Právě se nacházíte:

Vizionáři v hledáčku

17. 10 2020

  www.inadhled.cz   Pokrok lidstva byl často závislý na jednotlivcích, kteří dokázali své vize přetavit v urychlení vývoje. Historie zná desítky jmen těch, kteří přispěli k posunu našeho živočišného druhu vpřed a kteří se nesmazatelně zapsali do dějin, ovšem plno takových jedinců časem neuspělo a bohužel lze i konstatovat, že někteří úspěšní sice zajistili určitý posun, nicméně je nelze řadit mezi pozitivně hodnocené.

  Tzv. vizionáři bývají buď vyzdvihováni, nebo jsou naopak považováni za snílky a blázny. Pocházeli často z významných rodů, později však byli spojováni s bojem za svobodu a než skončili na hranici či popravišti, dokázali mocným přivodit řadu problémů. Někteří z nich byli skuteční šílenci, kteří si na vizionáře pouze hráli a zneužívali své postavení. Ze starší historie by to mohl být například římský ceasar Nero, později se unikátním představitelem podobného ražení stali Napoleon či Adolf Hitler. Své vize přenášeli na okolí a dokázali ho přinutit přijmout vlastní teorie a uskutečňovat je. Do podobné skupiny patří řada historicky známých osobností z oblasti politiky, které dokázaly lidstvu zkomplikovat celá století. Můžeme sem zařadit Jana Husa, Viklefa, některé filozofy, například Marxe a Engelse, samozřejmě ideologa Lenina. Jak vidíte, v této společnosti se nachází jak kladné, tak i velmi záporné osobnosti minulosti.

  Vizionář musí mít vysokou míru kreativity a fantazie. Proto jich nejvíce najdeme v oblasti vědy, vývoje a vynalézaní. Řada konstruktérů, průmyslníků či objevitelů nových technologií patří mezi nejvýznamnější budovatele pokroku. Bez nich by se nerozvinul automobilismus (např. Henri Ford), nelátali bychom (Blériot), nepodívali bychom se do kosmu, neznali bychom kontaktní čočky, jadernou energii, mohli bychom pokračovat do nekonečna. Navíc poslední století a začátek tohoto byly natolik bouřlivé, že bychom jména vizionářů mohli sypat z rukávu neskutečnou rychlostí, a přesto bychom tu byli velmi dlouho. Bohužel se dostáváme do situace ne nepodobné hořícímu Římu, který nechal císař Nero zapálit jen proto, aby mohl skládat své básně. Nynější elity a nejmocnější dělají vše pro uskutečnění vlastní vize postavené na centralizaci moci a ekonomiky do místa, které budou mít pod kontrolou. Využívají k tomu nejen svého nesmírného bohatství, ale také kreativity technologických leadrů, například Gatese, Muska, Zettenberga a dalších, kteří posunuli vývoj za posledních 30 let př  o neuvěřitelnou vzdálenost. O přínosu nelze pochybovat, lze o něm však částečně polemizovat, a dokonce se lze obávat, že bylo zvoleno až příliš rychlé tempo.

  Moderní vizionáři využívají k naplnění vlastních představ majetek, moc a globalizaci, jejich loutkami jsou politici. Ti si často myslí, že mají vše ve svých rukách, ale ve skutečnosti za solidní bakšiš udělají cokoliv. Bez Tesly založené Muskem by se o elektromobilech ještě dlouho nehovořilo a nadále by automobilovému trhu vévodily spalovací motory. Přestože produkty Tesly jsou relativně drahé, nekvalitní a hnusné, navíc prodělečné, dokázaly změnit vnímání automobilů u určité části populace a staly se průkopníkem mezi likvidátory dosud tak funkčního automobilového průmyslu. Gatesův Microsoft zasáhl lidskou populaci skutečně hluboko a digitalizace života změnila mnohé. Gates samotný přešel i do dalšího oboru. Stejně jako jeho Windows jsou nedokonalé, podobné je to i u vakcín, které jeho firmy vyrábí. Jenže když rozšlapete svůj počítač, nic se neděje, úmrtí po podávání látek, o kterých Gates tvrdí, že budou lidem pomáhat, to už je jiná káva. Ani Muskovo vnímání využívání vesmíru, satelitů a moderních technologií umožňující totální kontrolu lidstva není zrovna košer, takže přirovnání těchto vizionářů k těm historicky škodícím není úplně zcestné. Otázkou zůstává, kam až se s těmito pány ještě dostaneme.

  Přestože se nacházíme v složité době, ve které pár lidí nesmírně bohatne a ostatní budou stále více padat do problémů, existují tací, na které v tomto kontextu s vizemi musíme vzpomínat s úctou. Zakončeme tedy dnešní stať poklonou Da Vincimu, Nikola Teslovi, Daimlerovi, Curie-Sklodowské, Vernovi, Jobsovi a pár dalším, kteří často ve skromných podmínkách a jen díky své kreativitě, inteligenci a vzdělání dokázali svět posunout o krok dále. A trochu se obávejme těch, kteří své vize, byť ne vždy zrovna bezpečné, prosazují za každou cenu.

Jindřich Kulhavý