Právě se nacházíte:

Uteklo to jako vždy…

31. 08 2018

  www.inadhled.cz     Dnešním dnem končí další prázdniny. Čím je člověk starší, má větší právo a možnost srovnávat, jeho zkušenosti jsou podstatně větší a zážitků více. Dva měsíce volna našich potomků jsou jistě pro zúčastněné příjemnější, než přibližně měsíc, který je dopřán dospělým a zaměstnaným, ten se zdá prostě tak nějak nedostačující. Zvláště, když je navíc rozložen do více etap, kdo by chtěl Vánoce trávit nonstop v práci? Nicméně letos to máme většinou za sebou, v pondělí začíná škola a s ní opět další utrácení, nervy a povinnosti. Což je někdy lepší. Mít děti pod dohledem pedagogů je pro ně jistě stresující, zavařené playstationy jsou pro ně sice méně nebezpečné, než pády ze stromů hrozící starší generaci trávící dny volna v divoké přírodě či městské džungli kdysi, ale při těch přístrojích dokážou úplně zblbnout.

 Uplynulé léto, tedy aspoň to astronomické, přineslo snad nejkrásnější počasí za posledních mnoho let. Vodohospodáři a zemědělci budou jistě protestovat. Teplé dny jim přinesly trápení, nižší zisky (to platí především pro ty, co válčí na polích), také zvěř řešila problém s vodou, nebylo kde a co pít, takže množství spadlých ptáků za letu bylo opravdu extrémní. Kardiaci a astmatici zvažovali, zda li vycházet, přesto řada teplomilů chrochtala blahem a dokonce neopouštěla naší zemičku s tím, že musí za teplem k moři. Ono se také to množství vhodných destinací tak trochu zužuje. Zatímco ve Španělsku běhají Afričané po vylodění přes pláže, v Itálii si občas vyhlídnou nějakou tu turistku k hrátkám a ukojení svých potřeb, přičemž neopomenou předat nějakou tu nemoc či infekci a přitom ji natrhnout, v Řecku pro změnu zase muslimští kolonizátoři podpalují porosty, tábory, a tak všeobecně nevylepšují dobrou náladu. 

  Různá koupaliště za hranicemi České republiky jsou plná i většinou Němců a Rakušanů nezvaných hostů, takže našinec zvyklý cestovat po Evropě musí pečlivě zvažovat, co s tím. Opět ožily pláže v Turecku a Egyptě. Země pyramid se stává rizikovým územím, vynecháme li hladové mořské predátory natěšené ochutnávat potápějící se Čechy, zvyšuje se počet zvláštních nevysvětlitelných úmrtí přímo v luxusních rezortech a naopak snižuje bezpečnost mimo ně. To Turkové se snaží nadále zachovat vysoký standard a nadále nabízet relativně solidní služby, navíc se k nim vrátilo plno Rusů, ale nikdy nevíte, co se u nich semele.  O Tunisku a Maroku se ani moc mluvit nechce, přestože díky nižším cenám nabízejí pro mnoho našich spoluobčanů ideální poměr cena versus moře. Jenže je třeba si uvědomit, že mnoho problémů k nám do Evropy plave právě z těchto států. Vzdálené atraktivní destinace lákají nejvíce, přestože cena je vysoká a cesta dlouhá, tím však automaticky vypadávají rodiny s malými dětmi. Ono 12 hodin v letadle a více s nechápajícím miminkem není žádná slast pro rodiče a ani pro ostatní pasažéry. Vydávat projevování vlastních názorů potomka za příjemné pobrukování je spíše drzost, většinou řve na celé kolo. A nemůže za to, nikde není po ruce ani houpačka a ani cukrárna. Navíc ve vzdálených zemích pokulhává nabídka zdravotní péče a také sehnat vše, co malý příslušník rodiny nutně vyžaduje, není vždy snadné.

  Zůstávají tedy destinace, které jsou krásné, v pohodě a tak trochu přeceněné. Mallorka, Ibiza, Kréta, Kypr a Sardinie, Elba….možná ještě pár řeckých ostrovů. A samozřejmě Chorvatsko, kam se dostat znamená absolvovat strastiplnou cestu autem po evropských silnicích. Kam čert nemůže, nastrčí silničáře. A když už Vám dá prostor, postaví tam troubu s radarem, takže polechtat plyn znamená ro samé poté udělat s peněženkou. Což přivedlo mnohé k tomu oželet moře a zůstat doma. Chtělo by se říct u našich řek a rybníků, mnoho z nich však díky vydatnosti srážek letos někde zmizelo. Česká republika je však zemí bazénů, takže se kde kdo rochnil pěkně ve svém a zároveň doufal, že bude aspoň jednou za čas čím dopouštět nižší stav. Zahrady připomínají často poušť, takže exotika je zajištěna. Snad jen udržovaná golfová hřiště nabídla dostatečný prostor v relaxaci uprostřed zeleně.

 Prázdniny jsou fuč, čeká nás podzim, příprava na Vánoce, opět prý méně sněhová zima, a pak už to zase přijde, oteplí se a budeme o další rok starší. Nevěšme tedy hlavu, popřejme tímto školákům poslední dva dny volna a poté úspěšný vstup do nového školního roku. Nic netrvá věčně a i zima se dá vydržet. Tedy za příznivých okolností.

J3.K