Vánoční nekorektní shrnutí

26. 12 2019

www.inadhled.cz   Vánoční svátky pomalu odchází, mnohým našim spoluobčanům dochází zásoby jídla nakoupené 23.prosince ve velkém, ostatně kdo by na sobě v tyto dny šetřil, a dá se předpokládat, že začne další kolo nákupní horečky. Důvodů je více. Kdo na někoho s něčím zapomněl, poběží dokoupit potřebný prezent. Dále někteří dostali pod stromeček peníze, takže je nutně potřebují utratit. Pak tu máme čekající na mohutné slevy. Pro ty máme informaci. Nežijeme v Německu, tak nečekejte nic významně zlevněné. Největší budou cedule hlásající slevy až….třeba 70% na jediný špendlík v šuplíku, zatím co to ostatní se zrovna moc nehne. Dostanou se do oběhu nechtěné dárky. A nakonec tu máme ty, kteří se musí dozásobit pro případ války a říkají tomu přípravy na Silvestra, čtěte obžerství. Duchem bohatý jest ten, kdo vzal noky na ramena a utekl z tohoto blázince.

  Letošní Vánoce lze shrnout do pár vět. Češi a Moravané utratili zase o něco více peněz. Obchody trhaly v posledních dnech tržební rekordy. Zároveň se ukázalo, že se blížíme k situaci, kdy většina lidí platí útratu kartou. Což způsobilo kolaps platebních terminálů. To naopak potěšilo zastánce hotovosti a vidět karbaníky se svými kreditkami se shánět po tom příjemně znějícím šumu papírových bankovek bylo nádherné. Lze jen doufat, že si aspoň část našich spoluobčanů uvědomila, že jejich plastová kartička nemusí být vždy eso v rukávu, ale lusknutím prstů se může změnit v Černého Petra. Nelze pak nemilovat upozornění, že platební karty prodejce nepřijímá. A když se někde přidaly vyprázdněné bankomaty, bylo příjemné pozorovat protažené obličeje lidí neuvědomujících si svou závislost na pohodlí při utrácení. Co více může ovlivnit jejich přístup k platebním kartám než krátký výpadek? Řekneme Vám to. Dlouhodobé zhroucení systému. A po něm by podporovali zrušení hotovosti jen idealisté neochotní připustit, že se stali otroky bank a státu schopných jim vyluxovat účty do posledního haléře.

  Dalším znakem letošních Vánoc byly různé pokusy jejich dehonestace. Téměř zmizely vánoční koledy. Jestliže v jiných létech jich bylo někdy až příliš, letos se s nimi doslova šetřilo. Trend potlačování křesťanských tradic pokračuje. Kdysi jsme tu měly prosazováno vše, co patřilo k Východu. Místo našeho Ježíška byl všudypřítomný Děda Mráz, leckde doplňovali interiér sobíci zapřažení do jeho saní a hlavní pohádkou byl Mrazík. Po tzv. Sametové revoluci Ježíška začal utlačovat Santa, jeho červenobílý komplet je možné spatřit všude. Přitom hlavní dekorací by měl být mimo ozdobeného stromečku malý domácí betlém, který nám zůstal po našich babičkách. A protože východní doktrínu zastupuje nyní ta západní, tak vše k nám mířící přes Aši je považováno za geniální. Doufejme jen, že nepodlehneme přesvědčení, že Ježíšek byl černoch, jak ukazují v některých kostelech na Západu, případně nepodlehněme iluzi, že ČT má vždy pravdu. To když nám zkouší vštípit, že betlém bez muslimů, Arabů a emancipovaných svobodných žen by byl prázdný a zůstali by v něm jen osel a kráva. To snad jedině tehdy, kdyby se do role návštěvníků čerstvě narozeného Ježíška vžili Moravec s Fridrichovou.

   Letos nám sice ještě zůstaly Vánoční trhy, ale třeba už za rok se také budou jmenovat jinak. Čím větší blbec na radnici, tím větší potřeba jít s dobou. Ale pokrok nezastavíš, takže kolem stánků s předraženými dobrotami už stojí krásné betonové zátarasy. Nicméně vidět pražského primátora Hřiba, jak rozdává vánoční rybí polévku a lidé po ní tak touží, že jsou schopní se i poprat, ten pocit ničím nenahradíš. Člověk škodící nejen Praze, ale svou zahraniční politikou celé České republice, sbírá body v kuchařské čepici a tváří se lidově. Který z jeho přeplácených poradců mu tuto radu dal, to nevíme. Nicméně údajná fronta ovčanů stojících na misku rybí pochoutky je důkazem toho, že lidé ještě nepochopili míru manipulace s nimi prováděné. Ostatně ještě dále to dotáhnula slovenská prezidentka Čaputová, která po vzoru kardinála Duky pořádala sváteční hostinu pro potřebné. Zatímco kardinál hostil skutečné bezdomovce, k slovenské prezidentce dorazila romská komunita se vším, co k ní patří. Tedy tlustí a ozlacení Romové s mobily v kapse. Tato alegorie na chudobu připomínala o naší péči usilující pětadvacetileté sirotky ve značkových šatech s chytrými mobily u ucha vybavenými platebními kartami. Osobnost Evropy roku Čaputová tak působila mezi přežranými asociály jako víla. Krásná, štíhlá a úplně mimo realitu žijící na svém větrném zámku.

  V televizi se na nás nahrnul příděl pohádek. Patří to k české tradici a přiznejme si, že krásné. A právě proto, že jde o tradiční náplň svátečního vánočního vysílání, našlo se plno kritiků této skutečnosti. Mediální internetový kolos Seznam si dal tu práci a několik dní po sobě se pouštěl do odsuzování tohoto zvyku. Dozvěděli jsme se, že řada pohádek je nemoderních, genderově nevyvážených, některé mají rasový podtext. Do hodnocení se pustila i bývalá komunisty oblíbená, nyní však na druhé straně se vyskytující psycholožka Šiklová. Samozřejmě pohanila minulost a doufá v zářnou budoucnost s méně pohádkami. Jestliže na Seznamu jsme se dozvěděli, že bychom se měli léčit ze závislosti na pohádkových příbězích a rozbor Mrazíka vše okořenil, pak lze očekávat, že klasické pohádky začnou z našich slovanských Vánoc pomalu mizet a zavalí nás americké genderově a rasově vyvážené příběhy. Nasvědčuje tomu mnohé. Princezny byly vždy krásné dívky, a protože letos všechny soutěže krásy vyhrály černošky, trend něžných blondýnek i půvabných tmavovlásek a ztepilých princů s pletí vycházející z evropského etnika bude nahrazen čokoládovými zástupci imaginární šlechty a hrdiny z chalup, polí a stájí nahradí akční hrdinové původem z Afriky. Ostatně právě absence akčnosti je pro generaci mladých ochránců klimatu v pátek postávajících před školami, případně i celé tři dny držícími protestní hladovku důvodem, proč pro ně nudné pohádky nesledují a nepotřebují. Ostatně svůj podíl na tom mají i playstationy a podobné vychytávky.

  Vánoce končí, rok se bude lámat a čeká nás Silvestr. Pamětníci s úsměvem a nostalgií pamatují na televizní pořady a show, v nichž účinkovali skutečně oblíbení herci a umělci. Menšík exceloval, s ním i další ikony, jako Sovák, Bohdalová, Dvořák, Holzmann a další. Komediální talent předváděli i jinak vážní a uctívaní. To vše je pryč, ale vývoj zastavit nelze. Co však jde, je zachovávat jisté tradice. Jestliže nám tvrdí, že ohňostroj je neekologický, což je skutečně šílená hovadina a celý svět si příchod Nového roku připomene pořádně ozářenou oblohou, přičemž zvířata sice zpozorní, ale na druhou stranu to dělají už desítky let a žádný druh kvůli tomu nevymřel, pak Vánoce mají mít nadále svůj křesťanský nádech neovlivněný moderním trendem přepisováním minulosti. Jejich jedinečnost není v nákupech a přežírání se, ale ve vytvoření příjemné atmosféry a nálady, hledání pospolitosti a semknutí se. A to by žádný politik či mediální sluha neměl mít právo narušit. Nenechávejme se ovlivnit těmi, pro které je minulost, byť ji často ani nezažili, podvědomým utrpením. Ježíška nám nevzali Habsburkové, nacisté a ani komunisté. Proč by tuto výsadu měli mít liberálové a Zelení? Vánoce si ukrást nenechme.

Jindřich Kulhavý (J3.K)