Trest, který nás pravidelně čeká…

9. 03 2015

www.inadhled.cz  Moderní doba sebou již několik desítek let přináší díky svému rozvoji poměrně velkou zátěž na naše mozky při vstřebávání novinek a jejich uvedení do provozu. Samozřejmě se liší čas potřebný k pochopení nových systémů, záleží na talentu, zaměření, věku a ochotě se učit.

  I proto potkáváme různě šikovné řidiče vozidel, piloty letadel, uživatele počítačů, prostě je jedno, o jakou jde profesi, vždy jsou jedni talentovaní, druzí méně a třetí naprosto mimo. Upgrade technologií vždy přináší poměrně složité situace, které již samotnou svou existencí často nutí ty konzervativní z nás vydržet co nejdéle u toho, co dobře známe. Důkazem o příslušnosti k této skupině jsou Windows XP, tlačítková Nokia, v ruce místo GPS navigace mapa. Opakem jsou fanatici do novinek. Doma musí mít nejnovější generaci XD televize s nejvyšším počtem bodů, v autě několik desítek tlačítek, u ucha mobil s displejem na všech stranách a v kanceláři buší do ultratenkého počítače nabitého xjádrovým procesorem pracujícím rychlostí, kterou bychom ke Slunci dorazili asi za deset minut.

  Pro tu druhou skupinu je technika radostí, která přebije vše ostatní včetně sexu. Těší se na každou novinku a stojí v dlouhé frontě při jejím uvedení na trh. To už dávno ví, že přístroj bude mít přesně ty funkce, které nezbytně potřebuje, přestože pro většinu ostatních jde většinou o naprosto nepotřebné ptákoviny. Ti první neuvěřitelně trpí ve chvíli, kdy stará vyzkoušená věc doslouží a musí přejít na něco, co sice vypadá ultramoderně, tence, nic to neváží, má to krásné barvy, ale v podstatě je to tak složité, že by z toho jeden umřel. Takové Windows 8.1 jsou fakt nářez, nastavit nový počítač a zvyknout si na něj je otázka několika měsíců. Podobné je to s novým mobilem. Pro některé obrovská radost, pro jiné utrpení při přehazování kontaktů, fotek, hesel a dalších náležitostí.

  Patřím někam doprostřed. Novinky mi nevadí, pokud jde o techniku, uráží mne tam, kde jde o elektroniku a její schopnost ze mne udělat blbce. Přímo nesnáším nutnost jednou za dva až tři roky vyměnit mobilní telefon. Mrzí mne rychlost pokroku a ničí mne ztráta důležitých dat. Možná by stál za to návrat k jednoduchosti. Jenže co by poté dělali nadšenci pro vše nové, čekatele na nové samsungy a iphony, LED technologie v televizích a další přetechnizované kousky? Bohužel se my konzervativní klasici musíme chtě nechtě přizpůsobit těm mladým šíbrům. No přiznávám…někdy je to dřina.

J3.K