Večerní soutěž u ovladačů….

7. 04 2015

www.inadhled.cz   Jdete li večer městem, nejlépe po sídlišti, namátkou pražským Jižním Městem, pohled do oken paneláků Vám naznačí, jak kulturním národem jsme. Mihotavá světýlka naznačují, kolik z vás se večer posadí před moderní televizní přijímač.

   Ani výměna starých přístrojů s vypouklou skleněnou obrazovkou za moderní plazmové, ledkové, prohnuté, 3D a určitě jinak vychytané nepomůže vylepšit kvalitu programů v nich běžící. Dokonce k vylepšení skladby pořadů příliš nepomohlo ani zvýšení počtu kanálů a stanic produkujících většinou naprosté zrůdnosti. Neustále rostoucí množství seriálů o ničem, pohledy do kuchyní a jídelen profesionálů i naprostých amatérů, v podstatě už tu vaří každý trouba, mnoho tendenčních zpravodajských pořadů plných skryté reklamy, to vše je náplní večerů plno našich obyvatel.

  A pak je tu něco, co aspoň mužské části přináší úsměv na tvář. Vedle kanálů, jejichž náplní jsou sportovní přenosy ze všech možných soutěží, jsou tu motoristické pořady, kterým nakonec už mnoho let kraluje anglický Top Gear.  Je jedno, jde li o opakování starších dílů, nebo o premiéru. Celá trojice moderátorů srší humorem, občasnou ignorací a neomaleností, zároveň je zcela jasné, že jejich prezentace hraček pro velké kluky více, než cokoli jiného, zavání bulvárem. Ovšem v jejich podání tím nejlépe podaným. Pokud Prásk a VIP zprávy normálního člověka svým aktuálním obsahem blížícím se primitivismu spíše rozpláčou, Jeremy Clarkson a spol  dokážou rozesmát a pobavit. Bohužel dny Top Gearu jsou sečtené a nám nezbyde nic jiného, než občas kouknout na reprízu starších dílů. A abychom nebyli jen kritičtí, primácký Autosalon se také na naše poměry snaží nejen informovat, ale zároveň se moderátoři snaží být i zábavní.

  Každého baví něco jiného. Dříve se soutěžilo na všech dvou, později čtyřech stanicích, nyní se všude vaří a seriály drtí diváky odpoledne i večer. Některé z nich v premiéře, jiné jsou jako nekonečná smyčka. Nikomu nelze diktovat, co má dělat ve svém volném čase. Ne každý má satelit a s ním pořady o přírodě, historii a kultuře. Tam, kde vládne ruka hospodyně ovládající tlačítky na dálku večerní zábavu, získávají komerční televize navrch a peoplemetry zaznamenávají rekordy sledovanosti xtého dílu Ordinace. A pak se někdo diví, že nejezdím městskými hromadnými prostředky. To abych nemusel poslouchat, co se dělo ve včerejší epizodě. Nebo už ani tam na sebe lidé nemluví?

  P.S. Autor článku neviděl ani jeden díl Ordinace, Cest domů, Heleny, Doktorů z Počátků, Svateb v Benátkách, Ulice a dalších podobných úchylností. Nežije život seriálových hvězd. Nejezdí tramvají, autobusem a metrem.  Pokud tomu nevěříte, redakce inadhledu je ochotna prozradit, kde bude tento exemplář existujícího Homo sapiens letos vystaven. On totiž opravdu žije a dle posledních zpráv není jediným. I když dle peoplemetrů je velmi vzácným.

J3.K