Právě se nacházíte:

Tak co na to voliči?

22. 02 2018

  www.inadhled.cz   Na podzim voliči rozhodli o vítězství ANO Andreje Babiše v parlamentních volbách a s přibližně stejnými výsledky a solidním odstupem za ním skončily ODS, Piráti, SPD. ČSSD bylo odsunuto kamsi do pozadí, STAN a TOP 09 se měly stát téměř bezvýznamnými stranami v barevném Parlamentu ČR. Volba prezidenta posadila na Hrad opět Miloše Zemana a všichni byli zvědaví, co bude dál. Lze se obávat toho, že rozčarováním trpí momentálně většina voličů.

   Vítězství Babiše bylo i přes dlouhý seznam jeho prohřešků výrazné a vcelku logicky, byť pro mnohé zcela proto srsti, byl jmenován premiérem. Po předvolební hysterii většiny ostatních a kampani postavené na filosofii ,,hlavně ne Babiš´´ se pár měsíců po úspěchu ANO jeho odpůrci chtějí vracet ke korytu a div se nedohadují, kdo u něj bude první. Nic na tom nemění jeho stále více se prokazující  aktivní spolupráce s STB, a ani policejní vyšetřování dotačního podvodu, spojování s pirátským přebíráním konkurenčních firem, prokazatelné daňové úniky, změny názorů a zneužívání moci. Nikoho náhle nezajímá hospodaření Agrofertu na cizích pozemcích. Účel světí prostředky, takže zapomnění je momentálně hodícím se atributem nového přístupu. A Policie ČR? Nějaká reorganizace to spraví a vyšetřující ,,neobjektivní´´ policisté budo odesláni do důchodu.

  Volba prezidenta se odehrávala úplně stejně. Všichni proti Zemanovi. Jako by se naši politici nedokázali poučit z podzimních voleb. Proti Zemanovi se postavili většinou zajímavé figurky. A ta finální, tedy Jiří Drahoš, byla v podstatě nejhorší volbou, protože jeho průhlednost byla až zarážející. I přes obrovský tlak médií, velké části umělců, neziskového sektoru a některých významných podnikatelů se Drahoš musel smířit s porážkou. Jeho příliš proevropská a proimigrantská rétorika nemohla mít velký úspěch, Češi se zatím odmítají stát německou kolonií, přestože v ekonomické sféře už tomu tak je. Především méně indoktrinovaný a multikulturní výchovou a genderovým aktivismem nenakažený venkov řekl Drahošovi NE!. Miloš Zeman musel vnímat podobné zadostiučinění, jako Babiš o pár týdnů dříve. Neměl v podstatě důstojného soupeře, i v tom se oboje volby navzájem podobaly. Chybějící skutečné osobnosti způsobily absolutní krach pravice.

  Kdo čekal, že by mohlo dojít k situaci, kdy je sice Zeman prezidentem, ale Babiš bude muset kapituloval díky spojení se ostatních politických subjektů, se mýlil. K neochotě sloužit zájmům slovenského podnikatele se zásadně nadále hlásí Piráti, TOP 09, tam se to dalo čekat. Tlaku prezidenta odolala jinak nevýrazná ODS, nicméně se dá očekávat, že v některých bodech najde s ANO stejnou řeč. SPD a Tomio Okamura by moc rádi do vlády šli, o tom se vědělo od začátku. Okamura prostě touží po místu ministra, dá se věřit tomu, že by vzal jakékoliv, i kdyby to bylo školství. STAN jsou svým zastoupením v Parlamentu minoritní stranou, do Strakovky neproniknou, ale svou podporou Babiše by Starostové mohli získat pár ,,fleků´´ u menších korýtek.

  Revoluce u ČSSD poslala do propadliště dějin nejen Sobotku a Chovance, ale také všechna předsevzetí. Fanoušek islámu a EU Hamáček zvítězil v boji o post předsedy extrémně zadlužené strany, která není i přes dlouhou dobu vládnutí a obrovský přísun financí za posledních 20 let schopná hradit své závazky. Otázkou je, kam všechny ty peníze mizely, ale podíváme li se na životní úroveň bývalých předsedů a dalších pohlavárů strany a jejich rodin, odpověď by se možná našla. Jisté je, že se korunky rozkutálely a pokladnu je třeba nějak začít plnit. Bude to těžké, když na prameni sedí Andrej Babiš, ale pokusit se aspoň o částečné příjmy si Hamáček se Zimolou vzali za své. Dostat se do vlády je asi jedinou možností, jak to dokázat. Takže veškeré morální zábrany a sliby veřejnosti jdou stranou, a i přes počáteční hraný odpor k majiteli ANO dojde brzy k dohodě. Babiš přepustí cca 2-3 ministerstva, pár míst náměstků a bude za to požadovat absolutní moc. Podobně uplatí i komunisty, ovšem bez podílu na vládě. ČSSD tak udělala vše proto, aby si se svými voliči vytřela…vždyť víte co. Komunisté se konečně dostávají do hry. No a zbytek země na to doplatí.

  Na celé čáře vyhrál jeden jediný muž, tedy Miloš Zeman. Nikdo dostatečně schopný a inteligentní se mu nepostavil, přestože k tomu možnost byla. Částečně protiunijní rétorika spojená s obranou demokracie, vlastenectvím a namířená proti migraci, neziskovkám a k podpoře státnosti by měla u poloviny národa jistě šanci. Takže takto zůstává otázkou jen jedna věc. Opravdu Andrej Babiš naplní představy Zemana o přístupu k EU a ke zvýšení daní dle severského modelu? Asi jen zčásti. Babiš bude EU podlézat časem ve všech směrech, viz návrh změn týkajících se směrnice o zbraních a prohlášení ministra vnitra o přijetí kvót na přísun migrantů – to se Zemanovi líbit nemusí, ovšem daně  zvýší rád, nikoliv však ze sociálních důvodů. Potřebuje totiž dostatečné státní příjmy, protože z nich čerpá ty své soukromé a potřebuje uplácet voliče, blíží se komunální volby.  Co na to voliči? Opravdu pořád mají klapky na očích? A probudí už se pravice? Ta skutečná?

J3.K