Slíbit lze lecos, splnit jen to, co se chce...

7. 09 2018 |   www.inadhled.cz   Republiku zavalilo obrovské množství předvolebních bannerů a plakátů, reklamní agentury mají opět žně. Člověk už ani neví, kde třeba ČSSD bere na rozsáhlou kampaň, když jistě ještě nezaplatila odsouzené stovky miliónů potomkům advokáta Altnera, díky němuž pořád sídlí v Lidovém domě a ne v maringotce někde na Zličíně. U ostatních politických subjektů jde většinou o poměrně složitý systém financování, ovšem s výjimkou ANO, které využije nejen geometrickou řadou zvětšujících se prostředků Andreje Babiše, ale zároveň i těch státních.

   Cestičky pro tento způsob jistě mají připravené a ve finále se dá hovořit o dokonale vymyšlené pračce na peníze. Ona taková lehce zúročená půjčka ze soukromého sektoru má své výhody. Za prvé drží poslance a členy hnutí tak trochu pod krkem, za druhé vracení znamená další hůře kontrolovaný tok peněz. Kdo nechápe, tedy zaplatím část kampaně ze státního, ale vystavím na to doklad o půjčce ze soukromého. No a půjčky se u slušných firem vrací, takže se státní přelije do soukromého hned, jak přijde vyúčtování za získané hlasy. Jde jen o to najít státní zdroj, což jak víme, zvládnou dotace, podporované firmy a granty. Například…

  Sliby, které si přečteme na obrovských poutačích a zaslechneme z televizních debat, musí každého trochu inteligentního voliče zarazit. Státní rozpočet není perpetum mobile, má své hranice a čísla, byť se s nimi čaruje, a mága na čachry s nimi vláda ve svém vedení má, ve skutečnosti existuje jediný způsob, jak správně počítat. Tedy na jedné straně příjem, na druhé výdaje. A pokud to někdo nechápe, nemůže pracovat tam, kde se s finančními prostředky jiných pracuje. Pokud jeho peněženka zeje prázdnotou, nebo žije životem obdarovávaného, aniž by se sám nějak majitel snažil ji naplňovat, nemá úctu k ničemu, co by do ní přinášelo zisk.

  Vcelku logické je, že doprava zadarmo či se slevou pro určité skupiny obyvatelstva bude muset být dotována odjinud, svoz odpadu zdarma je stejný případ. Ono cokoliv levnější, než jsou náklady a určitý zisk pro poskytovatele služeb, je podezřelé a plynou na to peníze, které patří jinam. Nikde jsme neslyšeli, že se sníží režie státních úřadů, podniků, zdravotních pojišťoven, že se sáhne na astronomické zisky bank i společností se sídlem mimo naši republiku. Stále tu jsou vytvářeny vynikající podmínky pro únik zisků a daní z nich u velkých nadnárodních koncernů. Místo toho finanční úřady rozjely kontroly českých firem a podnikatelů s povinností na každé této kontrole něco najít a vyměřit doplatky, penále.  Rozkrývání vazeb a kontaktů vede k pronikání do know-how jednotlivých firem a v případě zájmu o likvidaci jsou nadále zneužívány někým jiným. Vybrané částky jsou hlasitě prezentovány jako úspěch při odhalování zločinu, ač o žádný únik ani nešlo, přitom skutečně podstatné částky odchází oficiálně mimo náš daňový systém. Slyšeli jste snad slib, že se tato situace změní? Nikoliv, realitou zůstává agresivní přístup zaměstnanců finančních úřadů a Finanční správy, aroganci tito lidé přebírají od vrcholných představitelů obou institucí. Přitom největší nepořádek ve financích vždy zůstal tam, kudy prošel Andrej Babiš. Samozřejmě někteří jsou beztrestní i při nevysvětlení nedostatků v řádech stovek milionů, jinde stačí pár set korun k vyměření smrtící pokuty.

  Finanční gramotnost vyžaduje jisté umění počítat. Je li státní rozpočet ve schodku i přesto, že ekonomika doposud ještě jakžtakž dýchá, co se stane, až se začne pořádně dusit. Stát rozhazuje a nepřipravuje se na situaci, která brzy přijde. Místo aby kandidáti na rovinu řekli, že za více kvalitní práce může být více peněz, tváří se všichni jako Ježíš, aniž by měli jeho schopnosti vytvářet zázraky.

  Co tedy skutečně zlepší život u nás? Šetřit se musí tam, kde se rozhazuje. Mimo výše uvedené případy je třeba omezit sociální podporu nepřizpůsobivých občanů a přinutit je buď pracovat, nebo odejít. Vzdát se myšlenky na přijímání dalších zatěžujících sociální systém a zároveň se za ušetřené peníze postarat o seniory a část samoživitelek žijících v nouzi. Dále se zasadit o návrat řemeslných dovedností na úkor studia nepotřebných škol. To znamená vylepšit renomé státních vzdělávacích ústavů a doplnit je kvalitními pedagogy a naopak omezit počet soukromých středních, a především vysokých škol se zaměřením na humanitní předměty. Najít způsob, jak zdanit zahraniční firmy a nedovolit masivní odliv finančních prostředků. Přesvědčit je o výhodnosti financování místních projektů místo exportu peněz jdoucích na vysoké platy manažerů sedících v centrálách umístěných v zahraničí. Vrátit České republice samostatnost v rozhodování o produkci potravin, zemědělských výrobků a plodin, a tím přispět k potravinářské samostatnosti. Opustit systém dotací. A velmi pečlivě zvážit, je li dobré být součástí Evropské unie. Bodů, které je třeba zlepšit, je podstatně více. Ale sociální cítění musí být v souladu s tím, na co mám a na co ne. Už proto je letošní kampaň další z řady těch směšných a trapných. Nenaleťte jim. A pozor na Babišd a jeho momentální protiimigrantství, po volbách může být vše jinak. Nebylo by to poprvé.

J3.K

Autor: Administrator

Diskuse