Právě se nacházíte:

Smáli jsme se Brnu

9. 08 2019

www.inadhled.cz    Hlavní město České republiky a perla na Vltavě, turisticky oblíbená destinace a skutečná metropole Praha se po volbách dostala do rukou poměrně smutné koalice. Jestliže bylo město po dlouhou dobu pod vládou ODS, po níž sice zůstalo pár pomníků, bez kterých bychom se obešli, doba kmotrů a provázaných vztahů mezi politiky a VIP podnikateli byla totiž tak nějak mafiánsky divoká, tak po nich přišlo ANO s nepříliš progresivní primátorkou Krnáčovou. To bylo velké šlápnutí vedle, které se vymstilo.  A nyní i přes ne úplný úspěch u voličů přišla koalice, v níž mají hlavní slovo Piráti. Může přijít ještě něco horšího, než mělo ve svém vedení konkurenční Brno? Tamní Žít Brno totiž patřilo v minulém volebním období ke skutečnému výkvětu kolaboranstství s eurounijními snahami zaplnit náš stát migranty, sluníčkářství a arogance. Jestliže jsme si dosud mohli myslet, že úřad ombudsmanky Šabatové sídlící v moravské metropoli je tím nejviditelnějším zlem, Žít Brno ji dokázalo hravě přebít. Teď už víme, že spojení Pirátů, Topky a Čižínského dokáže Brňáky v klidu převálcovat. Zapomenut je i mladý a zelený demagog  Stropnický, o němž se vědělo, že po jeho odchodu z radnice bude problém vzkřísit i trávu, natož rozvoj města.

  Praha je žijící organismus, v němž se denně střetává realita s fikcí. Realitou můžeme nazývat kolabující dopravu, děravé a rozkopané komunikace, polorozpadlé mosty, prodejce drog nejen v okolí Václavského náměstí, loupeživé taxikáře, prostituci, množství bezdomovců, nedostatek škol, školek a jeslí, nedokončenou dopravní infrastrukturu, nesmírně drahé bydlení, několik let blokovanou bytovou výstavbu a přebujelou tu kancelářskou. Taktéž si lze povšimnout extrémního nárůstu počtu obyvatel narozených na jiných světadílech, kteří nepatří k množství turistů obdivujících krásy města. K životu velkoměsta samozřejmě patří i problémy s pořádkem a množstvím obyvatel, to však Pirátům vyčítat nebudeme.

  Za fikci jdoucí ruku v ruce s realitou lze považovat dojem, jak fajn život v Praze je. Kdysi plné restaurace a hospody zejí často prázdnotou, kulturní život je částečně ovlivněn chováním herců a jejich politikařením. Neskutečný příděl zákazů, omezení a povinností spojených s žitím v Praze otravuje Pražany i hosty. Parkování vozidel je většinou loterií, ve které Vás buď vylosují a Vy platíte pokutu, nebo to prostě projde. Dalším šokem jsou priority radnice. Nejsou jimi paradoxně dostavba Pražského okruhu, vytvoření kulturního spojení s letištěm Ruzyně či opravy komunikací, místo toho Hřib a spol. rozhodli o budování sítě nabíjecích stanic pro elektromobily s investicí 3mld. korun, pokračují v modrání parkovacích zón, uvažují o zákazu vjezdu většiny vozidel do části Prahy, zúžují nadále průjezdní profily ulic a stávají se grantem akcí, které průměrného Pražana nezajímají, případně i uráží.  Půvab a interesantnost života v Praze se tak vytrácí a řada lidí bydlících v krajních částech už do centra ani pravidelně nejezdí. Třeba modré zóny ve skutečnosti částečně rozdělily město, protože parkovat ve vedlejší čtvrti je prostě nebezpečné a v případu odhalení i drahé.  A teď nám berou ohňostroj.

  Novoroční ohňostroj patří tradičně k velkým městům. Klimatologická ideologie už tuto činnost odsoudila, protože ptáci a zvěř jsou vystresovaní, kouř z raket narušuje ovzduší. Jistě, asi bychom se bez ohňostroje a jeho náhražky dokázali obejít a ušetřené peníze investovat výhodněji, nejde o žádnou prioritu a v řadě podstatných věcí je pár set vystřelených rachejtlí zanedbatelná záležitost, takže Pražané by bez něho v klidu dokázali žít, není však třeba kvůli tomu dělat humbuk již uprostřed prázdnin a zároveň oznámit, že místo ohně nad městem dojde k promítání, které ekologicky ničemu neuškodí a bude jen 2x dražší. V kontextu s finanční a jinou podporou akce Prague Pride, kterou lze považovat za hraniční s vkusem, zákonem, logikou a přirozeností, lze vysvětlení nepořádání novoročního ohňostroje považovat za výsměch. Jestliže exploze raket a hudba trvající cca 20 minut vyplaší pár psů, koček a ptáků, přičemž posledně jmenovaní jsou většinou na dovolené v teplejších destinacích, pak řvoucí dav polonahých exotů jdoucí městem má stejně děsivý nádech pro řadu lidí, kteří se omylem dostanou do blízkosti účastníků. Ostatně Praha si už celý tento týden prožívá příjezd skutečných exotů promenádujících se v maskách a vytvářejících atmosféru připomínající karneval. Bohužel nikoliv oku lahodících tančících škol samby, ale spíše deviantních existencí. Co to je proti ohňostroji.

  Účinkování Hřiba a jemu blízkých zaujalo svět už při konfliktu týkajícím se Číny. Nepochopení vlastní nedůležitosti zavdalo příčinu k problému pro umělce i diplomaty. Vyvěšení duhové vlajky nad Magistrátem je poté vyloženě provokací, ke které se přidá řada dalších aktivistů a jistě i občané ideologicky spjatí s názory Pirátské strany, Topky a dost možná i ODS a STAN. Stejně, jako se vyvěšuje tibetská vlajka bez ohledu na znalost historie Tibetu a jejího překrucování, lze vnímat tu duhovou jako popírání slušnosti, rozumu a přírody. Nemůžeme však být překvapeni. Piráti patří k frakci Zelených, Topka a STAN zase k liberálům, Čížinský a jeho Praha sobě má názorově blízko k Zeleným. Všichni tito lidé mají priority nikoliv v tom, jak život vylepšit, ale spíše se snaží jej udělat těžším, přestože jejich rétorika mluví o opaku. V globálu se ohání svobodou, demokracií a životním prostředím, všeho však chtějí dosáhnout restrikcemi, zákazy, nařízeními a vyhláškami. Vnímáte ten protiklad? StarábODS měla své mouchy, ztratilo se dost peněz, ale aspoň existovala koncepce odpovídající potřebám města. To je nahrazeno ideály. A i v tom jsme Brno opět předběhnuli….

J3.K