Únava na konci roku a její příčiny….

9. 12 2016

  www.inadhled.cz    Předvánoční shon je dobou, kdy se rok řítí ke svému konci, lidé pomalu bilancují, co za minulý rok prožili, ale především se snaží dohnat to, co dosud nestihnuli. Jeho nedílnou součástí je shánění dárků a firemní večírky. Jednou z mála výhod se stává období volna u většiny sportovců, tedy především u těch školou povinných. Rodiče se tak na okamžik dostávají do relativního klidu. Výjimkou jsou snad jen aktivní provozovatelé vyloženě zimních a halových disciplín.

  Venkovní teploty často vybízí k lenošení. Pracovat na zahradách skoro nelze, grily a relaxační venkovní zařízení, tedy lehátka, bazény a posezení osiřela, nemá li někdo štěstí, že podobnou sestavu zastřešil a vytopil, musí si počkat do jara. V permanenci tak zůstávají krby, kamna a přístroje tvořící teplé nápoje. Bohužel ne každý má možnost po celém roce odpočívat. Podnikatelé mají často to správné období na to, aby konečně vydělali peníze na zaplacení daní, příští rok můžeme opět očekávat jejich zvýšení, nenasytný státní aparát pod vedením socialistů a extrémistů z ANO opět narostl, přesto neustále slyšíme, jak moc lidí v úřadech ještě chybí.

  To je až neuvěřitelné. Uvědomuje si někdo z těch nahoře, že nejdříve se musí něco vyprodukovat, poté to dostat do oběhu ke konzumentům a spotřebitelům, a teprve až poté lze cokoliv počítat a nakonec možná někoho postihovat. Kancelářské budovy přetékají metrosexuály, na staveništích a v továrnách se zaměstnavatelé perou o trošku šikovné jedince a odborníky ve svém oboru. Nejvíce přitom roste počet zaměstnanců spadajících pod Ministerstva vnitra a financí. I to o něčem svědčí. Narůstá také počet příživníků v neziskových organizacích, jejichž úkolem je odsát co nejvíce peněz ze státního rozpočtu pro svou existenci. Peníze jdoucí na platy zaměstnanců a vlastní činnost většinou mnohonásobně převyšují efektivně vynaložené prostředky například na charitu. Týká se to nejen dovozců migrantů, organizací podporujících homosexuály, ale i nadace nesoucí jméno Václava Havla.

  Kdysi se na poslední chvíli plnily plány pětiletky, když už nebyla šance splnit předem dané kvóty, většinou se to nějak vyretušovalo. To se může dít dosud ve státních podnicích, ty už ale téměř žádné nezbyly. Soukromníci rychle počítají zisky a ztráty, musí totiž myslet dopředu na úhradu daní. Někteří narychlo investují například do nových aut zařízení podniků a strojů, odvody státu stejně končí ve velké části v kanálu.  Je třeba si uvědomit, že i taková investice stát na jeho potřebách nekrátí, každá věc či výrobní prostředek, který se stane součástí majetku soukromého subjektu, je několikrát zdaněna, státní pokladna tak zůstane naplněna.

  Návrh státního rozpočtu na příští rok je předložen, schodek 60 mld. korun je šílený. Andrej Babiš sliboval desítky miliard navíc vybraných díky EET, zdá se však, že sám sobě moc nevěří, zůstal li schodek právě takový. Možná navíc počítá s nějakým dalším dotováním Agrofertu ze státních peněz, v úvahu také připadá další masivní odpouštění daní po tak hospodářsky úspěšném roku tohoto konglomerátu. Každopádně jeden z mnoha jeho slibů opět padnul, za období, na které byl jmenován ministrem financí, nepřinesl ani jeden vyrovnaný rozpočet. Přesto existuje mnoho spoluobčanů, kteří v něm vidí Mesiáše, který zatočí s podvodníky. Viníky nynější situace vidí v Klausovi, Zemanovi a Kalouskovi. Jistě nelze tvrdit, že by z historického hlediska bylo vše s ODS, ČSSD a ODA v pořádku, kýblů špíny bychom našli opravdu převelice, ovšem ještě nikdo nehromadil majetek s takovou drzostí, jako to umí Andrej Babiš.

  V platnost vstoupil zákon o prokazování majetku.  Jde o další bič na prosté lidi. Jeho zpětná účinnost až 20 let zpět je naprosto jasným příkladem státní arogance. Pokud dosud zákon stanovoval uchovávat nabývací doklady kratší dobu, není možné přijít nyní s podobným paskvilem. Přesto se stalo a obávat se musí každý majitel novějšího domu, velkého bytu nebo lepšího auta. Zdá se, že něco vlastnit se stalo činem, který je třeba prověřit a potrestat. Navíc důkazní břemeno přehodil stát na občany samotné. Ti nejmajetnější jsou zároveň schopni maximálně fabulovat, což dokázal právě Babiš se svým Čapím hnízdem nejlépe, takže na mušce zůstala opět střední třída, tedy podnikatelé.

  Nevím, jaké pocity máte Vy, ale jsem unaven. Pořád se za něčím honíme, snažíme se mít lépe, než se měli naši otcové. Dětem poskytujeme to nejlepší, jsme v neuvěřitelném tempu a každá maličkost nás potěší. Poté na udání přijde úředník a řekne Vám, abyste znova zaplatili to, co jste budovali 20 let. V novinách si přečtete pár lží o tom, jak všichni mimo vrchnosti kradou, také informace o tom, jak politici dělají vše pro naše blaho, tedy i proto importují do Evropy nové pracovní síly z Afriky a Asie. Váš selský rozum však napovídá, že takový nesmysl mohou tvrdit jen tací, kteří potřebují ke svým úvahám tuny marjánky a kokainu, ten nejkvalitnější materiál.  Ano, jsem unaven životem, který trávím uprostřed přetvářky, pobízení k udavačství a nenávisti ke každému, kdo se má možná trochu lépe, než já. Lze to vůbec vydržet?

J3.K