Trója, Herkules a další..

5. 08 2014

www.inadhled.cz  Staré řecké báje jsou oblíbenou četbou mnoha generací a jejich znalost patří ke klasickému vzdělání. Jména hrdinů, bohů a mýtických bytostí nese nejeden moderní výrobek a produkt. Za mnohé lepidlo Herkules, čokoláda Diana, Sparta Praha. Také rčení o Achillově patě používá plno lidí a trojský kůň je zaparkován v kdejakém počítači.

   K jistým informacím se mládež dostává v dějepisu a při hodinách literatury. Dříve bylo poměrně běžné mít knihu obsahující nejznámější příběhy v každé knihovně a v určitém věku ji přečíst, aby se k ní později několikrát pubescent se zájmem vrátil. Doba se změnila. Literatura je pro většinu sportovně zaměřených dětí téměř tabu, o tom jsme už psali. Volný čas je vyplněn různými zájmy doplněnými elektronickými hračkami pro různé věkové skupiny. Kniha často neslouží už ani jako dekorace.

  Naštěstí filmoví producenti pochopili, že prostředí bohů, hrdinů a krásných princezen je tou pravou náplní pro jejich tvorbu. Moderní technika poskytuje netušené možnosti při výrobě filmů, jejich autentičnost pomocí počítačových efektů někdy dává pocit, že epizody byly natáčené v dobách pradávných, jindy je triků až moc, ale přesto je dobře, že i v této digitální době ožívají pradávné příběhy.

   Samozřejmě je třeba si uvědomit, že knihu film nenahradí, ale na druhou stranu by bylo škoda pohřbít navždy hrdé Sparťany, silného Herkula, téměř nezranitelného Achillea, hrdého Persea, moudrého Odyssea a celou plejádu starořeckých bohů s nimi spojených mýtických stvořeních. Nevím, vrátí li se někdy dobačtení krásných knih, snad jedině nedostatek elektřiny by je mohl vrátit na výsluní.. Ale starořecké báje a historičtí hrdinové zatím přežívají dále.

J3.K