Trochu špinavé práce za odměnu

23. 10 2020

www.inadhled.cz  Svět se ponořil do covidového stavu a opatření proti šíření viru se celosvětově podobají. U nás od nástupu plukovníka Prymuly na post ministra zdravotnictví každý den výrazně stoupají všechna dostupná čísla a zdá se, že dotyčná osoba dělá vše proto, aby se naše republika stala ve světě velmi známou. Přitom šíření viru dle získaných čísel dělající z nás nejhorší zemi na světě neodpovídá realitě. Po týdnu stráveném ve Francii, cestě Itálií, Rakouskem a Německem lze konstatovat, že se Češi nechovají nijak nezodpovědně v porovnání s občany dalších evropských zemí. Oblíbené francouzské přivítání se spojené s doteky tváří či přímo polibky rozhodně nezmizelo, roušky na ulici nošené jsou vidět tak z 50ti%, i v obchodních střediscích je běžné, že ji lidé nosí na půl žerdi. Restaurace jsou běžně obsazené, jen večerní zábava absentuje. Nadále se sportuje, vyučuje, vychází ven. To se týká Francie.

  Rakousko je na tom podobně, a i v Německu a Itálii roušky po opuštění uzavřené místnosti většina lidí hned sundá. Samozřejmě všude existují exoti, kteří si ji nechají i v autě, když tam sedí samotní. Tolik k rouškám. Evropanům samozřejmě opatření znepříjemňují život a přístup k nim je stejně jako u nás u lidí rozdílný. Ani v tom se nelišíme. Takže čím to je, že u nás jsme dle Prymuly &spol. na hranici katastrofy? Na inadhledu jsme již zmínili falšování výsledků testů, vytváření statistik způsobem hraničícím s kriminalitou. Jak může být za pozitivního označen někdo, kdo nebyl testován? Navíc nejde o omyly a nepořádek, stal se z toho systém. Jak je možné, že se někdo nechá během 24 hodin testovat dvakrát, přičemž první test je údajně pozitivní a druhý vzápětí negativní? A jsou lidé označováni za pozitivní skutečně virem napadení, když nemají naprosto žádné příznaky? Každá skutečná nemoc se nějak projevuje, pokud ne, je skutečně přítomná, nebo jde jen o přítomnost virů v těle podobnou té, jakou jsou bílé a červené krvinky v krvi?

  Naše nemocnice se plní bezpříznakovými jedinci, případně těmi, kterým téměř nic není. Jestliže je zdravotnický personál odměňován za každého pozitivního jedince, je vcelku logické, že bezpříznakoví pozitivně,,testovaní“ jsou docela dobrý byznys. V sousedním Slovensku je cena za jednoho takového vyčíslena na 20 euro. A to se už vyplatí. Takže na lůžkách se povaluje řada spoluobčanů, kteří mohli zůstat doma, ať už jsou nemocní či nikoliv. Mohlo se nadále léčit a operovat ty, kteří to skutečně potřebují. Pozastavení ostatních lékařských výkonů tak ohrožuje na životu mnoho pacientů čekajících dlouhou dobu na vlastní operační zákrok, který může být i relativně akutní. Nejde tedy pouze o ,,kolenáře“, čekatele na endoprotézu či podobné zákroky, týká se to i kardiaků a v některých případech rakoviny. Naštěstí aspoň porodnice dále fungují, i když by nás už ani nepřekvapilo, kdyby byly ženy přesvědčované k domácím porodům. Prymula je totiž ochoten pro svou slávu a byznys udělat cokoliv.

  Novým počinem je stavba polní nemocnice v Letňanech v areálu Výstaviště, která naše poplatníky přijde na desítky milionů, přitom je vhodná pouze pro bezpříznakové či ty s lehkými projevy nákazy. Do takového místa si může lehnout jen šílenec, otázkou zůstává, zda li to nebude chtít plukovník udělat povinné pro každého pozitivně ,,testovaného“. Možná ho tento nápad dostihne. Navíc se snaží prosadit další nákupy plicních ventilátorů. I tady jde o solidní obchod, protože polovina z ceny takového přístroje jdoucí do kapes předsedy vlády a ministra zdravotnictví (jako u testů) je už slušný výdělek. Navíc použitelnost těchto přístrojů je dle lékařů značně diskutabilní. Nejsme odborníci, ale to nevadí, protože tady se stejně dopřává pozornosti jen těm, kteří souhlasně kývají a hýkají.

  Znova je třeba opakovat, že pravděpodobnost jiného šíření viru u nás a v jiných evropských zemích je minimální, ovšem drastická a chaotická opatření se týkají především naší republiky a Slovenska. Přesto Prymula tvrdí, že brzy nebudeme soběstační v péči o vlastní občany a budeme nuceni přijmout pomoc například z Německa. Znamená to snad, že je naše zdravotnictví v takovém stavu, že ho tzv. pandemie úplně rozloží, přestože to dosud běžná chřipková období s většími čísly skutečně nemocných neudělala? A kam vlastně zmizely chřipka, rakovina a infarkty, když počet zemřelých je celkově stejný a velká část z nich má v kolonce důvod smrti covid-19? 

 Plukovník Prymula buď lže, podněcuje nás k vzájemné nenávisti, nebo pouze kšeftuje se strachem. Babiš v pozadí přizvukuje a bohatne. Přestaly se řešit budovaná centra pro migranty, byla odkloněna kauza Dezy a kyanidů v řece Bečvě, nikoho neudivuje katastrofální schodek rozpočtu a kam zmizí 750mld povinně si půjčených přes EU. Neřeší se neskutečně zdevastované silnice všech tříd, jejichž stav před zimou je alarmující. Babiš může Prymulovi za způsobený stav jen děkovat. A tento model se natolik osvědčil, že ho v různých variantách opakuje řada politiků ve světě. Za covid se schová většina lumpáren, to i včetně částečné likvidace střední třídy a konkurence pro velké nadnárodní společnosti. Prymula dělá u nás špinavou práci a je za to odměněn. Dokonce státním vyznamenáním. A půlka národa mu k němu zatleská.

Jindřich Kulhavý