Právě se nacházíte:

Tak se to EET povedlo

31. 05 2017

    www.inadhled.cz Elektronická evidence tržeb dokázala to, co se nepovedlo komunistům, porevolučním kapitalistům a vlastně od dob středověku nikomu s jistou výjimkou fašistů. Likvidace obchodů na venkově, stánků na odpočívadlech, v malých provozovnách a v ekonomicky slabších oblastech pokračuje a postupně zasahuje každého z nás. Koho by ae prostý člověk zajímal? I on je zdrojem státních příjmů, byť nepatrným. Ovšem v množství, ve kterém se vyskytovali malí prodejci, byli otravným konkurentem těch velkých.

  Nemusíte jezdit mimo své bydliště a jistě jste už zjistili, že oběd ve vaší oblíbené restauraci stojí o něco více. Zdražili téměř všichni, někde šla cena citelně nahoru, jinde relativně únosně, nicméně režie EET systémů se do cen promítnout musí. Jistě, mnozí majitelé restaurací daně nějak šidili, nicméně  za to, že si ministerstvo financí myslí, jak na ně vyzrálo, musíme do peněženky sáhnout my všichni ostatní. Když se to vezme do důsledku, obratem velcí hospodští zůstanou na svém, finanční úřady vyberou vyšší daně, ale my občané zaplatíme mnohem více, než dříve. Musíme totiž doplatit nejen za to zdanění, ale i za provoz a pořízení EET, přičemž z těchto peněz za oběd musí zůstat ještě na výplaty státních úředníků patřících pod ministra financí, jejichž počet z důvodu správy EET narostl. Takže stát nijak moc nevydělá, občan strádá a restauratéři, kteří dosahují slušného obratu, nezchudnou.

  Zakopaný pes je v tom obratu. Výše uvedené totiž platí tam, kde je dostatečný počet zákazníků. Na vesnici s malým počtem štamgastů, špatným signálem potřebným pro datové služby a omezenou možností zásobování,  se prostě technologie a provoz EET nad rámec bývalých činností nevyplatí.. Hospodští často provozovali svou živnost na hranici charity a místní hospody plnily většinou funkci jistého kulturního centra. Velké množství malých podniků tak zavřelo, lidé se stáhnuli do svých obydlí. Možná právě o to politikům šlo, nesrocující se lidé se jen těžko domluví a televizní vysílání ČT jim poté jasně vysvětlí, jak mají uvažovat.

  Podobná situace nastala i u malých prodejen. Tam, kde kdysi na návsi stará paní prodávala mléko a housky k svačině, nekoupíte nyní už nic. Zmizely i stánky trhovců podél cest i na náměstích, takže se k lidem nedostane nic ze soukromých zahrádek, farmiček, dílniček a úlů. Lidé jsou odkázáni na výpravy do supermarketů, kde nakoupí sice pod jednou střechou, ale často ani netuší, co kupují. To se týká především chuti a kvality potravin. Přitom je třeba si uvědomit, že drobní trhovci stát na nohy nepostaví, ale až dosud dokázali potěšit své zákazníky. Nyní musí buď ukončit své minipodnikání, nebo nabídnout svou nevelkou produkci větším prodejcům. Kolik stojí získat místo například v Tescu (to platí pro všechny provozovatele supermarketů), či jak moc je to výhodné, o tom není snad ani třeba mluvit. Řádově jde i o stotisíce měsíčně. Navíc legislativu ohledně certifikátů a dalších povinností obejít nelze. Takže tudy cesta nevede.

  Z toho vyplývá, že dochází k dalšímu posunu obchodu a podnikání směrem k velkým společnostem typu Agrofert. Produkty například Kosteleckých uzenin seženeme téměř všude, tedy pokud se najde někdo, kdo je shání, ovšem nejsou levné a zdaleka ne tak kvalitní, jak bychom si představovali. Což platí i pro mnoho dalších produktů. Bohužel už si tedy za chvíli nekoupíme meloun u cesty, meruňky, třešně, zeleninu, hrníček, medík a klobásky, budeme stále více odkázáni na to, co pro nás připraví nadnárodní koncerny. A že se v případu Čech činí. Namočená šunka bez masa, mleté ze všeho, o čem nechceme ani slyšet, rybí prsty, které se ryby nedotknuly, a mnoho dalších dobrůtek. EET svůj úkol splnilo.

  Jistě si dokážete představit, co přijde, až se tento systém spustí v oblasti řemeslníků. Strach z možného bonzování přinutí většinu všeumělů skončit, nebo pracovat v hlubokém utajení, tedy na černo a jen pro blízké. V případě drobné havárie budeme tedy volat na velké dispečinky, přijede luxusní instalatér a za výměnu těsnění zaplatíme 10x tolik. To opět proto, že to těsněníčko bude třeba nakrmit dalších x lidiček. Otázkou je, zda li si to všichni tleskači systému EET uvědomují? Stát prošustruje většinu takto vybraných peněz na režii samotné EET, nic nového za ně nepostaví. Státní úředníci živí z peněz, které musí vydělat a odevzdat drobní podnikatelé, chybí v jiných sektorech na pracovním trhu. Velké společnosti tleskají, zbavily se konkurence a vydělaly na tom, navíc u nich se ve velkém obratu vždy dá ušetřit a optimalizovat snadněji. Tržby stoupnou i smluvním dodavatelům supermarketů. Ostrouhá tedy především ten nejmenší podnikatel a poté i ostatní občané, tedy právě vy. Už jste pochopili smysl EET? Buďte ale v klidu, plno lidí si myslí cosi o tom, jak stát doběhnul zlodějské podnikatele. Omyl, stát i ministr financí vyzráli na peněženky obyvatelstva. Jen jim to přes svá média podali tak, aby se navíc zatleskalo a příště strůjci tohoto ,,úspěchu'' přistály další volební hlasy. A doufá se se, že ne každému to dojde. Ono to narovnání podmínek trhu by muselo vypadat úplně jinak.

J3.K