Sociální sítě, byznys, vztahy

11. 03 2014

  Název samotný napovídá tomu, že jde určitým způsobem o propojení různých lidí, skupin, o komunikaci mezi nimi. Jsme ale v 21. Století a vše, co se kolem nás děje, je byznys.

  Těžko se tomu věří, ale pokud si uvědomíme komerčnost i v takových odvětvích, jako jsou péče o dítě, o zdraví a o seniory, nemůžeme se divit snaze zpeněžit komunikaci mezi lidmi. Nejde jen o mobilní operátory, ale především internet je přehlídkou možností, kde se volně pohybují obrovské částky. Teorie o snadném sebrání peněz z pomyslné země je zavádějící, vše je o nápadu a práci věnované jejímu uskutečnění. Pokud přišlo něco nového v poslední době, byly to právě sociální sítě. Kam až se vyšplhala jejich hodnota, to se prokázalo při změně majitele Facebooku, jak relativní je však vyčíslení ceny takového kolosu se ukazuje na akciovém trhu, kam tato společnost vstoupila.

   Následovaly další subjekty, jejichž záměrem bylo nabídnout lidem možnost imaginárně se poznávat a komunikovat, vzápětí svůj záměr doplnily o všudepřítomnou reklamou. Jejím úkolem je pronikat do našeho podvědomí a podbízet různé služby, zboží. To je ovšem podnikatelský záměr tvůrců. Hitem posledních dvou let jsou seznamky skryté za nenápadnými zprávami typu pozvánek a zaslaných zpráv od lidí z Vašeho okolí. Po přihlášení zjišťujete, že jste se objevili na další nové seznamce. Slabší povahy jsou ochotny uhradit příslušný obnos za zvědavost, aby zjistily více. To když je zajímá každá návštěva vlastního profilu.

   Tímto se ale dostaváme k degradaci vztahů, jako takových. Seznamování je mimo reálný svět a dle toho vztahy vypadají. Lásky přes klávesy, přátelství na monitoru a poté setkání a rozčarování. Někdy stejně bolestné, jako v reálném životě. Zdá se, že nově vznikající komunity, lidé na sítích, jejich závislost na nich, to vše je především nástrojem utvořeným obchodníky pro výnosný obchod. Zpracovávají naše podvědomí a zvyšující se atraktivita jednotlivých sociálních sítí, náplň a obsah doprovodných služeb, to vše nás kapku zdeformovalo. Dříve složité věci se řeší kliknutím, často dát si spolu kávu znamená sedět u dvou počítačů kilometry od sebe a při chatu popíjet každý ze svého šálku. Dostali jsme se do slepé uličky. A vůbec není jisté, je li z toho cesta ven. Bohužel…

J3.K