Právě se nacházíte:

Uteklo to

1. 09 2019

www.inadhled.cz    Máme tu poslední den prázdnin a na silnicích dopravní policisté očekávají chaos a řadu nepříjemných událostí. Proto se velká část vracejících se z letních domů, bytů, od babiček a z jiných míst, kde trávili dovolené a prázdniny, vydala na cesty již o dva tři dny dříve. Jenže teplé počasí dalo zapomenout na blížící se září, takže ještě k nějaké té vodě bylo třeba se vrátit. Takže se k večeru skutečně může stát, že omezená kapacita našich silnic způsobí místy trochu nepříjemností a je na Vás překonat je s klidem a ve zdraví.

  Letošní prázdniny se nesly ve znaku proměnlivého počasí, vcelku stabilních cen pohonných hmot, utichly snahy demonstrovat za cokoliv, mimochodem i to ukazuje na jistou morálku lidí. Hvězdou léta byla autistka Greta plující na plachetnici do USA, aby pro ni a posádku poté vypravili pár letadel. Liberální demokraté se v Evropě nadechnuli a svou dlouhodobou snahu zlikvidovat dalšího odpůrce přetavili ve vznik nové italské proimigrantské vlády. Dosavadní ministr vnitra a místopředseda Conteho vlády  Salvini byl odstaven od moci a možnosti omezit import migrantů z Afriky, zároveň odstartovaly nové závody o to, kdo během jednoho týdne naloží nejvíce neplavců u libyjských břehů. Do tohoto jachtařského utkání bylo nasazeno kompletní loďstvo neziskovek a obnovená trasa Libye-Itálie bude připomínat naši D1 u zúžení u Humpolce. Plavidla pašeráků budou stát v koloně před přístavy. Ostrov Lampedusa se tak stane další evropskou bránou otevřenou pro Afričany.

  U nás se řešil post ministra kultury. Ten dosavadní Staněk šlápnul několika lidem na kuří oko, takže musel být odvolán, jeho původně navržený nástupce, který měl vše vrátit do původních kolejí, nebyl schválen prezidentem Zemanem, takže bylo třeba nejdříve pořádně ječet a vyhrožovat, aby nakonec došlo k dohodě a byl jmenován nový. Stal se jím univerzál exministr zahraničí Zaorálek. Takže na kultuře mohou zůstat všichni v klidu, jde o zkušeného harcovníka, který ví, co se má a může. Uspokojeni budou všichni ti, kterým Staněk přivřel kohoutky. Holt není nad to, když se v období okurkové sezóny objeví problém, o kterém se dá psát. Miloš Zeman byl mnohokrát napadán za svůj přístup k vykonávání své funkce, senátoři kolem exotického kolegy Lásky dokonce usilují o podání žaloby na hlavu státu, ale při jejich brblání zapomínají na to, že takový jimi opěvovaný Václav Havel také odmítl jmenovat ministra a nejde tedy o první případ. Navíc Zeman využívá možností dané mu Ústavou ČR, a přestože umně rozšiřuje její prostor mezi mantinely, drží se stále mezi nimi.

  Prázdniny jsou však především o dětech. Takže se pojďme zabývat tím, co se jich týká. I díky jejich demonstrování před školami, to místo výuky potřebných předmětů, třeba matematiky, rodného jazyku, fyziky, chemie, biologie a dějepisu, se nám začíná projevovat ekologické šílenství a jeho dopady. Startuje to desetiprocentním zdražením elektřiny. To sebou přinese změny cen naprosto všeho, bez této energie totiž nerozsvítíte ani doma v kuchyni, natož ve výrobním podniku. Jen tak dál, třeba zablokovat elektrárny, je jedno jaké, a mládež se místo na diskotékách a klubech bude scházet v místě zvaném U dynama. Jde o prostornou halu vybavenou šlapacími agregáty vyrábějícími elektrický proud. Bude to přínosné, mladým děvčatům zmizí kýty a velké zadky, pánové se hezky vyrýsují a ještě všichni dohromady budou v kolektivu a užiteční.  Za to si budou moci dobít své mobily. Další zvýšení cen ohlásily pivovary. Je to logické, na práci při sběru chmelu mládež neslyší, takže si musí u baru poté připlatit. Holt vstup do života dospělých něco stojí. Budou li mladí dál blbnout a přitom mít dojem, že zachraňují svět, měli by vědět, že jsou jen pouhým nástrojem k uskutečnění politických změn vedoucích k zhoršení kvality života budoucí generace. Místo kvalitního a odborného vzdělávání jim je nabídnuto studium na školách neposkytujících možnost dalšího praktického využití. Ztrácíme schopnost být produktivní, chybí řemeslo. Aktivistům z řad studentů je třeba připomenout, že neziskový sektor je už nyní nafouknutý k prasknutí a peníze do něj plynoucí musí někde vzniknout. Takže stát jeho zaměstnancem nebude snadné, možná si budou muset založit další neziskovku. Budou li jim pedagogové a různí přednášející z řad sluníček, levicových neomarxistů a liberálních politruků nadále vymývat hlavu, lze očekávat další degradaci školství.

  Září je tady a s ním se vracíme do běžného kolotoče. V rodinách začne shon kolem kroužků, sportů a školy, starší generace si oddychnou na chvíli od povinností kolem vymýšlení programu pro přidělená vnoučata a vše se pomalu vrátí do starých kolejí. Vracíte li se až dnes, jeďte opatrně.  Přestože se ten svět obrací v pozadí, ještě stále stojí za to žít a bojovat o návrat normálnosti, logiky a soudnosti. Nevzdávejme to.

J3.K