči? Smutně úsměvné je poté i nakažení davu žen ve Španělsku, které sexismus vyměnily za nákazu koronavirem, navíc pod dohledem vlády. Třešničkou na dortu je pak onemocnění manželky premiéra. Jestli ti liberálové nejsou tak trochu tupí?

  Britové zvolili taktiku přirozeného vzniku imunity. Počítají s nakažením většiny národa, což ostatně razí i Merkelová. Možná zapomínají na laboratorní vznik viru, takže jim nedochází, že s přírodou má jedinou spojitost. A to likvidaci nadbytečné populace. Rizikem je samozřejmě možnost, že úvaha britské vlády není úplně dobrá a dojde k zdecimování anglosaského národa. Rozlišné přístupy tak mohou nakonec ukázat, kdo zvolil správnější přístup. A možná právě o to tvůrcům viru vlastně šlo. Zjistit, jak kdo zareaguje, co to udělá s různými kulturami a jak složitý či jednoduchý přenos nemoci bude. Její rychlý globální výskyt může autorům dělat jen radost.

   Nás ostatní však může dovést k jedinému správnému závěru. Tedy že Američanům je úplně fuk, co se děje se zbytkem světa a hledí pouze na vlastní zájmy, to za každou cenu. Na svém území války nemívají, jinde jsou ochotni obětovat kohokoliv. Číňané ukazují úplně opačnou tvář, a i přes vlastní problémy nabídli pomoc každému, kdo o ni stojí. EU se zhroutila sama do sebe a věřme, že jde o první krok k jejímu rozpuštění. Britové jdou opět svou cestou. Rusové též a u obou velmocí bude zajímavé sledovat, jak se s tím poperou. V Čechách vláda bojuje. Snaží se nezastavit ekonomiku, volí cestu lehkého kompromisu. Dostupnost MHD lze považovat za omyl, všechna ostatní nařízení lze i přes ekonomické dopady odsouhlasit. Tedy pokud nepatříte k fanouškům Milionu chvilek, které volají i nyní v souladu s tupci typu redaktorů plátku Fórum24 po odvolání vlády i v této kritické situaci. A zároveň lze doufat v rychlé odeznění této krize a v poučení se z vývoje a v pochopení, že EU  skutečně není něčím, o co je možné se opřít. Mimochodem, kdy jste naposled slyšeli o Řecku? Opravdu nikomu nestojí ani za zmínku?

Jindřich Kulhavý