Rozdíl v přístupu…..

9. 01 2015

  www.inadhled.cz  Pokud si myslíme, že s návratem kapitalismu do naší země a jeho postupným rozvojem se vše zlepšilo, jsme na omylu.

  Podnikání postupně vytlačilo státní prodejny a provozování služeb. Soukromý sektor převzal aktivitu, ovšem s kvalitou je to všelijaké. S tím máte jistě své zkušenosti. Je jedno, jde li o autoservisy, zubaře, opraváře ledničky, stavební firmu, případně o jakýkoliv jiný druh podnikání. V každém oboru existují skuteční odborníci, ale i kecalové a absolutní amatéři. Odhalit je vždy nějakou dobu trvá a občas to stojí i nějaké peníze. Bohužel naše.

  Jestli je něco otravné, pak jsou to falešné sliby. A slibovat lze cokoliv. Kvalitně odvedenou práci v termínu, vynikající cenovou nabídku, originální řešení, prodlouženou záruku, nevšední zážitek. Co Vás z toho dokáže zklamat? Řekl bych, že téměř vše, co neodpovídá původní dohodě. Popadané dlaždičky, cena navýšená o nesmyslné vícepráce, použití nestandartních postupů, které končí katastrofou v různé podobě, záruka nevztahující se na to, co se právě rozbilo, dovolená v hotelu od moře odděleného železniční tratí. To vše je namátkou.

  Většina podobných průšvihů je u nás normálně zažitelná. Ale je to tak všude? Přiznejme si, že téměř ano. Třeba vzduchový filtr nedávno vyjmutý z jaguáru jezdícího po celou dobu užívání ve Švýcarsku a pravidelnými prohlídkami procházející byl i po deseti letech užívání stále původní a připomínal strukturou cihlu. Podobných příkladů bychom našli více, ale jsou země, kde šlendrián není přípustný.

  Dubaj, pro mnohé země zaslíbená, má své zvyky. Mezi ně patří ten, který nechává pracovat především zahraniční dělníky, a to všech profesích. Místní rodáci mají většinou státní rentu. Pokud však přijedete do Dubaje za prací, dostanete s pracovním povolením i možnost pobytu. Stane li se, že si této možnosti nevážíte a o práci přijdete, rázem máte měsíc na nápravu a poté jste bez milosti vyhoštěni. Proto si každý rozmyslí, jakou kvalitu své práce předvede. A věřte tomu, že neschopnost a lenost se netoleruje. To i přesto, že výdělek není zase o tolik větší a náklady na život nejsou zanedbatelné.

  Jak je vidět, o tom, jak dobře budou lidé pracovat, rozhodují často nejen morální vlastnosti a zručnost jich samotných, ale i prostředí, nastavení pravidel a nejvíce….meč nad jejich hlavou nutící je obávat se o vlastní živobytí. U nás jsme příliš liberální k šlendriánu a většinou projde beztrestně. Ani naše právo nepracuje příliš tak, aby chránilo proti těm, kteří bohatnou na úkor ostatních. Předražený a arogantní zubař si uvědomuje nedostatek kolegů ve svém oboru, řada operatérů těží z výsostného postavení mužů v bílém plášti, automechanik s klidem naúčtuje vyměněný díl za nový, přestože jej zakoupil na vrakovišti. Stavební profese je přímo semeništěm, z něhož se rodí lemplové, slibotechny a narazit na kvalitní odborníky je velmi těžké. Ale přiznejme si, že není zdaleka jediná. Vše smrdí od hlavy. Tou jsou naši politici a podobné autority.

  Až budete muset někdy spoléhat na pomoc někoho jiného, zamyslete se dopředu, nebude li to spíše na obtíž. Pečlivě vybírejte a nebojte se ozvat. A už vůbec nedávejte možnost nechat se okrást a ještě za to poděkovat. Ani u zubaře ne…A naopak, važme si každého takového, který nám svou prací udělal radost. 

J3.K