Sčítání hlasů a důsledky

6. 10 2018

Sčítání hlasů www.inadhled.cz     Netrpělivými jsou ti, kteří čekají na výsledky voleb. Uzavření volebních místností totiž ještě nic neznamená, teprve sečtení všech hlasů zaznamenaných na volebních lístcích ukáže, kterým směrem se budeme nadále ubírat. Ministr vnitra a univerzál Hamáček předem prohlásil, že na výsledky si počkáme tentokrát déle, protože se vše musí dokonale prověřit. Komunální volby se dle něho dají nejsnáze ovlivnit ,,nesprávným sčítáním hlasů´´. Ostatně říká se, že není důležité, jak lid volí, ale to, kdo hlasy sčítá. To nezní zrovna optimisticky.

  V předvolebních kampaních a duelech jsme se dozvěděli, že naprostá většina lídrů velkých politických subjektů uvažuje evropsky a jsou pro přijetí eura. Přestože jde především o komunální volby, tedy o následnou práci v místě příslušnosti vítězů, jsou slova o vnímání celoevropské politiky v kontextu s tou naší velmi varující. Pokud bychom vynechali agitaci médií tvrdících nám, jak moc Evropu potřebujeme, je lid rozdělen na dvě počtem občanů si podobné části. Jedna si myslí, že až přijetím eura se staneme řádnými členy Evropské unie, druhá o euru nechce ani slyšet a EU by nejradši opustila.  Paradoxem tak tedy zůstává, že více, jak 90% politiků stran zastoupených v Parlamentu ČR je prounijních a proeurových. Jak je toto možné? To je lid opravdu tak hloupý, že vůbec nevnímá poměrně zásadní názory představitelů politických stran, kterými se prezentují, a volí pouze dle populistických slibů z plakátů? Nebo je to tím, že euroskeptičtí spoluobčané k volbám nejdou, zatímco ti ostatní jsou nažhavení a k volbám dorazí? Jsou levicoví voliči zodpovědnější a organizovanější, než ti, kteří by měli být více nespokojeni se směřováním dění v Evropě? Nebo nám je jedno, kam míří budoucnost dětí, které si ji navíc určují tím, jak se nechají ovlivnit ve školách a při náhodném sledování ČT?

  Až budou vyhlášeny výsledky tentokráte, řada kandidátů zůstane smutná, ovšem ti, kteří jsou na předních místech, se dostanou tam, kam touží. Nejdříve začnou slavit, někteří tlouct se do vlastních prsou, ale to je nepochopení toho, co od nich lidé očekávají. Tedy zatnutí zubů a zvýšení pracovního úsilí směřujícího k lepším zítřkům. Pro většinu těch zvolených nastává období, kdy by měli ráno brzy vstávat, celý den tvrdě pracovat a večer uléhat s pocitem, že jsem svým spoluobčanům a voličům byli užiteční. Řekněte si ale, kdo jde právě s touto představou do politiky? Není to trochu jinak? Nehrnou se tam lidé, kteří chtějí především mít možnost rozhodovat o všem, co přináší moc a zisky? Myslíte si, že nominovaní na starosty velkých měst tam budou proto, aby se především zlepšil život obyvatel? Nebo se snaží především ukousnout co největší kus koláče, kterým jsou rozpočty přidělené státem a aspoň něco odvést zpět do pokladny svých spolustraníků? Vždyť jenom režie největších stran podporovaná přidělením prostředků ze státního rozpočtu dosahuje pro smrtelníky nepředstavitelnou zátěž. A to je třeba ušetřit na další kampaň, která za dva roky zase přijde. Jak to dopadá, to vidíme u zadlužené ČSSD. Kde ta vzala peníze na další předvolební boj, to nám je záhadou. Kde jsou všichni exekutoři, když víme, že dědicové advokáta Altnera dosud nic nedostali?

  Politika by měla být službou lidu a právě jemu by politici měli skládat účty. Jejich arogance a ignorace však často přesahuje všechny možné meze, my přesto mlčíme a poslušně volíme. A kdy už se objeví nový subjekt, je často ještě mnohem horší, než ty dosud usazené v důležitých postech. Zelení se kdysi postarali o novinku v podobě ekokterorismu povýšeného na politickou doktrínu. S Věcmi veřejnými nastoupil nefalšovaný politický byznys, který do dokonalosti vybrousilo ANO Andreje Babiše, Piráti přinesli manýry Antify i neomarxismu a už názvem evokují představy o svých praktikách a úrovni. Je jedno, s kým kdo se objeví. Původní ideály brzy projdou změnou a jsou přetaveny v honičku za hlasy a mamonem. Je třeba si přiznat, že být politikem se dotyční stávají lidmi s většinou nečistými úmysly. A těch pár, které to nesemele a zůstanou sami sebou, je třeba si vážit. Kolik jich ale znáte?

J3.K