Skutečně na to chtějí zapomenout?

2. 09 2019

www.inadhled.cz Začátek září patří k nejsmutnějšímu období moderní historie lidstva. Není to však proto, že začíná nový školní rok, jak si myslí školou povinní, ani blízkým uzavřením přestupního okna fotbalistům, ale důvodem je výročí počátku 2.světové války. Před 8oti roky 1.září 1939 německou  invazí do Polska fakticky začala dosud nejhorší válka, do které byla zatažena velká část světa.

  Přestože jde o velmi významné výročí, naše média jej zmiňovala spíše s despektem. Důvod je velmi jasný. Válka přinesla smrt 60ti milionům obyvatel převážně Evropy. Třetina z nich pocházela z území pozdějších vítězů, tedy ze Sovětského svazu.  V době, jakou máme teď, a kdy je snaha zapomenout na to, že zlo pocházející z Německa narazilo na tuhou obranu právě až v Sovětském svazu, je vzpomínka na hrdinství a utrpení Sovětů považována za nevhodnou. Podobně jsou na tom díky postupné islamizaci Západu příslušníci dalšího válkou těžce postihnutého národa, tedy Židé. Jestliže Německo zaplavují muslimové z Afriky a Jihozápadní Asie, je těžko očekávatelné, že by jejich vítači zároveň připomínali utrpení, které způsobili jejich předci odvěkým nepřátelům islámu, tedy Židům. Navíc jsou tu tendence k ohýbání pravdy a k zapomínání, co se v třicátých a čtyřicátých létech minulého století dělo. Daleko více publicity si zajistil starosta Prahy 6 Kolář svým chováním a přístupem k soše jednoho z vítězů nad nacisty maršála Koněva, než potřeba připomenout si zločiny páchaná německými fašisty.

  Jen málokdo upozorňuje na fakt, že důsledkem samotného začátku války nebyly jen miliony vyhaslých životů v koncentračních táborech a na bojištích, ale také roky po ukončení války a život v přerozdělené Evropě. Průmyslově a ekonomicky vyspělé Československo, které v meziválečné době patřilo svou úrovní k světové elitě, se stalo součástí RVHP a Varšavské smlouvy, a tím bylo odkázáno k jistému zakrnění. Komunisté dokázali na dlouhé roky částečně zastavit vývoj naší země a díky nim jsme ustoupili ze slávy, nicméně i po skončení jejich vládnutí a po krátkému návratu ke kapitalismu jsme patřili k nejméně zadluženým zemím světa a bylo z čeho čerpat. Bohužel to však dokázala jen úzká skupina Čechů včetně tehdejší ikony Václava Havla. Poválečné období, především po roce 1948, tak bylo fakticky zapřičiněno samotným průběhem války, Jaltskou dohodou a nakonec i přerozdělením vlivu vítězných mocností.

  Největší akcí k připomenutí agrese Německa bylo setkání hlav mnoha států v Polsku. Přijel kde kdo včetně německého prezidenta a kancléřky Merkelové, byl tam i náš prezident Zeman, chyběl však zástupce Ruska. Poláci a Rusové se v lásce nemají a staré křivdy i přes konečné vítězné tažení Sovětů i při osvobození Polska mají navrch. Pravdou je, že v počáteční fázi si Polsko rozdělili Němci a Sověti mezi sebe, za což mohl pakt o neútočení mezi těmito velmocemi. Počítalo se i s postupnou likvidací polské státnosti. O dva roky později však Německo povyrostlo, přecenilo své možnosti a zaútočilo i na Sovětský svaz. Pád vládního polského letadla TU-154 u Smolenska v roce 2010, kdy zemřela část polské politické a vojenské elity včetně prezidenta Lecha Kaczyňského, přátelství mezi těmito národy také zrovna neupevnilo. Nicméně byli li na pietní akci přizváni zástupci Německa, měl tam být i ruský prezident. Nestalo se, média spíše mlčela, než aby se vrátila k vysvětlení historie, a může se pokračovat v překrucování pravdy.

  Zástupci Pirátů či Top 09 svým pojmutím faktů a prezentací vlastních závěrů přinášejí nový způsob vnímání 2.světové války a zvěrstev s ní spojených doslova šokují starší generaci znalou historii z dějepisu, a pokud se tyto inovátorské náhledy přenesou i do škol, můžeme jednou začít začátek války oslavovat, jako velký krok pro lidstvo a odsuzovat Rusko za krvelačnou pomstu Německu za nevinný výlet do sovětského pohraničí táhnoucí se od polských hranic někam před Moskvu.  O tom, že Sovětský svaz a Ruská federace není to samé, to už neřeší vůbec nikdo. Nehodící se škrtněte a povolte propagandu tam, kde se to celospolečensky (vnímej pro liberálně uvažující vládce Evropy) hodí. S logickým vymíráním účastníků událostí odchází i přímí svědci tehdejšího dění, historici postupně doplní dosud známé skutečnosti o ty, které dosud nikdo nezaznamenal a dlouhodobým zkreslováním se z 2.světové války stane něco úplně jiného, než čím byla. Memento fašistické ideologie, která se v trochu jiné verzi opět vrací, tak bude upozadněno. A o to přeci jde. Vzpomeňme si na náš přístup k vzpomínkám na 2.světovou válku před 30ti roky a porovnejme ho s nynějškem. Mládež už skoro ani netuší, v jaké době žili jejich nedávní předci, tedy prarodiče. Jde o smutné selhání, které je však programované. A s další generací zapadnou zvěrstva z této války úplně.

J3.K