Právě se nacházíte:

Správná místa

9. 04 2014

  Často jsem ve svém životě přemýšlel o tom, jak je možné, že ač v životě má každý možnost se postavit na startovní čáru, která by měla být pro všechny stejná, jsou jedni úspěšní, jiní průměrní a zbytek zapadne do prostého boje o přežití.

  Samozřejmě si uvědomuji rozdíl v přídělu talentu, schopností a vlivu okolí, nicméně mi také připadá, že ta startovní čára rozhodně není rovná a někteří jedinci už při postavení na ni dostávají mnoho imaginárních metrů náskok. Což ještě nemusí být až taková výhoda, jakou by každý dokázal přetavit v úspěch a výhru, nicméně to je výrazné popostrčení, kterým se může i méně schopný jedinec dostat blíže k vytoužené metě.

  Je zde však ještě jeden aspekt napomáhající k našemu úspěchu. Jistě i vy si uvědomujete, jak je někdy výhodné být ve správnou chvíli na neméně správném místě. Opět je otázkou, je li to místo vybíráno cíleně, či je spíše štěstím, pokud jste se vyskytli právě tam, kde bylo třeba a dokázali li jste ten okamžik využít ve svůj prospěch.

   Jistě tušíte, že stejně, jako lze zakřivit startovní čáru, lze i s výběrem a vytvářením správných míst velmi dobře pracovat. Pokud se podíváme na porevoluční rozmach některých podnikatelů a nemáme li přitom možnost příliš pátrat, co vše vedlo k jejich nynějšímu postavení, tleskáme jim a myslíme si, jak moc prozíravými museli být a oceňujeme jejich šikovnost. Pokud ale máme příležitost nahlédnout pod pokličku, pod níž se připravovali první transakce vedoucí k pozdějšímu zbohatnutí, teprve tehdy nám je umožněno pochopit souvislosti mezi nerovnou startovní čárou a správně umístěnými výskyty jednotlivých hráčů na šachovnici moci a byznysu.

   Ne vždy tedy stojí za úspěchem dobrý start, či správná pozice po něm, často to je nejen díl štěstí, ale i schopnosti být bezohledný, nemorální a ohybatelný ve správném směru. Možná by někdy stálo za to se pořádně podívat úspěchu blíže na zoubek a teprve až potom poplácávat někoho po zádech a obdivovat jej za to, kam až došel.

   Říká se, že peníze dělají peníze, ale jsem si jistý, že by i ty první koruny měly mít původ takový, který se nebude jednou zatajovat. Až takového člověka potkám, velmi rád mu projevím svou úctu. A bude mi jedno, na jakém místě jsem ho potkal.

J3.K