Soukromí…….které už není

28. 02 2014

  Nevím, kolik z vás tuší, jak mnoho o nás ví nejen naše okolí. Nejde jen o rodinu, přátele či známé. Jde o množství lidí, kteří sice existují, ale my si je většinou neuvědomujeme.  

  Kdysi si člověk mohl jít kamkoliv, aniž by jeho pohyb a konání bylo neustále monitorováno. Můžeme v klidu vynechat sociální sítě, o tom jsem už psal, ale k nim se přidává plno dalších zdrojů, které o nás prozradí více, než si přejeme. Povinnost uvádět všechny údaje o nás samotných všude možně tak, že za pár hodin vyplavou na internetu, to je ještě maličkost. Naše existence se postupně stává součástí databází, jejichž správci jej dávají k dispozici úmyslně, nebo snad i nechtěně dalším. A kolem nás se stahuje síť.

   Mobilní telefony o nás řeknou ještě více a přístup ke všemu, co řekneme, či písemně sdělíme přátelům, příbuzným či obchodním partnerům, je i přes všechna uklidňování tak snadný, že každý schopnější člověk se k žádaným informacím dostane. Někdy i bez povinného bakšiše. Technika odposlechů je tak dokonalá, že i Bártu na ministerstvo dopravy dostala a Ratha z trůnu shodila, nicméně je i volně přístupná a peníz za ni utracený je relativně malý.

   No…a k tomu se přidávají kamerové systémy všude možně, takže jsme pod dohledem v autech, na ulici, v obchodech, všude….Taková fotka pána se slečnou, který jel na padesátce šedesátdva a přitom stíhal tokat, přišla kdysi nečekaně domů mému známému a milá pošťačka ji dala manželce, hm…udělala svou práci kvalitně a ti dva už spolu nebydlí. Jiný můj kamarád měl za manželku policistku. A když byla v práci, procházel se na druhém konci Prahy před supermarketem. Telefonický dotaz ,,Kdo je ta blondýna s Tebou?“, tak ten ho tak dostal, že se rozhodl opustit manželku, blondýnu i Prahu. Dohled kamer je všudypřítomný.

   Každého z nás může potkat cokoliv. Ale pokud si chceme užít aspoň chvilku skutečné samoty bez dozoru, musíme odhodit elektroniku, zalézt pod zem a….. být zticha. Protože nikdo neví, kdo naslouchá. A upřímně, vám toto vyhovuje? Dá se s tím vědomím žít, ale je to dost nepříjemné. Tedy přinejmenším….Spíše alarmující.

J3.K