Včera to šlo a lecos půjde i nadále

29. 03 2020

www.inadhled.cz    Přestože první jarní den už máme nějakou dobu za sebou, až sobotní počasí ukázalo sílu vracejícího se sluníčka a dokázalo vrátit aspoň částečně úsměv na tvář. Počasí se neptá, zda li se lidem daří dobře, nějaká epidemie ho neovlivní a dělá si co chce. Navzdory klimatologům. Také jste zaslechli tu neskutečnou pitomost, že vir se tak dobře šíří díky znečištění ovzduší? Ekoteroristé se již chytají každého lasa, které je by je zase vrátilo zpět do sedla, ze kterého nám ještě nedávno slibovali postupnou likvidaci všeho, co dělalo moderní život moderním, a i díky nesmyslným teoriím o viditelnost CO2 se pokoušeli urychlit návrat do doby před 100 roky.

  Idiocie v podobě vypínání nejen uhelných, ale i jaderných elektráren a přechod na jiné zdroje energie v době, kdy zároveň sílí tlak na postupnou likvidaci automobilismu v té formě, kterou mnozí z nás skutečně milují, a nutí nás za každou cenu vzdát se krásně znějících spalovacích velkoobjemových motorů s neskutečným soundem linoucím se z výfuků. Je do očí bijící. Naštěstí se zdá, že elektromaniaci mají mnoho problémů, ke kterým přibyly momentálně i ekonomické.  Nastartovat ekonomiku nebude nic jednoduchého a každá rozumná vláda dá přednost co nejvyšší zaměstnanosti a hospodářskému růstu, než aby pokračovala v trendu, kdy musí automobilový průmysl propadající se do recese díky skutečně debilním snahám části politických elit poklonkujících švédské nesvéprávné puberťačce vytvářet zástupy desetitisíců nezaměstnaných. Jenže dokud bude sedět u kormidla psychicky nemocná německá kancléřka Merkelová, jejíž nedobrý stav je patrný nejen z třasu, který ji provází poslední rok, ale i z rozhodnutí, která vydává, například pokračování v politice otevřených dveří i přes jasná negativa celé migrační politiky, nečekejme, že bychom se dočkali jakéhokoliv náznaku návratu logiky na scénu. Německo určuje evropské trendy a vzhledem k výrazné degeneraci svých předáků volených národem ovlivněným kvalitní propagandou budeme jistě svědky v pokračování směřování v pochodu na vlastní kremaci. A k němu se budou i nadále snažit strhnout i ostatní členské státy EU.

 Vraťme se k sobotnímu slunečnému počasí.  Na silnicích je poloprázdno, automobilů moc nejezdí a pohonné hmoty pod 25 korun za litr u čerpacích stanic vlastněných firmami, které z Vás nechtějí sedřít kůži, jsou milou skutečností.  A třeba kolem Mělníka jich je více. Auta nahradily na ulicích motorky. Integrální přilby skvěle nahrazují povinné roušky, na motocykl se vejdou přesně dva lidé, takže nařízení je dodržována. Radost sice zažene následné ochlazení, ale pravdou je, že kdo včera nevytáhnul svůj stroj, jako by nebyl. I přes současnou krizi žít se musí. A včera to prostě šlo. Bohužel ne každý chápe silný stroj jen jako radost ze svobody a nedokáže odhadnout své možnosti. Silnice nejsou po zimě v dobré kondici, v Čechách obzvlášť, řidiči nejsou dostatečně vyježdění, takže se opět zbytečně umíralo. Za řídítky je třeba mnohem více přemýšlet, než jen tak tahat za plyn. Ne každý na to mentálně má. A přidáme li i další rizika v podobě reakcí některých automobilistů a křehkost lidského železem nechráněného těla, nedivme se statistice sobotních vyjížděk.

  Přestože řádící Covid-19 naprosto změnil chod života v celém světě, což dosud dokázala jen 2.světová válka, jenže jí to trvalo plno let, paprskům sluníčka ani tak odporný a všemocný vir neporučil. Takže jsme v první víkendový den měli skutečně všeobecně nádherně, nejen pro motorkáře. Majitelé zahrad sečetli škody po předešlých mrazivých nocích a mohou si být jistí, že meruňky a další podobné ovoce nám letos moc radosti v podobě solidní úrody neudělají. Skutečně, co mohlo, to pomrzlo. A dle předpovědi počasí se může stát, že co nezmrzlo doteď a vyrazilo až v sobotu, mohou zlikvidovat další mrazíky, které rosničky ještě očekávají. Takže se moc neradujme, zima to ještě úplně neodpískala. Nicméně uvést trávníky do stavu, kdy se po nich proběhnout bude zase nejen možné, ale i příjemné, včera šlo.

 Ploužící se postavy zahrádkářů chráněných rouškami na půl žerdi bylo včera vidět ažaž, jen fungování sběrných dvorů schopných pojmout bioodpad nebylo díky epidemii zrovna výstavní. Navíc pokud někomu přes zimu přestal fungovat nějaký stroj potřebný k zahradnickým pracím, třeba zahradní traktůrek, jeho servis je momentálně složitý. Naštěstí dobří lidé žijí, takže se při troše odvahy a snahy dal sehnat i díl, který normálně sice koupíte, ale musíte shánět. Zaklepání na zadní dveře servisu a slušná žádost o prodej dílu je tentokrát více efektivní, než jindy sebevědomé vběhnutí do prodejny s přáním odnést si něco, co přeci musí mít na skladu. Jenže oni Vám řeknou, že to neprodají, ale když traktor přivezete, tak Vám to opraví. Lidé jsou nyní vděční za cokoliv a dokážou někdy překvapit. Je to dáno tím, že se pozastavil oběh peněz a každá koruna se mnohým hodí. Platí to pro všechny možné servisy a obchodníky. Zadní dveře zůstávají pootevřené, a i přes opatrnost a dodržování hygienických doporučení se prostě aspoň nějak moudří lidé snaží pracovat.

  Koronavir má tu vlastnost, že drží lidi doma. Ale to neznamená, že nesmíte do přírody. Také můžete i přes nařízení běhat po lese bez roušky a zažít tu svobodu nadechnout se pěkně zhluboka. Nesmíte však potkat divíšky počítající, kolik ten den potkalo lidí bez roušky na ústech. Přitom stačí se prostě vyhnout určitým obloukem. Vše chce trochu rozumu. Když se potkají dva lidé na pasece, přičemž jeden od druhého je vzdálen 20 metrů, tak se opravdu navzájem nenakazí. A když je pravděpodobnost setkání, tak je normální si neubližovat a ten kus hadru si prostě natáhnout. Nic to nikomu neudělá. Tedy pokud nepotkáte idiota, který na Vás kouká přes louku dalekohledem a je schopný na Vás zavolat městskou policii. Mluvíme o volné přírodě, ne plnějším parku či parkovišti u lesa. Obrázky míst, kam lidé vyráží třeba na kolo a stojí tam více aut, vídáme i nyní. Ale vždyť to je v pořádku. Přijedu, vystoupím, třeba i sundám kolo, to vše s ochrannou pomůckou a zmizím někam, kde nikdo není. Tam už klidně bez roušky. A když se někdo blíží, zase ji nandám. Imunitu sezením doma nezískáte, jen je třeba se vyhýbat jiné společnosti.

  Každá činnost vyžaduje jistý myšlenkový pochod. Pouze ovce nejsou schopné moc uvažovat a chovají se stádně. A když se některá vymyká, je to v tu chvíli beran vedoucí stádo. Epidemie je ukázkou toho, jaké máme morální kvality. A také určitý stupeň inteligence, solidarity a disciplíny. Pokud je to vše v souladu, dá se i v nynějším stavu žít, pracovat a existovat. Tak jen do toho.

Jindřich Kulhavý