Právě se nacházíte:

Spolehlivost

2. 03 2014

  Je mnoho věcí, kterých si na lidech vážím, a jsou ty, které přímo nesnáším. Některé z těchto vlastností přímo utváří osobnost člověka, jiné jsou tím, co mění či naznačuje pohled ostatních na určitého jedince.  

  Tak, jako u výrobků, které si koupíme a používáme, i u lidí máme určité představy, které by měli naplňovat. Jistě si vzpomenete, do jaké situace vás dostalo nefungující auto, jaký vztek ve vás vyvolala televize, která se rozhodnula stávkovat těsně před vyvrcholením zajímavého děje, nebo snad při finále MS v hokeji, kdy jsme vedli 1:0 deset minut před koncem. Také kvalitní, nádherný přístroj, který běží 2 minuty a po bližším studiu si přečteme, že byl vyroben v Číně.

  Jenže….to jsou věci, které opravíme, koupíme nové, nebo se bez nich obejdeme. Ale co u lidí? Jsem člověk, který si rád skládá mozaiku vlastností i lidí, které má kolem sebe. Pečlivě rozlišuji, jsou li to lidé, kteří tam být musí, nebo jsou li to ti, které tam mám rád. Mezi nimi je několik rozdílů.

   První jsou spolupracovníci, spolusportovci, také ti, se kterými sdílím podobné zájmy. K té druhé patří přátelé, rodina, lidé, které mám skutečně rád. U prvních musím počítat s tím, že ne zdaleka ve všem si vyhovíme, jde o spojenectví praktické a pragmatické. Druzí mi jsou blízcí, dokážu jim mnohé odpustit, rád jim dělám radost. Snažím se jim být dobrým parťákem v legraci i boji o přežití. Co ale spojuje obě části mého okolí, je jedna věc. Snažím se být spolehlivým a to samé očekávám u ostatních. Pokud někdy něco slíbím, snažím se slib splnit.

   Samozřejmě, snahu může narušit nepředvídaný běh událostí, od toho je tady tolerance, ale i ta má své hranice a neměla by se zneužívat. A proto by každý z nás měl pečlivě zvážit, co slibuje a co může splnit, není moc tak nepříjemných věcí, jako když o vás někdo řekne, že jste nespolehlivými. Takové lidi nemám rád….A těch, o jejichž slovo se mohu opřít, si nesmírně vážím. Je jich totiž daleko méně, než by si člověk přál.

J3.K