Svobodný život je minulostí?

1. 01 2019

www.inadhled.cz   Vánoční svátky a dny volna většinou poskytují více času na návštěvy kina či posezení u televize. Vzhledem k tomu, že existuje skutečně dostatečný počet stanic, které nabízí momentálně různí poskytovatelé, by člověk řekl, že si v pohodě vybere ten svůj program. Jenže obrovské množství reprízovaných filmů a pohádek, které jsme viděli už vícekrát, za chvilku začne nudit a najít něco zajímavého je nad lidské síly. V podstatě nejzajímavějším pořadem svátků se nakonec stala dokument o bláznech jezdících ve formuli 1 v době, kdy pásy byl nesmysl a bezpečnost luxusem. Prima Zoom tak udělala radost nejednomu fajnšmekrovi až 1. ledna po poledni a šlo skutečně o první pořad, který někoho zaujmul. Dokument zaznamenal postupný vývoj techniky a zvyšující se snahu ochránit životy pilotů F1. Připomněl, kolik jich zahynulo a přinesl i záběry tragických okamžiků, při kterých opustili závodní pole i ti nejlepší.

  Multikina zvýšila přes Vánoce tržby a i ona nabídla pestrou nabídku různých žánrů. I ti nejpracovitější měli čas vypadnout z vysokého tempa spojeného s pracovním procesem.  Takže přestože film o hudební skupině Queen nazvaný dle známé skladby Bohemian Rhapsody již nějaký týden plnil sály, i přes svátky si na něj našlo cestu tolik lidí, že byla obsazena všechna křesla. Doba rockových hvězd, nesvázané kreativity, hudební geniálnost členů kapely a touha dělat něco jinak byla ideální ke katapultování neznámé čtveřice k nebeským výšinám. Fredie Mercury byl natolik odlišným, že se stal symbolem jisté epochy lidstva. Té, při které se z AIDS stal smutný fenomén doby. Drogová závislost a homosexualita jej zavedla až na pokraj života, stal se z něj stejný hazardér, jakými byli všichni ti, kteří kdy zasedli do nebezpečím vonícího koptitu závodního vozu nejrychlejší kategorie. Rockové ikony připomínaly špičkové jezdce a naopak. Všichni bavili své fanoušky, pro které byli modlami. Žili na hranici mezi životem a smrtí, jejich popularita z nich dělala celebrity srovnatelné s prezidenty.

  Doba, ve které se děje obou těchto jinak naprosto rozdílných filmů udály, tedy období od roku 1965 do konce století, byla u nás spojena se socialismem a jeho koncem, ve světě však byl Západ ještě daleko od své nynější degenerace a Východ naopak v situaci, kdy pohled za západní hranici v sobě nesl určitý pocit závisti a nedostižitelnosti.  I přesto fotky ze seriálu závodů F1 byly ozdobou každého klukovského pokoje a skladby skupiny Queen patřily k tomu, co drásalo uši rodičů tzv. Husákovo dětí. Nicméně se ,,Queeni´´  svým uměním ´, originalitou a způsobem, kterým přitáhli zájem fanoušků, stali stálicemi, jejichž hudba oslovuje i nynější mladou generaci. Bohemian Rhapsody patří dosud mezi nejhranější písničky, přestože od její premiéry uplynulo dlouhých 44 let. Daleko podstatnější však byla ta krásná svoboda, kterou lidé v té době prožívali. Plné stadiony při koncertech muzikantů i při utkáních a závodech sportovců můžeme vnímat i nyní, ovšem jejich pořadatelé jsou nyní nuceni investovat nemalé prostředky do bezpečnostních opatření, a přesto si nemůžete být jistí, že se večer vrátíte domů ve zdraví a plni pozitivních zážitků.

  Obrovské množství nařízení, omezení, kontrolních opatření, daní a povinností spojených s životem každého z nás dělá z nynější doby něco, o čem jsme nikdy nesnili. Oba filmy, které byly zároveň dokumenty z doby, kdy byl život free, nesvázán stovky předpisů, ukázaly mnoho odlišností. Jistě, existovalo plno rizik. Neomezená rychlost na silnicích, absence bezpečnostních prvků, alkohol a benzín tekly proudem, drogy patřily k lepší společnosti, cigarety téměř ke všem. Z pohledu dnešních ekologů, sociologů, pedagogů šlo o přímo odstrašující časy. Jenže lidem se tenkrát žilo daleko lépe. Dnešní šedesátníci a padesátníci jsou většinou pyšní na to, že byli u toho všeho. Beatles, ABBA, Queen, Rolling Stones, ale i Jim Clark, Jack Brabham, Niki Lauda, James Hunt, Ayrton Senna, to jsou jména a názvy, které zůstaly navždy součástí jejich mládí. Lidé si sami vybírali to, co se jim líbilo, co považovali za správné. Nynější doba je z jejich pohledu šílená. Technický pokrok sice poskytuje mnoho nových možností, ale to vše je vykoupeno naprostou ztrátou většiny svobod. Všudypřítomné kontroly, omezení, nařízení a buzerace udělaly z posledních desetiletí prostředí, ve kterém žít už není taková legrace. Vratily se udavačství, cenzura, hlídá nás policie, úředníci, politici nařizují. Platíme příliš vysokou cenu za pohodlí a bezpečí, svoboda je pouze iluzí. Nynější mládež ovšem vůbec netuší, o čem je řeč. A nikdy už to nezjistí. Vůbec netuší, o co přišla.

J3.K