Úniky informací a potravní řetězec

14. 03 2019 |    www.inadhled.cz    Vyšetřování kauz spojených s politiky mají trochu jiný režim. Pokud se při podezření z páchání trestných činů obecně neznámých potencionálních pachatelů na veřejnost nic nedostane, v případu mediálně známých osobností hned všichni vědí, kdo, co a jak provedl a spáchal. Někteří novináři pak mají k určitým informacím jednodušší přístup a jejich informování veřejnosti jakoby náhodou předbíhá samotné vyšetřovatele. Občané se tak najednou mohou dozvědět, jakým způsobem a jak dlouho byli podezřelí odposloucháváni, kdo se trestné činnosti účastnil a vzápětí víme, kolik let mohou obvinění zůstat za mřížemi. Soudce už poté nemá de facto žádnou práci, protože novináři svými představami o průběhu vyšetřování a závěry o trestu předstihnou všechny ostatní.

  0 tom, že většina politiků je v této branži kvůli penězům a kontaktům, není pochyb. Těch pár idealistů doplněných pro změnu ideology je startovní paket, který se postupně změní na homogenní hmotu počítající peníze. Proto si nikdy v Parlamentu neodhlasují snížení výplat. Vyšší level je politik s kontakty, ten už sčítá větší hromádky. Nad nimi jsou organizátoři nepravostí spojení s manipulacemi, odkláněním peněz, zadáváním zakázek. Všimněte si, jak se rychle po volbách dle jejich výsledků mění na důležitých a vedoucích postech chráněnci jednotlivých stran. Každé čtyři roky dochází k přesunům, to platí pro celostátní i komunální volby. Zatím se nikdo nezachoval tak, že by ocenil skutečné odborníky. A ani Piráti nejsou jiní. S politickou mocí jde ruku v ruce ta ekonomická. Státní miliardy se poté různě škatulkují a odpadávající drobky dokážou zajistit luxusní život mnoha z těch, kteří se politikaření účastní. Lze tedy konstatovat, že nemůžeme očekávat, že by lidé spojení s politikou byli čestní, poctiví a veřejně prospěšní více, než jsou užiteční pro sebe a své nějak blízké a známé.

  V období uplynulé od tzv. Sametové revoluce nám ukázalo, jak to s charakterem elit vypadá. Připomeňme si prolomené Benešovy dekrety a restituce, které udělaly z Havla a Schwarzenberga opět boháče, pokusy dalších přátel prvního českého prezidenta o podvodné navrácení majetku. Nezapomeňme na privatizace, které přinesly majetek Bakalovi, Babišovi a mnoha dalším nynějším miliardářům, na nichž zbohatla i celá generace politiků napříč celým spektrem stran. Když už v zemi téměř nic nezbylo, začalo se kšeftovat se státními zakázkami a vymysleli se dotace. Peníze se perou tolika způsoby včetně využití neziskového sektoru, že se o tom běžnému voliči ani nesní. Přitom většinou nejde o daňové úniky, ale především o shromažďování hotovosti potřebné ke korupci politiků a jejich ,, obchodních´´ partnerů. V této sféře se nejedná o desetitisíce. O velikosti chobotnice se nikdy nedozvíme, nicméně její chapadla jsou dlouhá, silná a prorůstají přes několik vrstev od shora dolů. A při tocích peněz ukapává na všechny strany. Spokojenost musí být, každý náznak svárů je okamžitě kritickým nebezpečím pro zúčastněné. Policie to má samozřejmě těžké. Někdy pracuje na udání, jindy na zadání, občas na něco narazí náhodou. Největší ryby v pozadí nikdo nikdy nechytí, jsou mimo dosah kohokoliv. Na ráně bývají viditelní politici, jejich pomocníci, zástupci firem. O tom, že si ti nejvýznamnější a zároveň dobře ukrytí organizátoři přesunů peněz žijí klidným životem, nepochybujte. Je nikdo téměř nezná, ale oni znají každého, koho potřebují. Z pohledu běžného občana je řada významných osobností pouze jejich loutkami, což platí i pro soudce a státní zástupce, média i policisty. To nejsou kmotři, ale daleko výše v hierarchii národa postavení jedinci, ke kterým se ani investigativní novináři neodváží přiblížit.

  Vraťme se o stupínek níže. Politici nejsou vždy a za všech okolností chráněni. Buď učinili přešlap, nebo projevili jistý stupeň nenažranosti. Klepnutí přes prsty může dost bolet a někdy končí vyloženě špatně. Spolupráce médií, státních zástupců a policie může ze života dotyčných udělat peklo, o které si však často svou arogancí a ignorací zavedených postupů řekli. Mocenský boj je velmi třaskavá oblast, a pokud někdo příliš vyroste, jeho cesta do propasti může být dost příkrá. David Rath je toho svědkem, podobně Vít Bárta byl umravněn a jmenovat by se dalo déle. Ještě delší seznam by však byl ten, kdy životnost jednotlivců odpovídala jejich užitečnosti a tito poté v klidu dožijí v luxusu a blahobytu, někdy v dokonalé trafice. Vzpomeňte si na Špidlu, pravděpodobně z mnoha pohledů nejméně výrazného předsedu vlády a zároveň v pohodě odešlého bez dalších excesů. Politiku opustilo mnoho jemu podobných a stejně potichu. Navracející se dinosaurové jsou pouze ti, kterým buď dochází peníze, nebo má problém jejich ego.

  Krize kolem Faltýnka a brněnské radnice je jistým pokračováním tažení proti Babišovi. Nemysleme si, že by šlo o beránky, naopak, jejich agresivní chování v českém rybníku někomu už hodně vadí. Nicméně myslet si, že jde o politické problémy, by byla naivní představa., Způsob, jakým jsou zveřejňované informace k případu, svědčí o tom, že bylo zajito už příliš daleko a je třeba ukázat sílu. Druhý nejmocnější muž ANO má důvod se třást a asi i strach má. Dobře ví, že Babiš hraje už dlouho o mnohé, a podobné problémy mu nepomohu, je tedy na odstřel. V politice končí přátelství ve chvíli, kdy se přestane dařit. Ne každá cesta na vrchol končí jeho zdoláním. Faltýnek stojí před ním a chybí mu kyslík potřebný k závěrečnému výstupu. Možná ho čeká pád do propasti, ale možné je i to, že mu jakýsi šerpa ještě jednou pomůže. Většinou jde o určitý proces, který může mít různou délku trvání. Kdysi arogantní  Rath by o tom všem mohl povídat. Každý je tak trochu strůjcem štěstí svého. Jste li v hejnu sardinek tou největší, je pravděpodobné, že si Vás skutečný predátor vyhlídne a pochutná si na Vás. Příliš vynikat se prostě většinou nevyplácí. V potravním řetězci to platí dvojnásob.

J3.K

Autor: Administrator

Diskuse

Speciály

Tipy